музика

Успешен почеток на платформата „СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ” со два музички настани

Викендов, Скопје беше во фокусот на младите и нивната култура преку два музички настани, кои го одбележаа почетокот на активностите на платформата СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ. Едукативниот културен центар „Лабораториум” во центарот на Скопје беше „окупиран” со млада и повозрасна публика, заинтересирана за културната содржина креирана од два исклучително млади музички …

Повеќе »

Јелена Розга: Едвај чекам да дојдам во Скопје, да застанам пред македонската публика

Одбројувањето до најголемиот и најубавиот аудиовизуелен музички спектакл во месецот на виното и љубовта може да почне – затоа закружете го 10 февруари – датумот кога домашната публика ќе ужива во концертниот спектакл на една од најголемите музички ѕвезди во регионот Јелена Розга. По неколкуте спектакуларни концерти во регионот, Скајмјузик …

Повеќе »

Закажан втор концерт на ,,Фрајле” во ,,Македонска Филхармонија”

После неверојатно брзо распродадениот прв концерт на женското трио ,,Фрајле” во Скопје, во склоп на нивната балканска турнеја „Moje duše duša”, закажан е и втор концерт во ,,Македонска Филхармонија”, објавија организаторите. Сите оние кои останаа без влезница за првиот концерт, а сакаат да ги слушнат трите дами во едно шоу, …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот пејач, композитор и продуцент Александар Митевски

Александар Митевски е роден во Скопје на 27 јануари 1978 година. Тој е македонски пејач на забавна музика, композитор и продуцент. Митевски за првпат се појавува на македонската сцена како тинејџер во 1993 година кога со рап бендот “Океј Бенд” учествува на “Рап енд Рол фестивал” во организација на ревијата …

Повеќе »

Концертите на Владимир Четкар низ Америка комплетно распродадени!

Концертот во Детроит на 27 ми Јануари е уште еден од низата распродадени концерти на Четкар низ Америка меѓу кој беа и концертите во Кливленд, Њујорк, Колумбус и Сан Франциско! На оваа турнеја за која владееше голем интерес Македонскиот комплетен автор и изведувач настапи во некој од најпознатите џез клубови …

Повеќе »

Голем славенички концерт на Горан Бреговиќ

Најголемата рок легенда на балканските простори, Горан Бреговиќ, на 23ти Март ќе одржи голем славенички концерт во спортскиот центар”Јане Сандански”. Во годината кога се слави 50 години од основањето на најуспешната ех ју рок  група Бијело Дугме, а само еден ден после неговиот  роденден, Горан Бреговиќ ја прифати нашата понуда …

Повеќе »

Таа тагуваше и му пишуваше песни, а тој ја бакна најубавата жена на светот: Многумина ја заборавија долгата врска меѓу актерот и пејачката

Канадскиот актер Рајан Рејнолдс со години е во среќен брак со својата колешка Блејк Лајвли со која има четири деца и со години важи за миленик на женската публика. Секогаш бил опкружен со убави жени, кои не биле имуни на него, а зад себе има брак со актерката Скарлет Јохансон …

Повеќе »

Додека метев во ГТЦ си замислував дека имам концерт во Филхармонија

Зарина Првасевда во серијалот ТВ Такси 28 раскажува за патот до успехот. „Тешко е несомненено затоа што ние сме мала држава, затоа што се уште не би рекла дека артистот го препознаваме на вистинкиот начин и како публика, но и како некаква институционална поддршка и поткрепа”, вели Зарина Првасевда истакнувајќи …

Повеќе »

FUNK SHUI со нов видео спот за песната “Никогаш Пак”

Funk Shui со константната работа на својот израз, ја одбележаа 2023та со преку 20 концерти во Европа и на Балканот (Берлин, Виена, Гронинген, Белград, Нови Сад, Загреб, итн.), како и издавање на долгоочекуваниот албум “Никогаш Пак” на 31 Март 2023 кој резултираше со два распродадени концерти во Скопје во Младинскиот …

Повеќе »