музика

Владимир Четкар со турнеја во Јужна Кореја и концерт на јубилејното издание на Јарасум Џез Фестивал, еден од најголемите џез спектакли во светот

На 7 Октомври, Владимир Четкар е поканет да одржи концерт во Јужна Кореја за 20 годишниот јубилеј на тамошниот најголем и најпрестижен џез фестивал, Јарасум Џез Фестивал ( 20th Lineup | Jarasum Jazz Festival ). Четкар таму ќе се претстави со својата авторска музика на главната сцена на која ќе …

Повеќе »

„Lincoln Letter“ имаат нов сингл !!!

Скопскиот рок состав „Lincoln Letter“ го објавија својот нов сингл „Empire on Fire“, што е најава за нивниот нов албум “Raise the Sails”. Во очекување на албумот, погледнете го видео записот од нивниот нов сингл. Уживајте!!!

Повеќе »

Денес почнува „Прилеп Џез Викенд 2023“

Денес во Прилеп започнува дванаесеттото издание на „Прилеп Џез Викенд“ кое ќе трае до 2ри септември. Овој фестивал веќе дванаесет години е домаќин на најдобрите имиња од македонската, балканската и на дел од европската џез сцена и е позициониран на картата на значајни музички манифестации, не само во Република Македонија, …

Повеќе »

Здравко Чолиќ и Владо Георгиев ќе настапат на „Joy Fest“ во Крива Паланка

Јубилејното десетто издание на фестивалот „Joy Fest“ ќе се одржи на 27 и 28 август 2023 година на стадионот во Крива Паланка. Во недела  на 27 август ќе настапат; Fiction, ДНК и Владо Георгиев, а за во понеделник 28 август е закажан настапот на Нокаут, Galoski и Здравко Чолиќ Влезот …

Повеќе »

„Фестивал на пиперката“ со Игор Џамбазов и Гуру Харе, Андријана Јаневска, Елена Велевска и многу други изненадувања

Денес со почеток во 17:00 часот во општина Кривогаштани, за првпат ќе се одржи „Фестивалот на Пиперката“. Со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство овој фестивал се впишува на картата со локални манифестации на нашата држава. Продолжуваме да го промовираме нашиот придонес за одржливо земјоделство и рурален развој, …

Повеќе »

Прва награда за Спасен Сиљаноски на „Фолк Хит 2023“

Фолк ѕвездата Спасен Сиљаноски доби престижна награда „1 место за Фолк Хит на годината“ на фестивалот „Фолк Хит 2023“ Организатори на овој настан беа „Шанел Топ Моделс“, додека за Фолк Хит учествуваа вкупно 22 изведувачи со нивните композиции. Претходно исто така наградата за најпопуларен пејач за 2023 припадна во рацете …

Повеќе »

Концерт на „Луфтханза“ во Прилеп

Вечерва, 26-ти август, од 21.00 во амфитеатарот на Могила, за прв пат во Прилеп а по повод поседната дружба на Филмски Залези ќе настапи скопскиот бенд Луфтханза. Луфтханза се: Виктор Стојановски (тапани), Раде Биковски (бас), Мартин Џорлев (вокал, гитара, саксофон), Андреј Димовски (гитара, вокал), Лука Јованоски (гитара,вокал) и Иво Николовски …

Повеќе »

Слаткаристика и 2Бона ќе настапат на второто издание на „Тумбсток“ во Куманово

Вечерва, на Градскиот плоштад во Куманово со почеток во 20:30 часот, ќе се одржи второто издание на фестивалот „Тумбсток“. Фестивалот е во комплетна организација на Фондацијата за култура и спорт „Куманово“ – Куманово, НГО „Бујрум“ и Сектор за култура при Општина Куманово, а, под покровителство на Градоначалникот и Советот на …

Повеќе »

Синоќа во Битола се оддржа првото издание на фестивалот на староградска музика „Ех, таа серенада“

Вчера вечер успешно се реализираше првото официјално издание на фестивалот на староградска музика „ Ех, таа серенада ” во Битола. И покрај неочекуваното невреме и промената на локацијата, околу илјада посетители стрпливо чекаа и ја преполнија големата концерна сала на Центарот за култура. Организаторите поддржани до своите колеги од НУ …

Повеќе »