НОБ

Музичко-сценскиот спектакл „Фолклорно-класична симбиоза“ на НУ Национална опера и балет и НУ Танец на 14.12.2023, 21.00 ч

На барање на публиката на сцената на Националната опера и балет на 14 декември 2023 со почеток во 21.00 часот ќе се одржи музичко-сценскиот спектакл „Фолклорно-класична симбиоза“ на НУ Национална опера и балет и НУ Танец. Повеќе од 130 учесници на сцената, во заедничка изведба на симфонизираните антологиски кореографии „Осоговка“, …

Повеќе »

На сцената на Националната опера и балет на 7 декември 2023, со почеток во 20.00 часот, концертно ќе се изведе моќната „Кармина Бурана“

На сцената на Националната опера и балет на 7 декември 2023, со почеток во 20.00 часот, концертно ќе се изведе моќната „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф. Публиката ќе може да дојде и да ужива на средба со страста, љубовта и животните радости, како и вечниот сон за среќата, …

Повеќе »

Една од најпознатите и најизведувани опери во историјата на светските оперски куќи „Кармен“ од Жорж Бизе, ќе се изведе на сцената на НОБ

Една од најпознатите и најизведувани опери во историјата на светските оперски куќи „Кармен“ од Жорж Бизе, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 28 ноември и 1 декември со почеток во 20.00 часот. Диригент е гостинката од Украина, Оксана Мадараш,  режијата е на Нина Најденова (Бугарија), …

Повеќе »

„Заспаната убавица“ од П. И. Чајковски на 17.11.2023 и 21.11.2023 со почеток во 20.00 часот

 Безвременскиот, волшебен класичен балет „Заспаната убавица“ преточен во прекрасната музика на Петар Илич Чајковски  ќе се изведе на 17 и 21 ноември со почеток во 20.00  часот на  сцената на Националната опера и балет. Билетите за претставата на 17 ноември се распродадени! Диригент на претставите е Бисера Чадловска, кореограф е …

Повеќе »

Моќното ремек-дело од Џузепе Верди, операта „Набуко“ на сцената на НОБ на 11 ноември

Моќното ремек-дело од Џузепе Верди, операта „Набуко“  ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 11 ноември со почеток во 20.00 часот. Под диригентската палка на Иван Еминовиќ, во режија на Ренато Бонајуто (Италија), сценографијата и костимографијата се на Флавио Арбети и Артемио Кабаси од Италија, концерт-мајстор …

Повеќе »

„Вилицата на Ибен Бајерс“ утревечер во Македонската опера и балет

Во Македонската опера и балет, на 7 ноември 2023 година со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја погледнете претставата „Вилицата на Ибен Бајерс“ по текст на Филип Грујиќ, а во режија на Борис Василески. „Вилицата на Ибен Бајерс“ сведочи за извонредниот подем и трагичниот пад на Ибен Бајерс, …

Повеќе »

На 4 ноември во НОБ ќе се изведе „Есмералда“ од италијанскиот композитор Чезаре Пуњи

Еден од бисерите на балетската уметност „Есмералда“ од италијанскиот композитор Чезаре Пуњи, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 4 ноември 2023 со почеток во 20.00 часот. Приказната за убавата Есмералда, инспирирана од романот „Ѕвонарот на Богородичната црква” од Виктор Иго, ќе се изведе под диригентската …

Повеќе »

Јубилеен концерт: 20 години Полифонија

На 1 ноември 2023 година, во Македонската опера и балет, во салата Империјал, со почеток од 20:00 часот, ќе се одржи јубилејниот концерт: 20 години Полифонија. Програма: Ј. S. Bach – Erbarme dich, mein Gott (Matthäus-Passion, 1727) J. B. Lully – Marche pour la Cérémonie des Turcs (comédie-ballet Le Bourgeois …

Повеќе »

Една од најомилените претстави на македонската публика, операта „Травијата“ од Џузепе Верди  ќе се изведе на сцената на НОБ

Една од најомилените претстави на македонската публика, операта „Травијата“ од Џузепе Верди  ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на  31 октомври, со почеток во 20.00 часот. Диригент е Бисера Чадловска, режијата е на реномираната германска режисерка Верена Штојбер, креирајќи моќна продукција чии главни атрибути се смелото …

Повеќе »