храна

НЕВЕРОЈАТНО ЗДРАВА ЖИТАРКА: Изобилува со витамини и минерали, помага во РЕГУЛИРАЊЕТО НА ХОЛЕСТЕРОЛОТ и ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА!

Со добра причина ја нарекуваат најздрава житарка… Киноата е всушност псевдо житарица, бидејќи се подготвува, консумира и ги содржи истите хранливи вредности како и житарките, но всушност припаѓа на семејството на трева. Киноата е богата со многу минерали како магнезиум, манган, железо, бакар, фосфор, цинк, селен, калиум и калциум, кои …

Повеќе »

Дали сте за шолја кремасто кафе, и тоа полна до врв?

Сѐ повеќе луѓе, а особено младите, се ориентирани кон уживање и ценење на моментите на опуштање. За да ги направат тие моменти целосни, младите луѓе се одлучуваат за инстант кафе. Кафето е несомнено најпопуларниот топол пијалак, а изборот на кафе е огромен, особено за инстант кафето, па понекогаш е тешко …

Повеќе »

ЈА ВИКААТ ХРАНА НА СИРОМАШНИТЕ А Е НАЈДОБРА ЗА ИМУНИТЕТ: Во текот на зимата јадете ги овие 4. намирници и сите ВИРУСИ ќе ве заобиколат

За добро здравје во студените денови и на минусите што ни доаѓаат традицијата препорачува лук и кромид, рен и неопходниот херој на зимата – кисела зелка Во нашиот регион уште од античко време постои традиција на лекување со хербални лекови, меѓу кои беа предначат четири растенија кои ја нарекуваат храна …

Повеќе »

ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – КЕЉ: Еве поради кои уште здравствени причини е добро редовно да се конзумира овој ВОЛШЕБЕН ЗЕЛЕНЧУК!

Кељот е зелен лиснат зеленчук, полн со корисни соединенија и има неколку здравствени придобивки, кои се клучни за време на ширењето на вирусот. Што се однесува до здравата исхрана, нема ништо подобро од зелен лиснат зеленчук. Било да е тоа спанаќ, зелка или кељ. Кељот е еден од најздравите и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Трик за сечење кромид кој ќе ви го промени животот

Кога станува збор за сечење кромид, многу луѓе буквално плачат – и од лутина, но и затоа што подготовката на оваа намирница може да биде незгодна. Но, постои начин брзо и вешто да се исецка кромидот, и тоа го покажала една тиктокерка. Попи О’Тул, кулинарската sвезда на мрежата ТикТок, изненадила …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сочен чоколаден колач – едноставни состојки за максимален вкус

Секој има по некој омилен рецепт за колач кој го обожуваат сите во семејството, но кога ќе го пробате овој во кој има и банани и јаболко ќе имате нов омилен семеен рецепт… Потребно е: Основа: 20 гр какао 40 г пудинг од чоколадо 80 гр брашно 1 прашок за …

Повеќе »

Белиот КОРЕН е антибиотик, јадете и пијте го, но ИЗРЕНДАН се јаде само одреден број денови

Многумина велат дека ренот е подземно чудо на медицината. Неговата најважна карактеристика е тоа што има изразен антимикробен ефект, односно му помага на организмот да уништи вируси и бактерии. Сокот од рен разреден со вода е добар за плакнење на воспалено грло и непца. Покрај финтоцид – природен антибиотик што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кога сте многу гладни: Ефтин и едноставен рецепт

Сите имаме денови кога сме многу гладни, не ни се готви, а ни се јаде нешто убаво…Овој рецепт е токму за такви ситуации… Потребно е: 250 г мелено месо 1 врзоп младо кромитче сол, црн пипер сечкан магдонос 50 мл масло 1/2 кесичка рпашок за печиво 2 јајца 5 лажици …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Крем торта без печење готова за 15. минути

Кога ќе ви се пријаде нешто слатко и кремасто оваа торта е вистинскиот избор Состојки: 400 – 500 г бисквити 400 мл слатка павлака 4 – 5 лажици шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 1 – 1,5 лажици какао Глазура: 60 – 70 г чоколадо за готвење 100 – …

Повеќе »