здравје

(ВИДЕО) Успешно закрепнува пациентот на кој му беше трансплантирано срце:Во „новиот живот“ има желба да го запознае своето ново семејство – Диневи!

„Неискажлива благодарност на семејството Диневи. Кога ќе оздравам сакам да се запознаам со нив. Јас сум член на нивното семејство“. Сам во болничка соба под постојан надзор на медицински лица…Иван Огњановски го живее својот втор живот. Овој 54-годишен скопјанец е првиот пациент што доби срце од починат донор. Во градите …

Повеќе »

СТРУЧНИ СОВЕТИ – 12 МЕСТА НА КОИ ЛЕКАРИТЕ НИКОГАШ НЕ БИ ОТИШЛЕ ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА: Избегнувајте ги колку што можете!

За време на пандемија на коронавирус, многумина ги одбегнуваат трговските центри, кафулиња или свадби и погреби. Сепак, дури и’ кога нема такви опасности, постојат места во секојдневниот живот кои се особено ризични. „Најголем ризик од инфекција претставува затворен простор во кои има навалица“, објаснува д-р Сара Кејт, професор по хирургија …

Повеќе »

(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

време е и вкусно… Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело. Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во ладните денови, тој е совршен за детоксикација, подобро варење и спречување на воспаление и …

Повеќе »

(Рецепт) Народна медицина – Напиток за лекување на целото тело: Инфузија на живот која ја обновува секоја клетка!

Мајчина душица не е само зачин. Оваа сестрана билка е полна со здрави витамини. Мајчина душичка е полна со витамин Ц, исто така е одличен извор на витаминот А. Содржи бакар, влакна, железо и манган… Студиите покажале дека мајчина душица помага при артритис, ревматизам и гихт. Лечи дигестивни проблеми и …

Повеќе »

Медицинска сестра (63) никогаш не била болна: Ова е тајната на луѓето кои се здрави како дрен, а се’ е многу едноставно!

Освен биолошките склоности, некои животни навики ја прават разликата помеѓу луѓето со слаб и јак имунитет… Валери Пејџендарм е една од оние луѓе кои никогаш не се разболуваат, или, ако тоа веќе им се случи, поблаг облик од болеста ги погодува само неколку пати во животот. Повеќето луѓе знаат слично …

Повеќе »

ГЕРМАНСКИ ВИРОЛОГ ПОРАЧАЛ: Короната нема да исчезне, ќе стане нов вид постојано присутен вирус!

Еден од водечките германски виролог и директор на Институтот за вирологија и истражување на ХИВ на Универзитетот во Бон, професорот Хендрик Штрек, денес изјавил дека не очекува вирусот корона да исчезне, туку да стане нов вид на постојано присутен вирус. „Во моментов има четири ендемични вируси на корона во светот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА НЕ ГО ГЛЕДАТЕ СО ГОЛО ОКО: Што всушност сонцето и прави на вашата кожа!

Повеќето луѓе нанесуваат креми со запштитен фактое само ако одат на плажа. Но, уметникот Томас Леверит сакал луѓето да сфатат колку е важно да се нанесува крема со заштитен фактор секој ден кога излегуваат на сонце. Тој отишол во парк со специјална камера за да им ги покаже на луѓето …

Повеќе »

(ФОТО) И’ физички најподготвените се немоќни пред корона вирусот: Исповед на спортист кои 25. дена бил во кома и ослабнал 27. килограми!

„Живеете размислувајќи дека короната е посилен грип и нема да го добиете“, вели Ахмад Ајад Шокантни слики и исповед на американскиот атлетичар Ахмад Ајад (40), кој скоро 25. дена бил во кома поради симптомите на вирусот корона. Атлетичарот од Вашингтон бил толку заразен што лекарите во болницата „Џон Хопкинс“ морале …

Повеќе »

Д-р Усеини: „Изведено трето колекционирање на хематопоетски матични клетки од донор од нашата земја за пациент од друга земја“

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена се спроведе колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен донор од нашата земја кој дарува за непознат пациент од Република Бугарија. Донорот врз основа на ХЛА компатибилноста е избран од Македонскиот Регистар на донори на матични клетки при Институт …

Повеќе »