НОБ

Мал број билети се останати за септемврискиот спектакл „Мала Италија патува 2“

Извонредните италијански песни во изведба на Павле Камилоски и оваа година ќе ја доловат италијанската музичка заводливост. “Малата Италија” е настан кој традиционално ќе се одржи по четврти пат на 19 септември, во големата сала на Македонската опера и балет во 20.00 часот. Оваа година, во придружба на Павле Камилоски, …

Повеќе »

Септември во звуците на „Мала Италија патува 2“ со Павле Камилоски

Новото продолжение на проектот „Мала Италија патува“ ќе се одржи на 19 септември во 20.00 часот во големата сала на Македонска Опера и Балет. На настанот ќе ги слушнеме најубавите песни од италијанската, француската и шпанската музика. Иницијатор на овој проект е Павле Камилоски, кој го започна патувањето низ најубавите …

Повеќе »

„Мала Италија патува“ продолжува и оваа година заедно со Павле Камилоски

Извонредните италијански романтични песни во изведба на Павле Камилоски и оваа година ќе ја доловат италијанската музичка заводливост. Целовечерниот концерт,„Мала Италија патува 2“ ќе се одржи на 19 септември во 20.00 часот во големата сала на Македонска Опера и Балет. Оваа година, во придружба на Павле Камилоски, на големата сцена …

Повеќе »

Дино Имери со нов хуманитарен концерт…

Еден од најголемите хуманисти во Македонија, Дино Имери, го најави новиот концерт… На 27. мај (сабота) во Македонска Опера и Балет ќе одржи Рецитал и очекува публика во голем број бидејќи сите средства ќе бидат наменети за младиот пијанист и нивен ученик, Никола Алексовски, кој во моментов своето лекување го продолжи во …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Македонска опера и балет од 30. март до 13. април

30. март „Помеѓу соништа и летови“ – Горан Начевски – премиера 20.00 (Мала сцена) Премиерата е во рамките на фестивалот „Денови на македонска музика” Композитор: Горан Начевски Диригент: Иван Еминовиќ Режисер: Љупка Јакимовска Сценограф: Зоран Николовски Костимограф: Бранкица Јордановска Кореограф: Маја Каревски Светло дизајн: Нино Митевски Концерт Мајстор: Јане Бакевски …

Повеќе »

„Simply the best“ – Rock Pop ’80 & ’90: Традиционален концерт на МОБ за „Василица“

Македонската опера и балет ја продолжува традицијата. На 12 и 13 јануари (петок и сабота), 2018 г. ќе го одржи концертот по повод празникот „Василица“. Оваа година концертот носи наслов „Simply the best“, односно, направен е избор од најдобрите поп-рок хитови од’ 80 и ’90-те години. Публиката ќе има можност …

Повеќе »

МОБ ја доби наградата „Златна оревокршачка“

Балетот на Македонската опера и балет на меѓународниот фестивал за танц во Рим ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“ во категоријата за извонредност на театри во светот. Наградата во име на Македонската опера и балет ѝ беше врачена на Олга Панго, уметнички раководител на Балетот, а ѝ ја додели балетската …

Повеќе »

Новата сезона на Операта ќе се отвори со гала-концерт и „Кавалерија рустикана“

На концертот ќе настапат солисти-првенци на МОБ со арии од Пучини, Маскањи, Џордано и Масне. Македонската Опера во вторник, 31 октомври, ќе ја почне сезоната 2017/2018 која ќе биде во знакот на одбележувањето 70 години од нејзиното постоење. Вечерта ќе почне со гала оперски концерт под диригентство на Бисера Чадловска, …

Повеќе »

„Оревокршачка“ на мраз презакажан за 4. декември

Балетскиот спектакл „Оревокршачка“ на мраз, кој беше закажан на 24. ноември 2017 година, поради технички причини се презакажува за 4. декември 2017 година, локација непроменета – Македонска Опера и Балет, со почеток во 20. часот. Важно известување за сите кои веќе имаат набавено билети: Купените билети со дата од 24. …

Повеќе »