здравје

Заедно да бидеме победници во оваа тешка Борба – Да помогнеме на Дијана која боледува од ретка болест

Дијана Т. боледува од ретка болест Neuromilit Optucus болест која поради нејзината сериозност доведува до заматен вид (губење на видот и отежнато движење), за подобрување на состојбата потребна е соодветна терапија која чини доста скапо, па затоа потребна е вашата хумана рака… И споделувањето е донација.

Повеќе »

Согорувањето никогаш не е добро: Загорената храна може пак да се приготви, но како да не изгорите на работа?

Согорувањето никогаш не е добро кога се работи за вкусот. Никој не сака прегорен тост, ниту изгорен колбас на скара, но и тоа лесно се решава. Ќе извадите нов тост и ќе го ставите во тостерот, како и нов колбас на скара и ќе внимавате повторно да не загори. Но, …

Повеќе »

Твојата  здрава навика – овесни каши збогатени со 8 Б витамини

    Во потрагата по оптимална когнитивна функција, често занемарен херој  кој се појавува на полиците од маркетите е овесот. Иако вообичаено се поврзуваат со здравјето на срцето и дигестивните придобивки, бенефитите на овесот се прошируваат многу подалеку, во областа на когнитивното здравје. Среде морето суперхрана, овесот се појавува како …

Повеќе »

(Рецепт) ОВОЈ РЕЦЕПТ Е НАВИСТИНА ЧУДО: Како да се ослободите од болки во грбот, зглобовите и нозете за 7 дена

Одамна прочитав совет на еден воен лекар за тоа како зглобовите да се одржат во добра состојба и во исто време да се отстранат многу проблеми врзани за нив Проверив на себе и своите пријатели и се убедив дека овој рецепт е навистина ЧУДО! Овој рецепт ќе го поделам со …

Повеќе »

Како да го изберете Вашиот идеален протеински бар?

    Протеинот игра витална улога во нашето целокупно здравје, од обновување на мускулите и одржување на ситост до зајакнување на имунитет, па дури и  подобрување на расположението. Одличен и вкусен начин да обезбедите доволно протеини во текот на денот е да изберете протеински бар за ужина или како замена …

Повеќе »

Зошто е важно да се посветиме на себе?

Почетокот на годината е време кога се потсетуваме на целите поставени во годината што ја оставаме зад нас, барајќи совет како да ги исполниме, да ги спроведеме и да станеме најдобрата верзија од себе. Од сите страни често се слуша дека треба да бидеме подобри родители, партнери и колеги, дека …

Повеќе »

(Рецепт) Инфузија на животот: Го јакне организмот, лекува воспаление на белите дробови, поттикнува чистење на телото од токсини и слуз!

Овој чудотворен чај е руски лек за многу болести. Најмногу се користи за да телото го доведе во склад бидејќи го зголемува имунитетот, штити од болести и го чисти телото од токсини. Овесот отсекогаш се користел во традиционалната медицина. Еликсири од овес се користат како стимуланс за несоница, ментална исцрпеност, …

Повеќе »

(ФОТО) Пиел шест енергетски пијалоци дневно: „Хемикалиите ми го изедоа јазикот!“

Австралијанец објавил фотографија од својот оштетен јазик бидејќи сакал, како што тврди, да предупреди на опасноста од конзумирањето на енергетски пијалоци. Пиел до шест такви појалоци дневно Откако секојдневно пиел најмалку шест енергетски пијалаци, учителиот Ден Ројалс покажал што таквата навика му направила на неговиот јазик, пишува “Metro”. Во Фејсбук …

Повеќе »

Постојат неколку „сини зони“ во светот: места каде што е полесно да се „живее сто години“

Стареењето е неизбежен дел од животот, што може да ја објасни нашата силна фасцинација од стремежот за долговечност. Привлечноста на вечната младост ја поттикнува индустријата за создавање богатство која се движи од производи против стареење, додатоци во исхраната и диети за оние кои се надеваат да го продолжат својот животен …

Повеќе »