НОБ

51. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ” 2023 предизвика невиден интерес кај публиката – Се бара билет „повеќе“

НОБ со големо воодушевување објави дека досега е забележана рекорна продажба на билети за 51. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ” 2023!Доколку и Вие сакате да присуствувате на некоја од претставите на Мајските оперски вечери, кои се вратија во стариот сјај, дирекцијата на НОБ објави список на претстави за кои …

Повеќе »

НОБ: Изведба на обновената балетска претстава „Заспаната убавица“ од П. И. Чајковски на 28.3.2023 и 12.4.2023

На големата сцена на Националната опера и балет на 28 март 2023 со почеток во 20.00 часот ќе се изведе обновената балетска претстава „Заспаната убавица“ од Петар Илич Чајковски. Втората изведба е закажана за 12 април 2023 во 20.00 часот. Премиерно, балетската претстава се одржала во 2011 година во рамките …

Повеќе »

НОБ: Изведба на современата балетска бајка „ПЕПЕЛАШКА“ од Сергеј Прокофјев на 18 март 2023

Најновата балетска продукција од Националната опера и балет, современиот балет во 3 слики „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев, современа бајка за сите возрасти на сцената на Националната опера и балет ќе се изведе на 18 март 2023 (сабота) со почеток во 12.00 часот. Приказната за „Пепелашка“ во модерна верзија, преточена во …

Повеќе »

НОБ: Романтичниот балет во два чина „Жизел“ ќе се изведе на 28 февруари и 2 март

Романтичниот балет во два чина „ЖИЗЕЛ“ ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 28 февруари и 2 март со почеток во 20.00 ч. Магичната и безвременска приказна за несреќната љубов, преточена во музиката на францускиот композитор Адолф Адам, а во кореографија на Жан Корали, Жил Перо, …

Повеќе »

НОБ: Во петок изведба на „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини

В петок (10.2.2023) со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе биде изведена популарната opera buffa, „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Приказна за победата на младоста и љубовта, комична опера во два чина. Диригент: Андреја Наунов Режисер: Урсула Хорнер (Австрија) Асс.режисер: Љупка Јакимовска Сценограф: Марија …

Повеќе »

НОБ: ВЕЧЕР СО БЛАГОЈ НАЦОСКИ – ПРВИТЕ 20 ГОДИНИ

На 4 февруари 2023, со почеток во 20.00 часот во Националната опера и балет ќе се одржи концерт на нашиот тенор Благој Нацоски насловен како „ Вечер со Благој Нацоски: првите 20 години“. Гости на концертот се Наде Талевска, сопран и Васко Здравков, баритон. Пијано придружба Јанинка Невчева, а режисер …

Повеќе »

НОБ: Изведба на оперската претстава „РИТА“ од Гаетано Доницети на 1 февруари во 20.00 часот

Комичната опера во еден чин „Рита“ од Гаетано Доницети ќе биде изведена на малата сцена во Националната опера и балет, в среда на 1 февруари 2023 со почеток во 20.00 часот. „Рита“ е приказна за младата и убава Рита, вплеткана во сплетките и интригите на брачните недоразбирања со комичен и …

Повеќе »

НОБ: Изведба на оперската претстава „Палјачи“ од Руџеро Леонкавало на 27.1.2023

Драматичната опера „ПАЛЈАЧИ“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 27 јануари 2023 (петок), со почеток во 20.00 ч. Ремек-делото на веризмот, опера за љубов, неверство, убиство… ќе се изведе под диригентската палка на Иван Еминовиќ, во режија на Дејан Прошев, …

Повеќе »

НОБ: Изведба на балетската претстава „ГОСПОЃИЦИТЕ ОД АВИЊОН“ на 24.1.2023

На сцената на Националната опера и балет на 24 јануари 2023 во 20.00 часот ќе се изведе атрактивната балетска претстава „ГОСПОЃИЦИТЕ ОД АВИЊОН“. Балет во 9 слики. Балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ е инспирирана од истоимената слика на уметникот Пабло Пикасо, зборува за пет жени и нивниот живот, нивната потрага …

Повеќе »