НОБ

НОБ: Изведба на балетската претстава „ГОСПОЃИЦИТЕ ОД АВИЊОН“ на 24.1.2023

На сцената на Националната опера и балет на 24 јануари 2023 во 20.00 часот ќе се изведе атрактивната балетска претстава „ГОСПОЃИЦИТЕ ОД АВИЊОН“. Балет во 9 слики. Балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ е инспирирана од истоимената слика на уметникот Пабло Пикасо, зборува за пет жени и нивниот живот, нивната потрага …

Повеќе »

НОБ: Иведба на современиот балет во 3 слики „ПЕПЕЛАШКА“ од Сергеј Прокофјев на 20 и 21 јануари

Најновата балетска продукција од Националната опера и балет, современиот балет во 3 слики „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев, современа бајка за сите возрасти на сцената на Националната опера и балет ќе се изведе на 20 и 21 јануари 2023 со почеток во 20.00 часот. Приказната за „Пепелашка“ преточена во прекрасната музика …

Повеќе »

НОБ: Традиционален Гала оперски концерт по повод празникот „Василица“ 2023

На 12 и 13 јануари 2023 (четврток и петок) со почеток во 20.00 часот ќе се одржи Традиционалниот Гала оперски концерт по повод празникот „Василица“ 2023. За да се одбележи традицијата на Василица кога се крши лепче со паричка на 13 јануари публиката во фоајето ќе има можност да земе …

Повеќе »

НОБ: Традиционален Гала оперски концерт по повод празникот „Василица“ 2023

Честитајќи Ви ги претстојните празници, чест ни е да Ве известиме за концертот што секоја година се одржува  по повод празникот „Василица“ во Националната опера и балет. На 12 и 13 јануари 2023 (четврток и петок) со почеток во 20.00 часот ќе се одржи Традиционалниот Гала оперски концерт по повод …

Повеќе »

НОБ: Народниот театар од Белград ќе гостува со балетската претстава „Жизел“ на 21.12.2022

Во рамките на неодамна потпишаниот Меморандум за соработка меѓу Србија, Албанија и Северна Македонија „Open Balkan Theatre / Театар Отворен Балкан“, кој е во насока на посилно поврзување на најважните национални културни институции на 21 декември со почеток во 20.00 часот на големата сцена на Националната опера и балет, ќе …

Повеќе »

ТАЖНА ВЕСТ: Почина македонската оперска певица Анастасија Низамова-Мухиќ

Првенката на Македонската опера и балет, Анастасија Низамова Мухиќ, почина, информираше нејзината матична куќа. „НУ Национална опера и балет со длабока тага и жалење ја прими веста за заминувањето на оперската првенка Анастазија Низамова (1948 – 2022), мецосопран во Националната опера и балет. Анастазија Низамова беше една од водечките имиња …

Повеќе »

НОБ: Инклузивна танцовa претстава “РЕФЛЕКСИЈА”, на 3ти Декември 2022, по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Тимот на инклузивното танцово студио “ЕУРЕКА” Ве кани на инклузивна танцовa претстава “РЕФЛЕКСИЈА” во сабота на 3ти Декември 2022 по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Танцовото студио“ЕУРЕКА”четврта година по ред ја доближува инклузијата до сите нас, ја носи во секој дом и ја прави секојдневие. Ова е трета …

Повеќе »

НОБ: Гала оперскиот концерт на Александрина Пендачанска се одложува за 8. март

 Гала оперскиот концерт на светски познатата оперска дива од Бугарија, Александрина Пендачанска, сопран, што беше закажан за 26 ноември 2022 на сцената на Националната опера и балет, поради здравствени причини (сезонски грип) се ОДЛОЖУВА за 8 МАРТ 2023 во 20.00 часот. Купените билети ќе важат и за новиот датум или можат да се …

Повеќе »

НОБ: Гала оперски концерт на Александрина Пендачанска, сопран на 26.11.2022

На сцената на Националната опера и балет на 26 ноември 2022 со почеток во 20.00 ч. ќе се одржи Гала оперски концерт на светски познатата оперска дива од Бугарија, Александрина Пендачанска, сопран. На концертот ќе настапат и солистите: Ралица Богданова (сопран), Ѓорѓи Цуцковски (тенор), Зоран Сотиров (тенор), Марјан Јованоски( баритон …

Повеќе »