здравје

(ВИДЕО) ПИЈАТ, ПУШАТ, НЕ СЕ ХРАНАТ ЗДРАВО И ЛЕСНО ДОЖИВУВААТ 100. ГОДИНИ: Ова италијанско село е мистерија за научниците – во него го истражуават лекот за долговечност!

Оддалеченото село Ацароли во јужна Италија е познато по голем број на постара популација и покрај пушењето и дебелината, а токму нивната долговечност е загатка што ги збунува научниците – која е нивната тајна? Поминаа 4.000 години откако Гилгамеш, кралот на Урук, отиде во потрага по тајната на бесмртноста. Оттогаш, …

Повеќе »

Рудник на минерали, незаменлив за тироида, спречува инфаркт и рак: Овој плод е богатство – дознајте од што уште може да ве штити!

Иако го доживуваме како вкусна „грицкалка“ – бразилските ореви се многу повеќе од тоа. Откријте како го штити вашето тело од појава на бројни состојби и болести, што науката ги верификуваше. Бразилскиот орев е вистински рудник на селен, скапоцен минерал кој има големо влијание врз општата здравствена состојба на целиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Трикот со листови зелка кој секоја жена мора да го знае: Во Швајцарија го користат наместо лекови!

Оваа техника е толку моќна што една швајцарска болница ја користи наместо лекови Жените од многу одамна користеле разни трикови за да бидат поубави, поздрави и попривлечни на спротивниот пол, пишува Македонија Денес. Спасот најчесто го наоѓаат во билките а сведоци сме дека и ден денес сите производи кои се …

Повеќе »

(Рецепт) Направете лековита вода со додаток на „билка од Божјата градина”: Една чаша дневно гарантира добро здравје

Поради бројни благодети, бамјата е позната и како „билка од Божјата градина”. Таа е богата со јаглехидрати, магнезиум, протеини, влакна, фолна киселина и витамините Б6, А и Ц. Окра или бамја е едногодишно тропско растение кое потекнува од Африка и припаѓа на семејството слезови. Се одликува со големи жолти цветови. …

Повеќе »

Еве како да внесете што повеќе цинк во организмот и да го зајакнете телото: Болестите нема да ви можат ништо!

Честите настинки, влошување на хроничните заболувања – се знаци на слаб имунитет. Цинкот е најважен за обновување на организмот… Недостаток на цинк бил забележан кај секое трето лице во средна возраст. Телото не произведува цинк самостојно, но залихите се надополнуваат со внес на храна. Луѓето со нарушувања на бубрезите и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Излекувајте го дијабетес 2. во шест чекори: Едноставни, но ефикасни совети на рускиот стручњак Павел Евдокименко!

Дијабетес мелитус е комплексно ендокрино заболување. Заедно со хипергликемија, тоа е придружено со нарушување на сите видови метаболизам. Општо е прифатено дека станува збор за неизлечива болест. За да го отфрлиме ова мислење, предлагаме 6. чекори за успешно лекување на дијабетес тип 2 Иако лекарите и пациентите веруваат дека дијабетесот …

Повеќе »

(ФОТО) ЛОША КОМБИНАЦИЈА – ДОКТОР СОЛАКОВИЌ ПРЕДУПРЕДУВА: Не се проблем 4. филџани кафе дневно, но никако не го мешајте со оваа НАМИРНИЦА!

Добро познатиот босански доктор Емир Солаковиќ предупреди дека кафето треба да се пие во умерени количини и дека четири шолји на ден не претставуваат никаква опасност, но треба да се избегнува млеко. “Умереното консумирање кафе (две или три или дури четири филџани на ден, или повеќе) не претставува опасност за …

Повеќе »

(Рецепт) ХУМУСОТ НЕ Е САМО МОДА – Оваа житарка ги обновува клетките на ДНК и спречува настанување на клетки на тумор!

Вметнете ги во вашата исхрана, но не претерувајте Многу претходни студии покажале дека храната што содржи фолити и лигнани е добра во спречувањето на карцином, односно намалување на ризикот од тумори особено на дебелото црево, дојка и простата, а леблебии и хумус (содржи леблебии) се многу богати со нив, тврди …

Повеќе »

(Рецепт) Квас од цвекло: Стар руски рецепт против сите болести-спречува развој на малиген тумор, го обновува телото и’ после тешка терапија!

Руската традиционална медицина квасот од цвекло го смета за најдобар медицински лек за хипертензија, бидејќи на подолго време го нормализира притисокот, корисен е кај атеросклерозата… Квасот од цвекло е многу корисен, содржи компоненти кои ја активираат работата на црниот дроб, бубрезите и цревата. Резултатите после медицински истражувања покажуваат дека конзумирањето …

Повеќе »