храна

„Магрони” ја претстави новата инвестиција: Комплетна линија за полнење вода по најсовремени светски стандарди

Следејќи ги најсовремените светски стандарди и трендови, компанијата за производство и за дистрибуција на природна минерална вода и на природна изворска вода, „Магрони”, кон крајот на минатата година, и покрај сериозните ограничувања поради пандемијата, направи значајна инвестиција од повеќе од 300.000 евра за зголемување на капацитетот и подобрување на производствениот …

Повеќе »

(Рецепти) ВИНО – БОЖЈАТА КАПКА е задоволство но и лек за ОСУМ БОЛЕСТИ!

Овој пијалок има исклучително лековита моќ против најсериозните болести, а се користи за подготовка на бројни природни мелеми. Срцев удар, дијабетес, Алцхајмерова болест, па дури и карцином – чаша вино на ден помага да се спречат сериозни закани по здравјето. Кверцетинот, ресвератролот и пектините содржани во виното го забавуваат стареењето, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадна крем торта – БЕЗ ПЕЧЕЊЕ!

Ако ви се јаде торта која е со многу крем и е чоколадна, а не треба да се пече тогаш задолжително испробајте го овој рецепт. Состојки: 1,2 литри млеко 2 кесички пудинг од чоколадо 10 лажици шеќер 2 лажици нишесте 150 г путер 100 г чоколадо за готвење 500 мл …

Повеќе »

Седум неверојатни начини за употреба на лимонот

Лимонот може да ви помогне на сосема неочекувани начини што воопшто не вклучуваат варење! Дознајте подолу во какви се’ ситуации и како лимонот може да стане вашето ново омилено овошје. Може да помогне при каснување од комарец Чешање и црвени дамки се само некои од симптомите на каснување од комарец, …

Повеќе »

Намирници кои се најдобри борци против стареење

Вистинската храна за нашето тело прави многу повеќе од само одржување на посакуваната линија и обезбедување чувство на ситост, а ако сте меѓу многуте кои бараат докажан и ефикасен извор на младост, посветете поголемо внимание на она што го внесувате во себе. Еве кои намирници треба почесто да се наоѓаат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Чоколадни ролнички: Идеален рецепт за сите љубители на слатки

Колач за викенд… Состојки: 2 јајца 80 гр шеќер 200 гр чоколадо 50 гр путер 100 гр ореви 2 листа, поголеми, обланда Глазура: 100 гр чоколадо коцка путер малку масло Подготовка: Изматете ги жолчките со шеќерот, па ставете ги на пареа да се згуснат, додадете чоколадо и мелени ореви кон …

Повеќе »

Ја поправа крвната слика, изобилува со витамини и минерали: Неверојатно е што цвеклото може да направи за организмот!

Овој зеленчук треба да биде на нашата трпеза што е можно почесто… Списокот на позитивни ефекти што ги има цвеклото врз нашето здравје е навистина долг и со причина го нарекуваат суперхрана. Преполн е со витамини и минерали кои го зајакнуваат имунитетот, а можат да го заштитат организмот од сезонски …

Повеќе »

Дали конзумирате храна која го ЧУВА ПСИХИЧКОТО ЗДРАВЈЕ? Веднаш сменето го менито!

Зачувување на менталното здравје може да се постигне и со конзумирање здрава храна Внесувајќи храна во нашето тело, преку која ги исполнуваме основните потреби на организмот, можеме лесно да интервенираме во нашето здравје. Како прво, менталното здравје, објаснува психијатарот и нутриционист Ума Наидо, основач на првата Клиника за прехрамбена психијатрија …

Повеќе »

Зошто треба ПРАЗОТ да го вметнеме во исхраната? Бил ценет и во СТАР ЕГИПЕТ!

Се одгледува повеќе од 3000 години. Празот е од семејството на кромид, но неговиот вкус е многу посладок. Потекнува од Медитеранот. Според нутриционистите, тоа е вистинско богатство за нашето здравје и треба да го јадеме што почесто. Тој бил ценет во времето на античките Египќани, Грци и Римјани. Што содржи? …

Повеќе »