храна

Кафето го чува животот: Колку филџани кафе дневно треба да испиете за да ја одбегнете прераната смрт

Антиоксидансите во кафето го чуваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од карцином – вели најновото истражување. Во Шпанија било извршено истражување кое опфатило 20 илјади луѓе на возраст од 25. до 60 години, кои биле следени низ цела деценија, и кое покажало дека 4. филџани кафе дневно го …

Повеќе »

Не подгревајте спанаќ – се ослободуваат канцерогени материи

Генерално, спанаќот е здрав, но со него треба внимателно да се постапува бидејќи нитратите за време на готвењето се претвораат во нитрити, а тие пак се опасни бидејќи се спојуваат со амините и создаваат канцерогени нитрозоамини. Кога станува збор за здрави продукти, спанаќот е без сомнение еден од најздравите, но …

Повеќе »

Немате време за кратка пауза во текот на денот? Овие 4 НАМИРНИЦИ се идеални за ОДРЖУВАЊЕ НА ЕНЕРГИЈАТА!

Постојат намирници кои можат да ви ја зголемат енергијата уште подобро од кофеинот. Тие спаѓаат во групата јаглехидрати, а богати се и со влакна, па нашиот дигестивен тракт побавно ги вари, обезбедувајќи ни доволна количина на енергија во организмот. Овие четири видови на намирници ќе ви помогнат да ја одржите …

Повеќе »

ВРЕДЕН СОВЕТ – Не ја фрлајте кората од лимон, замрзнете ја и употребете ја подоцна

Лимонот е едно од ретките или можеби едно од двете овошја со кора исто толку вредна како нивното сочно „месо“. Кората од лимон е еден од најбрзите начини да ја додадете суштината на сончевата светлина во вашето јадење. Сепак, не ви требаат сокот и кората во исто време, а овие …

Повеќе »

Гастрономски настан „Вкуси ја Франција“ во Градски парк – Школка

Францускиот институт во Скопје има чест да ве извести и да ве покани на гастрономскиот настан „Вкуси ја Франција”, којшто ќе се одржи в сабота, 10 јуни 2023, со почеток во 12 часот, во Градски парк – Школка. Настанот, во 12 часот, свечено ќе го отворат г-ѓа Данела Арсовска, Градоначалничка …

Повеќе »

Пет несакани ефекти на кофеинот кои (можеби) ќе ве натераат да промените некои од вашите навик

Кафето е еден од омилените пијалоци во текот на денот од кој многумина од вас никогаш не би се откажале. Мислењата често се поделени кога станува збор за кафето. Оние кои помалку го сакаат веројатно често ви кажуваат за лошите страни на овој пијалок, додека ако спаѓате во групата која …

Повеќе »

НАРОДНИ ВЕРУВАЊА – СОЛТА на маса носи посебна СИМБОЛИКА! Еве кога и на кои ЛОШИ ЗНАЦИ укажува

Во античко време, солта вредела речиси злато, можеби поради оваа причина се појавија разни суеверија Лоши знаци Дали твојот сосед побара од тебе да позајми сол? Тоа е многу лош знак. Според долгогодишното популарно верување, невозможно е да се позајмува сол бидејќи е симбол на сиромаштијата. Случајно сте скршиле полн …

Повеќе »

ПРОМЕНЕТЕ ГИ НАВИКИТЕ – Овие пет намирници е поздраво да се купуваат замрзнати

Нутриционист открил пет намирници за кои вели дека се поздрави кога ќе ги купите замрзнати.Многу намирници сè уште ја задржуваат својата хранлива вредност откако ќе бидат во замрзнувач.Нутриционистот Ријанон Ламберт рекол: „Замрзнатата храна, како што се овошјето и зеленчукот, рибата и месото, па дури и лебот, збогатен со витамини и …

Повеќе »

Ова се придобивките што би можеле да ги доживееме ако редовно јадеме банани

БАНАНИТЕ се неверојатно здрави, практични, вкусни и едно од најевтиното свежо овошје што можеме да го купиме. Ова ги прави одличен избор за секој кој сака да се храни здраво, според диететичарите. Иако потекнуваат од Југоисточна Азија, тие растат сеприсутно во многу топли клими, што ги прави достапни ширум светот. …

Повеќе »