музика

Починала Хелен Реди – пејачката на хитот кој го обожуваат жените ширум светот

Австралиската пејачка Хелен Реди, која се прослави со феминистичката химна „I Am Woman“ (Јас сум жена), почина во Лос Ангелес на 78-годишна возраст, објави нејзиното семејство во средата. „Таа беше прекрасна мајка, баба, навистина извонредна жена“, напишаа нејзините деца Трејси и Џордан на официјалната веб-страница на пејачката. Реди е првата …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКВО ЈАВНО ОТКРИТИЕ: Пејачот „јавно“ спиел со свештеник и така открил дека е геј!

Норвешката поп-sвезда Тооји (инаку со вистинско име Тоурај Кешткар со иранско потекло), претставник на неговата земја на Евровизија во 2012. година, објави контроверзен спот за песната „Татко“, во кој објави дека е хомосексуалец. Во мрачното видео за неговата поп-песна, Тооји предизвика лавини на спротивставени реакции поради жешките сцени во кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Софче Џорлева во „Никогаш не е доцна:„Кога дојде брзата помош да ме земе, синот плачеше, и јас му реков: ‘Не плачи сине, треба да одам кај Жика да пеам. Сè уште не умрев’”

Во најновото издание на музичкото шоу „Никогаш не е доцна“ се претстави и Софче Џорлева (58) од Скопје, која на големата сцена призна дека и е драго што ги гледа сите и дека успеа да ја победи короната. „Не очекувам финале, фала му на Бога што само ја преживеав оваа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Гоце Бошковски – македонската „Ѕвезда на Гранд“, со песна за сите што живеат во – „Искинати спомени“

„Оваа песна е порака за вљубените кои не ја искажале својата љубов, во вистинско време, на вистински начин. Доцна сфаќаме дека љубовта е се’, а зошто да живееме од спомени во минатото, кога можеме заедно да ги создаваме денес …“! Прилепчанецот Гоце Бошковски – Чоки е еден од оние македонски …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Фрајле“ „Багажникот го наполнивме со пиперки за ајвар – најубави се тука!“

Новосадската група „Фрајле“ имаше настап во Скопје. Еднакво енергичен како и оној кога во авион на 10.000 метри ги кренале патниците на нозе, патоа бил лет со луда забава и многу музика. „Фрајле“ ја чинат четири девојки, кои се заедно 11 години на музичката сцена. Зад себе имаат свои хитови, …

Повеќе »

ПРАВАТ ХОЛОГРАМСКА ТУРНЕЈА: Славниот шведски состав, АББА, повторно се собрал!

Членовите на шведската поп група АББА, Агнета Фалтског (70), Бјорн Улвеус (75), Бени Андерсон (73) и Ани-Фрид Лигстад ​​(74), наводно, се обединиле во студиото „Илинг“ во Лондон за да работат на холограмската турнеја, „АББАтар“ од 13. милиони евра. Турнејата е планирана за 2022. година, а секој член ќе заработи по …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пепа Димитрова го промовираше спотот за “Студени очи”

Пепа Димитрова го претстави видео записот за својата најнова песна “Студени очи“. Комплетен автор на спотот е Александар Пауновски. Фотографијата ја потпишува 2 С Студио. Снимeн е на повеќе интересни локации низ Македонија, а за истиот е користен и олдтајмер, Бјуик од 1952 година кој е дел од приватната колекција на …

Повеќе »

(АУДИО) „Макфест 2020“: Дебитантскиот настап на Омар Џафероски, со награда!

Според многумина, нашиот најталентиран млад пејач, Омар Џафероски, на својот дебитантски настап на Макфест 2020, со одлука на стручното жири го освои високото трето место. На фестивалот Омар Џафероски настапи со песната “Ако те изгубам”, музика и аранжман Николче Мицески, текст Весна Малинова. “Возбуда и секако огромно задоволство беше кога …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) И’ би 35. издание на „Макфест“: Победи „Нокаут“ но 35. издание ќе го памтиме по срамниот настап на дебитантот со 76. години, Григор Копров!

„Нокаут“ со „Сакам да живеам“ е обедник на 35. издание на „Макфест“, втор беше Ѓоко Танески со „Ден по ден“, а третата награда „Ако те изгубам“ му припадна на Омер Џаферовски… Синоќа, на плоштадот „Слобода“ беа изведени композициите од втората фестивалска вечер на „Макфест“,кои имаа натпреварувачки карактер а најдобрите беа …

Повеќе »