Колку лубеници можеме да јадеме дневно? „За да не се здебелите, овошјето јадете го вака“, советува руски ендокринолог

Лубеницата оваа година е подостапна од кога било, а некои од нас јадат многу од неа за време на сите три оброци
Колку лубеници можеме да јадеме дневно? „За да не се здебелите, овошјето јадете го вака“, советува руски ендокринолог
„Мислат дека лубеницата, јаболкото и бобинките се само вода со „витамини“. Во меѓувреме на таква „вода“ се таложат прилично килограми. Имам пациенти кои се здебелиле додека јаделе само лубеница.
Мора да знаете една работа: овошјето е полно со фруктоза. Вишокот на фруктоза, особено на празен стомак, ќе доведе до масна дегенерација на црниот дроб. Исто така, фруктозата придонесува за развој на дебелина, предизвикува имунитет на хормонот на масното ткиво лептин и на панкреасниот хормон инсулин. Ова пак доведува до постојано зголемување на апетитот.
Тоа е маѓепсан круг“, тврди Зухра Павлова, ендокринолог во Универзитетската болница во Москва.


Нешто слично вели и за овошните сокови
„Кога ќе ги земете тие сокови и ќе ги пиете неколку пати на ден, а тие сокови најчесто се прават од разни овошја и зеленчуци во блендер и сето тоа убаво го исчистивме, потоа се цедеше, а количината е многу галантна – околу 500 мл, ќе имате скок на инсулин како да сте на тест за оптоварување на гликоза Таков скок на инсулин од таков здрав сок, ќе биде стимул да го блокирате топењето на поткожното масно ткиво, стимулација да ви се замасти црниот дроб. Сокот треба да биде со влакна, со малку маснотии, со семиња, за да се смири тој одговор на панкреасот.


Едно парче лубеница обезбедува дури 25% од дневната потреба за витамин Ц. Витаминот Ц е важен за здрави заби и непца, помага во апсорпција на железо, во одржување на здравјето на сврзното ткиво на кожата, имунолошки функции и заздравување на раните.
Овој витамин содржи и антиоксиданси, па го спречува оштетувањето на клетките со неутрализирање на слободните радикали – молекули за кои се верува дека се поврзани со стареењето и појавата на одредени болести.
Постојат сè повеќе докази дека луѓето кои јадат доволно овошје и зеленчук за да ги задоволат нивните дневни потреби за витамин Ц имаат постабилен крвен притисок од оние кои не јадат доволно од овие важни намирници.

Изградете го вашиот имунолошки систем
Лубеницата е богата со витамин А, кој игра важна улога во здравјето на очите, растот на коските, репродукцијата и клеточната делба.
Витаминот А е од витално значење за многу други функции, вклучувајќи го регулирањето на имунолошкиот систем и производството на лимфоцити. Едно парче обезбедува 30% од дневните потреби.


Можете да изгубите тежина на здрав начин
Бидејќи во многу земји повеќе од 60% од возрасните се со прекумерна тежина или дебели, ризикот од хронични болести се зголемува. Ако сакате да ги намалите факторите на ризик, имајте на ум дека едно парче лубеница има само четириесет калории.
Вкусниот зеленчук е нискокалоричен, но богат со хранливи материи.

Го штити здравјето на срцето
Истражувањата покажаа дека луѓето кои јадат најмалку три порции овошје и зеленчук дневно имаат помал ризик од смрт од мозочен удар, срцеви заболувања и други причини поврзани со срцето отколку луѓето кои јадат само една порција на ден.
Со оглед на тоа дека лубеницата е многу хранлива и не го оптоварува организмот со масти, грицкајте ја наместо чоколадо и солени грицки.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …