музика

(ВИДЕО+ФОТО) Ова се српските претставнички за Евросонг: Британците веќе пишувале за секс скандал на една од нив!

Србија на Евросонг ќе ја претставува женскиот бенд Hurricane. Песната со која ќе настапат во Ротердам се вика Hasta la vista, а добила најмногу гласови на нивниот избор „Беовизија“. Групата во ноември 2017. година ја основале Сања Вучиќ, Ивана Николиќ и Ксенија Кнежевиќ од Србија, следејќи ја својата љубов кон …

Повеќе »

(ВИДЕО) 10 песни со кои побрзо ќе заспиете: За една тврдат дека опушта повеќе од масажа!

Постојат многу работи што можат да ви помогнат побрзо да заспиете: лекови, медитација, специјални вежби, масажа. Но, дури 62% од луѓето ја избираат музиката како средство за успивање. Исто така постои и научна причина зошто треба да се следи нивниот пример. Секако, не секоја песна ќе ве успие, поради што …

Повеќе »

(АУДИО) Владо Јаневски со нова песна за емотивните души!

Владо Јаневски на 27. февруари ја објави новата песна „Недостасуваш“, како најава за неговиот настап на фестивалот „Мозаик“… Но, бидејки фестивалот се одложи сега останува неговите фанови песната да ја слушаат само на Јутјуб… Новата песна е со наслов „Недостасуваш“, за која музиката и текстот се на Владо, а аранжманот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОТКРИВАМЕ: Поради оваа Македонка се испокараа членовите на жирито на „The Voice of Bulgaria“

Уште една македонска девојка со извонредни гласовни квалитети среќата во музиката си ја бара надвор од татковината… „The Voice of Bulgaria“ нема забележано таква борба помеѓу членовите на жирито кои сакаа да и бидат ментори. Нема што, искусните бугарски музичари препознаа талент и го „сакаа за себе“ па следеше жестока …

Повеќе »

Поточиња 2020 на 21. и 22. март во Македонска Опера и Балет

Почетокот на пролетта во Скопје е резервиран за уште една детска забава. Фестивалскиот викенд на 21ви и 22ри март 2020 година ќе помине во знакот на 17. Издание на Детскиот фестивал Поточиња. Разиграни, распеани, а на сцената единствени, Поточиња се подготвени да приредат уште една голема забава. Актерот, Мартин Јорданоски, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Запрел случајна минувачка да ја пее „Shallow“: Се шокирал – Никогаш не знаете каде се талентите!

„Гага треба да ја види оваа изведба, а ние мора да ја најдеме оваа жена затоа што, таа и тоа како знае да пее“, напишале коментаторите на социјалните мрежи додека не знаеле дека е откриен нејзиниот идентитет… Британецот Кевин Фрешвотер шетал низ Лондон запирајќи луѓе на улица. Тој ги замолувал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Владо Јаневски ве кани на фестивалот „Мозаик“ во СЦ „Борис Трајковски“

Во пресрет на петчасовниот фестивал „Мозаик“ кој ќе се одржи на 28 февруари во СЦ „Борис Трајковски“, чаирскиот романтичар Владо Јаневски ве кани да бидете дел од оваа голема концертна турнеја на нашите домашни ѕвезди. Владо Јаневски @ Мозаик (Скопје, 28.02.2020) И Владо Јаневски е дел до мозаикот – турнеја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најдобрата песна на Британските музички награди!

„Некој што го сакаше“ на Лиус Капалди беше прогласена за најдобра песна на годинашните британски музички награди . Тој беше прогласен и за најдобар уметник во пробив. Најдобар машки изведувач е Стромзил, најдобриот женски е Мабел а најдобрата група Фоалс. Британските музички награди се одржаа по 40-ти пат синоќа, а …

Повеќе »

Скопје за старт на европската турнеја на DERUN

Мега популарното музичко дуо од Турција, Derun, доаѓа на европско тло и ја носи енергијата од забавите во Тулум. Тие доаѓаат во Скопје по тримесечната турнеја низ Јужна и Средна Америка, и токму од тука, од Скопје ќе го стартуваат европскиот дел од истата. А нема подобро место за старт …

Повеќе »