НОБ

Ремек-делото на Џузепе Верди, операта „Травијата“ со две изведби на сцената на Националнта опера и балет

Ремек-делото на Џузепе Верди, операта „Травијата“ со две изведби на сцената на Националнта опера и балет. На 27 и на 31 октомври со почеток во 20.00 часот. Еден од темелите на светскиот оперски репертоар, партитурата на „Травијата“ изобилува со фантастични музички сегменти што уживаат огромна популарност на оперските и концертни …

Повеќе »

Балетот „Есмералда“ денес во Национална Опера и Балет

Денес во Национална опера и балет со почеток од 20:00 часот, ќе биде изведен балетот „Есмералда“ од италијанскиот композитор Чезаре Пуњи. Приказната за убавата Есмералда, инспирирана од романот „Ѕвонарот на Богородичната црква” од Виктор Иго, кај нас ќе се изведе под диригентската палка на Бисера Чадловска, а ќе јас пренесе …

Повеќе »

НОБ ви најавува изведба на еден од бисерите на балетската уметност „Есмералда“ од италијанскиот композитор Чезаре Пуњ

Националната опера и балет ви најавува изведба на еден од бисерите на балетската уметност „Есмералда“ од италијанскиот композитор Чезаре Пуњи, на 18 октомври 2023 со почеток во 20.00 часот. Приказната за убавата Есмералда, инспирирана од романот „Ѕвонарот на Богородичната црква” од Виктор Иго, ќе се изведе под диригентската палка на …

Повеќе »

Асемина Проедру и Елеонора Венинова го отворија 8. издание на МФФ Киненова

„Киненова” ги слави делата на новите филмски автори кои доаѓаат и ги предводат новите бранови во филмската уметност. Со слоганот „Прв филм, осмо сетило” од вечерва во текот на следните шест вечери во кината на Синеплекс ќе може да се почувствува моќта на филмот. Фестивалот го отворија македонската режисерка Елеонора …

Повеќе »

МНТ со две претстави на два интернационални фестивали во Републиката

Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател” на 9 октомври го отвора VII Интернационален театарски фестивал „Отело” во Гостивар. Во претставата играат: Никола Ристановски, Звездана Ангеловска, Дарја Ризова, Јана Вељановска, Ана Арсовска, Благој Веселинов, Петре Арсовски, Сашка Димитровска, Александар Михајловски, Нино Леви и Григор Јовановски. Ден потоа на 10 октомври …

Повеќе »

Новата сезона во НОБ ќе се отвори со  обновата на една од најубавите македонски опери „Лидија од Македонија“

Новата сезона во Националната опера и балет  ќе се отвори со  обновата на една од најубавите македонски опери „Лидија од Македонија“ од нашиот композитор Ристо Аврамовски на 16 септември 2023 со почеток во 20.00 ч. Диригент на претставата е Иван Еминовиќ. Режисер, Пламен Карталов (Бугарија), обновата на режијата е на …

Повеќе »

Претставата „Народен непријател” гостува на два меѓународни фестивали во Црна Гора

Македонскиот народен театар во јули со претставата „Народен непријател” од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, ќе гостува на два меѓународни фестивали во Р Црна Гора. Од 5 јули до 22 август ќе се одржи XXXVII фестивал „Град театар” во Будва, кој оваа година е под слоганот „Сила, …

Повеќе »

НОБ: Двојна изведба на балетската претстава „Ана Каренина“ од Петар Илич Чајковски на 23 и 26 јуни 2023

Националната опера и балет Ви најавува двојна изведба на ремек-делото „АНА КАРЕНИНА“, балетска претстава во два чина со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на 23 и 26 јуни 2023 со почеток во 20.00 ч. Преку современите кореографски решенија сoединети со класичен балет на Лео Мујиќ од Хрватска, …

Повеќе »

Во петок во рамките на фестивалот „Мајски оперски вечери“ 2023 изведба на едно од најмоќните дела во историјата на класичната музика „Реквием“ од Џузепе Верди

Во рамките на 51. издание на фестивалот „Мајски оперски вечери“ 2023 на 26 мај со почеток во 20.00 ч. ќе се изведе едно од најмоќните и најдраматичните дела во историјата на класичната музика, „Реквием“ на италијанскиот музички мајстор Џузепе Верди. Диригент е гостинот од Бугарија, Емил Табаков, концерт-мајстор е Владимир …

Повеќе »