здравје

Клиниката за хематологија ќе добие уште еден кат, каде, единствено во регионот, ќе се врши несродна трансплантација на коскена срцевина

Министерот за здравство доц.д-р Венко Филипче, амбасадорката на САД н.е. Кејт Мери Брнз, и директорката на Клиниката за хематологија, д-р Ирина Пановска Ставридис денеска на Клиниката за хематологија го најавија проектот за изградба на нов кат над постојаната Клиника, што ќе се реализира со финансика поддршка од 800 илјади долари …

Повеќе »

Како да се препознае недостаток на витаминот „Д“ – Кој е во ризичната група?

Витаминот Д е исклучително важен витамин кој има силно влијание врз човечкото тело. За разлика од другите витамини, витаминот Д делува како хормон и секоја клетка во нашето тело има рецептор за него. Го има и во одредена храна како мрсна риба и збогатени млечни производи, иако е многу тешко …

Повеќе »

Филипче со порака до колегите: „Борбата на здравствените работници е херојска!“

Mинистерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, заменикот министер за здравство д-р Илир Хасани и првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, денеска беа во посета на Општата болница Гостивар, во која целосно е реновирано хируршкото одделение. Со реновирањето, вработените …

Повеќе »

На виртуелниот регионален состанок во Југоисточна Европа за реткото заболување Хередитаренангиоедем – ХАЕ  

Експертски предавања за најновите терапии, поддршка за ХАЕ пациентите и дефинирани плановите за идниот период Со експертски предавања за најновите терапии и напредок во истражувањата и медицината за ХАЕ, како и поврзаноста со други заболувања и болести се одржа петтиот Регионалниот состанок за Југоисточна Европа за реткото заболување за хередитаренангиоедем …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРВ БАЛКАНЕЦ КОЈ ЈА ПРИМИЛ РУСКАТА ВАКЦИНА: Исповед на црногорскиот доктор Сергеј Бољевиќ за драматичното искуство!

Медиумите во регионот објавија дека црногорскиот лекар Сергеј Бољевиќ, специјалист по патофизиологија и пулмологија и раководител на Одделот за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, ја примил руската вакцина САРС-КоВ-2 за коронавирус, која во земјата беше регистрирана на 11. август. Тие рекле дека лекарот бил првиот човек на Балканот што …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈАТА СЕ ЗАСИЛУВА: Во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 382. пациенти со симтоми на КОВИД-19

Во изминатите 24 часа, во Ковид центрите во Скопје се примени 38 пациенти со симтоми на вирусот КОВИД-19. На интерните клиники имало 12 приеми и тоа четири во ковид центарот на Клиниката за дерматологија, пет приеми во центарот на Клиниката за неврологија и три пациенти се хоспитализрани на Институтот за …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Необични симптоми кај позитивните на Ковид во Србија

Сува кашлица, треска и губење на чувство за мирис и вкус ни се презентираат како главни знаци на коронавирус, меѓутоа, судејќи според искуствата што на социјалните мрежи ги споделуваат луѓето кои се позитивни во Србија, овој вирус има еден куп повеќе или помалку необични симптоми. Од почетокот на пандемијата, најчести …

Повеќе »

Препознајте го предијабетесот: Пет знаци на кои секоја жена во четириесеттите мора да обрне внимание!

Секоја жена на возраст од 45 години (и постара) треба да го провери нивото на шеќер во крвта, а потребното тестирање треба да се направи порано ако сте дебели, имате синдром на полицистични јајници или имате семејна историја на дијабетес. Иако тест на крвта може да ви покаже дали се …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА – Сочувајте ги БЕЛИТЕ ДРОБОВИ од загадениот воздух! Потребно е во исхраната да вметнете САМО ЕДНА НАМИРНИЦА!

Неодамнешна студија на научници од Универзитетот Харвард покажа дека брокулата содржи антиканцерогени супстанции кои го штитат нашиот респираторен систем. Неиздржливо загадување на воздухот кое е потенцијално опасно за здравјето, па дури и за самиот живот. Иако единственото вистинско решение за овој проблем е да инвестирате во обновливи извори на енергија, …

Повеќе »