здравје

Совладајте го прикриениот стрес – ТОЈ Е БРОЈ ЕДЕН ПРИЧИНА ЗА БОЛЕСТИ НА СРЦЕТО, ДЕПРЕСИЈА И ДЕБЕЛИНА: 5. навики кои прикриено предивикуваат стрес и како да се ослободите од нив!

Подигнете два прста ако се чувствувате целосно исцрпено по работниот ден. Додека се обидувате да ги завршите сите обврски, честопати не знаејќи како да кажете „не“ на разни вознемирувања, вашата енергија паѓа на минимум. Сигурно е дека сите ние се стремиме кон порелаксиран и помирен начин на живот, ослободен од …

Повеќе »

(Рецепт) ДОМАШЕН НАПИТОК ПОЛН СО ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ: Оваа комбинација на состојки го лекува целиот организам!

Без силен имунитет, нема ни добро здравје. Тој е секогаш приоритет, особено во овој период кога вирусот корона е сè уште во полн ек. Најдобар начин за зајакнување на целиот организам е преку пијалоци и внесување на соодветна храна, богата со витамини и минерали. Најдовме рецепт за домашен пијалок кој …

Повеќе »

ПРОБЛЕМИ СО СПИЕЊЕТО: 10. начини да ја победите несоницата

Дали сте од оние кои кога ќе легнат никако не можат да заспијат? Без грижа,  не сте единствените. Проблемите со спиењето започнуваат затоа што не можеме да го исклучиме мозокот толку брзо и да престанеме да размислуваме за работата и секојдневните грижи. „Деновиве сме преумрежени и присутни во сè, па …

Повеќе »

Седум причини зошто често ви недостасува здив а немаат никаква врска со вашата кондиција

НЕВОЗМОНОСТА да вдишете доволно воздух може да биде застрашувачка. Особено ако не сте сигурни што го предизвикува тоа. „Отежнато дишење е субјективно чувство на многу непријатно дишење“, изјави за Livestrong, д-р Сана Кудус, пулмолог од Loyola University Medical Center во Чикаго. Се разбира, ако започнете да трчате во интервали или …

Повеќе »

КАКО ПРЕКУ ИСХРАНАТА ДА ЈА ВРАТИТЕ ШТИТНАТА ЖЛЕЗДА ВО РАМНОТЕЖА: Кај хипо и хипертироидизам одбегнувајте ги ОВИЕ намирници!

За секој случај, пред да направите какви било промени во вашата исхрана, консултирајте се со вашиот лекар Најчести болести на тироидната жлезда се хипотироидизмот или забрзана работа на тироидната жлезда, кога произведува премногу хормони, како и хипертироидизам или бавна работа, кога тироидната жлезда произведува премалку хормон. Во двата услови, одредена …

Повеќе »

(ФОТО) Гејтс се вакцинирал – Открива кога ќе престане да носи маска

Милјардерот филантроп Бил Гејтс (65) ја примил втората доза на вакцина против корона, но рекол дека иако бил вакциниран, тој и понатаму ќе ги почитува епидемиолошките мерки како што е носењето маска. „Сакам да бидам пример за другите“, рекол Гејтс во интервју за апликацијата „Clubhouse“. „И покрај тоа што сте …

Повеќе »

(Рецепт) Мед и ореви во служба на јакнење на имунитетот

Познато е дека медот придонесува за подобро здравје, и ако во тегла со оваа моќна состојка ставите ореви, ќе добиете вистинска бомба за имунитет. И’ медот и оревите се многу здрава храна што го зајакнува имунолошкиот систем, содржи голема доза на важни витамини и минерали, така што тие имаат корисен …

Повеќе »

Биотин – витамин кој помага да го задржиме младешкиот изглед

Неговото височество витаминот – Б7 е еден од витамините кои не прават убави и здрави. Биотин или витамин Б7 во организмот делува како коензим потребен за метаболизмот на масните киселини, аминокиселините и гликозата. Но, биотинот е исто така хранлива состојка која ни помага да го одржиме младешкиот и привлечен изглед …

Повеќе »

Филипче: „Болестите се ретки, ама луѓето со ретки болести не се сами!“

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска присуствуваше на настанот посветен за промоцијата на нова поштенска марка посветена на ретката болест на ГОШЕ, во организација на Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици” заедно со Пошта на Северна Македонија. Во своето обраќање, Филипче потенцираше дека сите здруженија и …

Повеќе »