здравје

Што се‘ можете да селектирате и како тоа влијае на животната средина

Животната средина е местото каде што постоиме, се движиме, работиме, дишеме. Таа е основна човекова вредност и право, кое сме должни да го заштитуваме и унапредуваме. Заштитата на животната средина е темелна вредност дури и на уставниот поредок на нашата држава. Имаме право на чиста животна средина, но што е …

Повеќе »

(Рецепт) Кромидот е многу здрав: Нема што не лекува – откријте дали може да ви помогне!

Сè за кромидот и неговите здравствени придобивки Кромидот е богат со јаглени хидрати, вклучувајќи гликоза, фруктоза, сахароза, но и витамини Б, Е, каротин. Кромидот содржи минерали: железо, натриум, калиум, кобалт, фосфор, калциум, бакар, цинк, манган, како и органски киселини: јаболко, лимон, есенцијални масла, фитонциди. Кромидот е ефикасен лек против склероза, …

Повеќе »

Неделна дебата во Лекарска комора: Пациентите со цироза на црниот дроб имаат голем ризик за смртен исход од Ковид 19

„Eдна третина од пациентите со Ковид 19 имаат нарушена црнодробна функција, а оние кои имаат цироза на црниот дроб за 32 отсто имаат поголеми шанси за смртен исход од вирусот“, истакна д-р Бети Тодоровска од Клиниката за гастроентерохепатологија на редовните онлајн едукации кои секој недела ги организира Лекарската комора на …

Повеќе »

(Рецепт) Потполно препородување на организмот! Потопете суво грозје во вода…испијте после 24. часа – Ризница на витамини и минерали!

Решение и за оние кои не сакаат суво грозје – неговата вода има сосема поинаков вкус… Покрај тоа што ги ставаме во разни колачи, можеби сте слушнале до сега колку е здраво да се јаде неколку зрна суво грозје, затоа што на тој начин можете да спречите кардиоваскуларни заболувања, да …

Повеќе »

Потврда на големо истражување: Оваа крвна група е најотпорна на корона – Еве и зошто!

Голема студија укажува на тоа дека луѓето со нулта крвна група или Rh негативен може да имаат малку помал ризик од новиот коронавирус. Меѓу 225.556 Канаѓани тестирани за вирус, ризикот да се дијагностицира ковид 19 е 12. проценти помал, а ризикот од тежок kковид-19 или смрт за 13. проценти помал …

Повеќе »

Откријте зошто лененото семе е толку здраво и како помага за дијабетесот, притисокот, срцето…

Семето од лен е ценета супер храна, позната по нивната голема хранлива вредност и здравствени придобивки. Ова мало семе е всушност една од најстарите култури, која се одгледува од почетокот на цивилизацијата. Долго пред семето од лен да стане познато по своите здравствени придобивки, го користеле за производство на текстил. …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕЖОК ЖИВОТ: „20. години од дома не излегувам без маска“

Жената која е алергична на УВ зраци 20. години не излегла од дома без нејзината заштитна НАСА маска. Фатима Газауи имала две години кога нејзините родители забележале дека има бројни пеги на кожата. Ја однеле на лекар и и дијагностицирале xeroderma pigmentosum. Кожата на луѓето кои ја имаат оваа болест …

Повеќе »

Д-р Калина Гривчева Старделова: Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури

“Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури и тоа досега многу пати го докажала историјата. Затоа, порачувам дека никој, а особено здравствен работник, не треба да се сомнева во тоа дали вакцинирањето е вистинскиот чекор за заштита на личното здравје, но и за сузбивање на ковид-19 пандемијата”, изјави …

Повеќе »

(Рецепт) ТРАДИЦИОНАЛНА МЕДИЦИНА – Рускиот лекар Лазаров тврди: Кантарионот помага при ОНКОЛОШКИТЕ ЗАБОЛУВАЊА

Рускиот лекар Николај Лазаров го вовел терминот адаптогено растение во 1949. година и го искористи за да ги опише најефикасните лековити својства што природата ги нуди на организмот. Адаптогенот е супстанца која има способност да ја усогласи и хармонизира реакцијата на телото на разни физички, хемиски, биолошки и психолошки надворешни …

Повеќе »