музика

(ВИДЕО) Кога тој ќе „удира” на тапан настанува вистинска свадбена веселба: Ова не сте виделе до сега!

Тапанџиите се обично во вториот ред меѓу музичарите, кои некако од позадина го држат ритамот… Ваков тапанџија не сте виделе до сега. Тапанарот е Ивица „Челик“ Андоновски, од „Челик бенд“. Со огромна љубов го прави чукањето на тапан, а со тоа секоја свадба ја прави посебна. Кога ќе се појави …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВИДЕН ТАЛЕНТ: Ги пее и’ Селин Дион и Андреа Бочели- во една песна!

Да ги гледате Селин Дион и Бочели во дует е секако неверојатно и уникатно искуство, но има човек кој може да го испее тоа – без никаков проблем. 35-годишниот Марселито Помој, од Филипини, ја кренал на нозе публиката за време на настапот во „Америка има талент: Шампиони“, новата верзија на …

Повеќе »

(ФОТО) МРТ СИ ОДЛУЧИ – Васил Гарванлиев на „Евровизија 2020: Класична проѕирна местенка!

„По извршената анализа на досегашните учества на Евровизија, како и предлозите од затворената дебата, Програмскиот колегиум на МТВ1 одлучи Васил Гарванлиев, со авторски тим составен од етаблирани музички имиња, кои имаат остварено успешни музички проекти, да ја претставува Северна Македонија на Евросонг 2020…“, пишува во соопштението на МРТ. Македонската Радио …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дани и пеце од „Суперхикс“ со дуетска песна: „Пораката е директна, преслушајте и изгледајте“

„На крајот на овој свет“ е најновото дело на Весна Малинова Бабамов, преточена со гласовите на Дани Димитровска и Пеце (Суперхикс), кои по втор пат имаат дуетска соработка. За песната е направен и видео спот со приказ на светски катастрофи и наше секојдневие со кое се соочуваме. Во видео спотот …

Повеќе »

„Баклава“ го издаде четвртиот албум со едноставен наслов „IV“

По новогодишните и Божикните празници, излезе четвриот албум на групата „Баклава“, едноставно насловен  IV. Од 8-ми јануари, албумот го има на најважните дигитални платформи во светот: Spotify, Apple Music, iTunes, TikTok, Google Play/YouTube, Amazon, Pandora, Deezer, Tidal, Napster, iHeartRadio, ClaroMusica, Saavn, Anghami, KKBox, MediaNet, and Instagram/Facebook! Од бендот се уште …

Повеќе »

Бендот Sincrest од Кичево со нов сингл насловен како „Treason“

Рок групата Sincrest е формирана во 2016, од тројца млади инструменталисти  и еден повозрасен вокалист. Sincrest потекнува и работи во Кичево. Членови на бендот се вокалот Чарли, Филип на гитара, Страил на тапани и Манури на Бас. „По скоро 4 години креативно патешествие, колку и да звучи бескорисно во земјава, неколку …

Повеќе »

„Љубојна“ ја честиташе Новата со синглот „Јас и ти“

Новата песна на „Љубојна“ е снимена во живо на концертот кој што се одржа на 22ри декември во МОБ. Музиката и текстот се на  Вера Милошеска,а на хармоника гостува нашиот музички волшебник г-динот Дамир Имери. Слушнете:

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Се’ за туризам: Австралиската влада дала 15. милиони долари за спот со Кајли Миног

Австралиската поп-sвезда Кајли Миног глуми во ново промотивно видео од нејзината земја која ги поканува британските туристи да ја посетат. Со триминутната песна наречена „Matesong“, таа се појавува покрај познатите Австралијанци како комичарот Адам Хилс, тенисерката Ешли Барти и играчот на крикет, Шејн Варн. Кајли и екипажот им посветуваат најголемо …

Повеќе »

(ВИДЕО) МОРА ДА ПОГЛЕДНЕТЕ И СЛУШНЕТЕ: „Крушево абер пристигна“ со Стојне Николова

Познато е дека се повеќе македонски автори и изведувачи наоѓаат инспирација во македонските народни песни. Некои ги преправаат до непрепознатливост па песните ја губат својата убавина, а други пак прават свое видување на веќе познатата мелодија… Една од тие, вторите, е „Крушево абер пристигна“ која е дело на Васка Илиева …

Повеќе »