Технологија

Како една адвокатска канцеларија да ја подобри својата конкурентност?

Дигитализацијата е неминовен процес чие успешно имплементирање се случува во различни сегменти од нашето општество. Адвокатите и адвокатските канцеларии не се исклучени од овој процес. За нив дигитализацијата е можност за унапредување на своето работење, за полесно организирање на документите, брз пристап до проекти од различни локации, и пред се …

Повеќе »

HUAWEI NEXT-IMAGE Awards 2021 е отворен за фотографии на глобално ниво и нуди големи награди 

Популарниот годишен натпревар за фотографија на Huawei – NEXT-IMAGE Awards 2021, повторно е отворен за фотографии и видеа направени со уредите на Huawei, до 30 ноември. Темата на годинешното издание е“Better Together(Заедно сме подобри)”, а наградите вбројуваат над 70 парични и материјални награди. Huawei NEXT-IMAGE Awardsе најголемиот натпревар во фотографија …

Повеќе »

А1 Green call: Природата повикува, време е за рециклирање стари мобилни телефони и електронски уреди

Како компанија што во својата стратегија го инкорпорира дејствувањето за зачувување на животната средина во рамките на групациската програма ESG, А1 Македонија ја најавува A1 Green Call – најновата платформа за рециклирање и понатамошна реупотреба на стари електронски уреди: стари мобилни телефони, лаптопи и таблети. A1 Green Callим овозможува насите …

Повеќе »

(ВИДЕО) На TikTok се шири нов предизвик и е крајно опасен за возачите на автомобили

Новиот предизвик на TikTok се вика Lug Nut Challenge, и освен што не носи ништо добро на светот, тој е крајно опасен. Предизвикот е да ги олабавите навртките на тркалото на случајно избраниот автомобил и потоа да снимите што ќе се случи. Не треба да бидете физичар за да заклучите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Со „Ауди“ удрила во „Ламборџини“ па ги „изгубила нервите“

Снимката од надзорната камера јасно покажува кој е виновен за несреќата. Верувале или не, возачот на новото Ауди не го забележал Ламборџинито пред себе и удри во неговиот заден дел. Иронично, Ламборџини Авентадор има регистарска табличка Beep, алудирајќи на бизнисот со кој се бави сопственикот. Тоа е Мет Хелер, сопственик …

Повеќе »

Платформата Наука за деца објави конкурс за едноминутни научни видеа

Од денес па до 20 октомври сите што сакаат да ги испробаат своите вештини за правење забавни научни видеа, можат тоа да го прават под хаштагот#НаукаЗаДеца. И да добијат награда. Едукативната платформа naukazadeca.mk, која е под покровителство на Фондација КАНТАРОТ, со желба да ја промовира научната култура во земјава, распиша …

Повеќе »

Иднината станува реалност – А1 Македонија започнува финално тестирање на 5G мрежа

А1 Македонија со задоволство ја информира јавноста дека постави 5G мрежа во центарот на Скопје за финално тестирање, со што компанијата со најголем број корисници на мобилна телефонија и најбрз мобилен интернет е чекор поблиску до комерцијалнововедување на 5G технологијатаза сите корисници. “Поставувањето на тестната 5G мрежа е уште еден …

Повеќе »

Паднале Facebook, Instagram, WhatsApp

FACEBOOK, WhatsApp и Instagram „паднале“ и во моментов се недостапни. Ова се услуги под покровителство на Фејсбук, кои, според првите информации, паднаа низ целиот свет. Се урна и Facebook Messenger. Голем број извештаи за недостапност на Фејсбук, исто така, може да се видат на downdetector.com и други слични страници. Проблемите …

Повеќе »

Македонија по прв пат ќе учествува на Интернационален ИТ настан Game Jam Plus

Македонија за прв пат ќе земе учество на Интернационален ИТ настан Game Jam Plus . Во организација на Македонската асоцијација за развивање на игри – МАГДА ќе се оддржи Game Jam Plus, интернационален натпревар за развивање на игри во траење од 7 месеца. Настанот има 4 фази и ќе започне во петок, 8-ми Октомври. Натпреварот …

Повеќе »