здравје

Честото ЧУВСТВО НА ЖЕД може да укаже на три болести: Обрнете внимание на симптомите!

Нормално е ако сте жедни по солен оброк или престојувате на сонце, но еве во кои случаи жедта покажува дека станува збор за нешто повеќе од привремена дехидрација. Чувството на жед може да укаже на тоа дека сте вежбале премногу интензивно, сте јаделе премногу зачинета храна или едноставно не сте …

Повеќе »

Дали имате проблем со тироидата? Избегнувајте ги овие намирници, тие само ја влошуваат состојбата на организмот – еве како да се храните!

Ако имате проблем со тироидната жлезда, дефинитивно треба да се консултирате со лекар Дали се случува постојано да сте премногу жешки, иако бројките на термометарот покажуваат дека температурата не е многу висока? Или, јадете малку со денови, а сепак се дебелеете? Можеби сте придружени со чувство на постојан замор со …

Повеќе »

Научниците дошле до неверојатно откритие поврзано со псоријазата

Здружени висок шеќер, дебелина и висок крвен притисок ги погодуваат и белите дробови? Истражувачите веруваат дека псоријазата е поврзана со отпорност на инсулин, што може да доведе до метаболички синдром, кој е поврзан со дебелина, висок крвен притисок и висок шеќер во крвта. Овие фактори, кога се здружени, исто така …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНО – „Имам рак на дојка“: Девојка дошла да се договори за операција а потоа доживеала неверојатно понижување од докторот!

Лекарот треба да ја изгуби лиценцата за работа Една девојка, која има само 18. години, доживеала големо понижување кога отишла на лекар за да закаже операција за рак на дојка. Таа шокот што го доживеала го раскажала на социјалната мрежа Тик Ток, откако докторот ја советувал да ја преиспита својата …

Повеќе »

(ФОТО) ДОКТОРИТЕ 4. МЕСЕЦИ ЈА ЛЕКУВАЛЕ ОД ТУБЕРКУЛОЗА, А ПОТОА И НАПРАВИЛЕ СНИМКА НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Не можеле да веруваат што пронашле!

Нејзиниот случај е можеби единствен од ваков вид во медицинската литература Жена од Индија (27) завршила во болница поради кашлица, треска и густа слуз што траело шест месеци. Пред хоспитализација, лекарите и препишале антибиотици и третман за туберкулоза – 4 месеци. Сепак, терапијата не ги намалила симптомите, било напишано во …

Повеќе »

ИСКУСТВАТА СО АСТРАЗЕНЕКА ВО ГЕРМАНИЈА директно од др. Горан Трајковски: „Досега 2,7 милиони Германци се вакцинирани со најмалку една доза!“ – во иднина ќе се вакцинираат постари од 60.години!

Доктор Горан Трајковски е специјализант по интерна медицина во Баварија/Германија, конкретно вработен на интензивна нега, ургентен центар, оддел за кардиологија, гастроентерологија, но работи со болести од целата интерна медицина. Еве што напиша за состојбата со АстраЗенека и случаите на тромбоза во Германија, по инјектирањето на оваа контра ковид вакцина: „Важи …

Повеќе »

Апел за помош на Гоце Илиески: Како возач на Итна медицинска помош во Прилеп помогна многу животи да се спасат – да помогнеме во спасувањето на неговиот!

Гоце Илиески е возачот од Итната медицинска помош Прилеп кој е заслужен за многу извојувани битки со Ковид 19 кај бројни пациенти. Да бидеме хумани и да помогнеме да ја добие битката за својот живот! „Почитувани хумани луѓе, за жал ви се обраќам од името на една предобра и вредна …

Повеќе »

(Рецепт) ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – Рускиот лекар Христо Мермерски открива револуционерен лек и за НАЈТЕШКИТЕ БОЛЕСТИ

Руски научник од бугарско потекло донесува лек со кој решава најсериозните болести, го зајакнува имунитетот и ги чисти крвните садови… Храна за лекување на целосен организам, а ракот кај таков организам само се повлекува. Вака зборува еден руски научник, професор Христо Мермерски, за својот револуционерен лек кој излекувал илјадници луѓе …

Повеќе »

ПОСТАРАТА генерација има повеќе шанси да добие ковид, а и дефинитивно се знае колку траат антителата

Луѓето постари од 65. години имаат само 47% заштита од повторување на ковид. Една нова студија од Данска покажува дека повеќето луѓе кои имале ковид 19 се заштитени од реинфекција најмалку шест месеци, но постарите луѓе се повеќе склони кон нови инфекции отколку помладите. Истражувањето открило дека само 0,65 проценти …

Повеќе »