здравје

Најлесно е да се земе ибупрофен – а последиците?

Бруфенот делува така што ги запира простагландините, природни хемикалии кои предизвикуваат болка и воспаление во телото. Ибупрофен е оценет како најбезбеден антиинфламаторно средство, во однос на можните спонтани реакции на лекови. Така на некои луѓе ќе им биде полесно да го земаат отколку аспирин, бидејќи бара помала доза и е …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Ако се мачите со РЧЕЊЕТО, направете чај од овие билки

Лековитите билки можат да го решат и овој проблем. Ако имате проблеми со рчењето, обидете се да го решите природно со помош на три билки, чија комбинација е многу здрава и моќна. Ќе ви требаат: – камилица 20 грама – жалфија 20 грама – ајдучка трева 20 грама Подготовка: полијте …

Повеќе »

(Рецепт) НАРОДЕН ЛЕК – СТАР РУСКИ ЛЕК ЗА БУБРЕЗИ: Го ослободува телото од насобраните токсини, ги топи камењата, исфрлува песок…

Потребни ви се само 2. состојки за да го подготвите… Истражувањата покажале дека секој 20 -ти човек страда од камења во бубрезите. Кога поминуваат низ уринарниот тракт, тоа може да биде многу болен процес. Сепак, благодарение на само една намирница, можете да се ослободите од каменот за многу кратко време. …

Повеќе »

(ВИДЕО) КУЧИЊАТА КАЈ СОПСТВЕНИКОТ, МНОГУ ПРЕД СИМПТОМИТЕ, МОЖАТ ДА ГИ НАМИРИСААТ ОВИЕ БОЛЕСТИ: Животните тогаш ВАКА се однесуваат!

Од мигрена до рак и Адисонова болест Покрај тоа што можат да се дресираат за пронаоѓање исчезнати луѓе и скриени лекови, експлозиви и други предмети, кучињата, благодарение на нивното силно чувство за мирис, можат да откријат болести кај нивните сопственици. Притоа, зборуваме за просечно милениче, а не за специјално обучени …

Повеќе »

КОЈ АПАРАТ ЗА МЕРЕЊЕ ПРИТИСОК Е ПОДОБАР – ДИГИТАЛЕН ИЛИ СО ПУМПИЧКА? Експертите ја решија дилемата, сите ги прават овие грешки…

Час е добар, час е алармантно висок. Дали е до апаратот? Дали апаратот е расипан или мене притисокот навистина толку ми варира? Вредностите се нормални, па за половина час драстично ќе скокне. Ова е дилема со која се соочуваат речиси сите што често го мерат крвниот притисок. Некои имаат тенденција …

Повеќе »

Четири работи што треба да ги знаеме за ВИТАМИНОТ Ц: Која е дневната доза за жените, а колку за мажите?

Кога зборуваме за имунитет, повеќето луѓе прво мислат на витамин Ц. Во последно време, ние зборуваме за здравјето повеќе од кога било. Која е всушност ефикасноста на витаминот Ц за нашето здравје? Д-р Меган Мејер, директор за научна комуникација на Меѓународниот совет за информации за храна, зборува за еден од …

Повеќе »

Не поднесувате тутунски чад во зачадени простории? Еве како можете засекогаш да се ослободиме од него

Резултатите се охрабрувачки дека ова би можело да биде чекор кон конечното „истребување“ на чадот од тутун и пасивното пушење, за кое се знае дека има подеднакво штетно влијание врз непушачите.  Уредите што го загреваат тутунот имаат значително помало влијание врз квалитетот на воздухот во затворените простории во споредба со …

Повеќе »

МЕШАВИНАТА НА МЕД И ОВОЈ ЗАЧИН ГО ЗАЈАКНУВА ИМУНИТЕТОТ НА МАКСИМУМ: Ако го започнете денот со ова, нема да знаете за болест!

Нема подобар начин да го започнете денот Една од најпопуларните домашни мешавини, која особено се препорачува за зајакнување на имунитетот и како лек за кашлица, односно за болки во грлото, е медот со мелен пипер. Нутриционистите исто така потврдуваат колку е добра оваа мешавина. „Освен што го смирува грлото, помага …

Повеќе »

Одете само 15. минути дневно и ова се придобивките што ќе ги искусите

Можете да направите многу за само 15 минути. Меѓу другото, ќе го подобрите го вашето здравје. Се прашувате како? Се разбира, со одење. Одењето е поврзано со подобро здравје на срцето, подобрена функција на мозокот, подобро расположение и многу повеќе. Одењето е одличен кардио тренинг со кој зглобовите можат полесно …

Повеќе »