Спектакуларната музичка драма „Валкира“ од Рихард Вагнер во изведба на Софиската опера и балет вечерва во НОБ

Во рамките на 52-то издание на „Мајските оперски вечери“, вечерва со почеток во 18:00 часот во Националната Опера и Балет, македонската публика ќе има привилегија да ужива во спектакуларната епска музичка драма „Валкира“ од германскиот композитор Рихард Вагнер, во режија на Пламен Карталов а во изведба на гостите од Софиската опера и балет.

Диригент: Еван Алексис Крист
Режисер: Пламен Карталов
Асистент режисер: Јулија Крстева
Сценографија: Ханс Кудлих
Костимографија: Христијана Михалева-Зорбалиева
Дизајн на светло: Андреј Хајдињак
Мултимедија: Иван Липчев
Конструктивен развој, инжинер: Георги Георгиев
Дизајн и скулпторски развој: Борјан Белчев
Сликар: Нела Стојанова
Хор – мајстор: Виолета Димитрова
Концерт – мајстор: Марија Евстатиева
Раководител на сценската продукција: Кристијан Стојанов
Помошници режисери: Стефка Георгиева, Теодор Георгиев, Вера Карабелова
Корепетитор: Јоланта Смолјанова
Кореограф: Риолина Топалова
Технички поддршка и ателјеа на Софиската опера


Настапуваат:
Вотан: Томас Хол
Фрика: Маријана Цветкова
Зигмунд: Мартин Илиев
Хундинг: Ангел Христов
Брунхилда: Гергана Русекова
Зиглинда: Цветана Бандаловска
Халмвига: Станислава Момекова
Oртлинда: Силвија Тенева
Герхилда: Љубов Методиева
Валтраута: Ина Петрова
Зигруна: Елена Механџиска
Росвајса: Цветa Сарамбелиева
Гримгерда: Александрина Стојанова-Андреева
Швертлајта: Весела Јанева
Балет: Богомил Менкизе, Георги Банчев, Теодор Воденичаров, Георги Аспарухов, Иван Шопов Дејан Иванов, Дарио Јовчевски, Иван Георгиев, Захари Георгиев
Оркестар, хор и балет на Софиската опера

Билетите по цена од 800 денари можете да ги набавите на билетарата на НОБ.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …