здравје

ИСКУСТВО НА ПАЦИЕНТКА СО КОВИД 19 – Се лекувам дома: Ова се моите лекови

Фотографијата од купот лекови што Љиљана Миловановиќ од Белград ја постирала на Фејсбук веројатно не е новост за луѓето кои сами се борат со ковид, но приказната што стои зад тоа може да биде важно предупредување за сите. Љиљана Миловановиќ (52) спаѓала во ризичната група поради астма, хипертензија и инсулинска …

Повеќе »

Пет навики на Италијанците кои сите треба да ги прифатиме

Гранче рузмарин во чинија, активности во градината, но и во кревет, како и лежерно доживување на времето се само дел од некои „цаки“ поради кои Италијанците се полни со енергија. Село на југот на Италија, околу 150 километри јужно од Неапол, било забележано во 1950-тите како место на долговечни и …

Повеќе »

Пет моќни намирници кои штитат од загадениот воздух

Скопје веќе некое време е на врвот на листата на најзагадени градови во светот. Не е одлично ниту во другите делови на Македонија, па затоа е добро да се знае како можеме со храна да ја олесниме штетата од отровните честички во воздухот. Но, иако загадувањето ни го загорчува животот, …

Повеќе »

11. начини на кои го саботирате својот имунитет

Овие денови, можеби повеќе од кога било, важно е да внимаваме како можеби го нарушуваме сопствениот имунолошки систем, дури и без да сме свесни за тоа. Заборавате дека микробите се насекаде околу нас Сега, повеќе од кога било, важно е да не се допираат површини што можат да бидат загадени …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домашните тестови, за ковид 19, по цена од 10. евра кои за еден ден биле разграбани во Србија се прецизни 98%

Домашните тестови за корона, кои вчера пристигнале во белградските аптеки, биле разграбани за неколку часа бидејќи белграѓани очигледно брзале да ги набават, особено што чинеле само 10. евра, а биле рпецизни 98%. Имено, првите тестови пристигнале во аптека во улицата на Кнез Михаилова во попладневните часови, и биле разграбани штом …

Повеќе »

10. причини да правите што повеќе јадења со куркума како превентива на канцер, помош на артритис, Алцхајмер, дијабетес…

Куркумата е зачин кој содржи куркумин – антиоксиданс кој носи многу придобивки за вашето тело. Постојат десет големи причини овој зачин да се најде во вашата кујна. Важно е да се напомене дека се потребни повеќе истражувања за здравствените ефекти на куркумата, бидејќи не е целосно јасно какви количини треба …

Повеќе »

Извештај на ИЈЗ за периодот 7-13 декември 2020: Намалување на бројот на новозаразени и починати – и понатаму најзастапена возрасната група над 60. години

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 7 до 13 декември 2020г. тестирани се вкупно 15.857 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, намалување од 9,2% во однос на минатата недела. Во истиот период регистрирани сe 5.518 нови позитивни случаи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Црногорски лекар, кој работи во Русија, ја примил вакцината Спутник V и опишал како се чувствува!

Д-р Сергеј Бољевиќ, раководител на Одделот за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, беше меѓу првите кои ја примија руската вакцина против коронавирус Спутник V. Сега, по втората доза, открил како се чувствува. Откако ја добил втората доза, во интервју за Слободна Далмација, тој вели дека се чувствува одлично. „Се …

Повеќе »

5. причини денот да го започнете со топла вода со лимон

Без разлика дали сте на кето диета, диета со ниски јаглени хидрати или дури и кога имате „слободен“ ден , секое утро започнувајте го со голема чаша топла вода со лимон. Имаше многу полемики околу тоа дали ова е добра идеја, некои отидоа дотаму што веруваа дека овој утрински ритуал …

Повеќе »