Актуелно

Во Македонија денеска се регистрирани 361 нови случаи на Ковид 19: Починати се 14 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12, Прилеп-15, Гостивар-16, Штип-8, Битола-4, Велес-16, Охрид-13, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-5, Кочани-9, Кичево-10, Гевгелија-2, Неготино-4, Делчево-6, Дебар-7, Крива Паланка-5, Ресен-9, Радовиш-4, Берово-7, Виница-1, Валандово-2, Македонски Брод-1, Кратово-3, …

Повеќе »

Во Русија имаат нов начин на борба со корона – змијски отров

Руски научници под раководство на раководителот на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, Јуриј Уткин, пронашле нов начин за борба против вирусот корона, користејќи ензим кој се наоѓа во отровот на змијата. Според истражувањето, најефикасниот отров се покажал како резултат на црните змии вајпери (Vipera …

Повеќе »

Денес е спомен на Светиот пророк Малахија: Говорел со ангелот и пророкувал!

Според православниот, односно јулијанскиот календар денеска е 3-ти јануари. На овој ден православните христијани ги празнуваат Св. пророк Малахија, Света Геновева и Св. маченик Гордиј. Според редоследот на времето тој е последниот од Пророците. Се родил по враќањето на Евреите од вавилонското ропство. Во лицето бил необично убав. Преданието вели …

Повеќе »

Во Македонија денеска се регистрирани 403. нови случаи на Ковид 19: Починале 10. лице – Еве ги бројките по градови!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-165, Куманово-30, Дебар-9, Штип-4, Прилеп-10, Тетово-14, Струга-11, Велес-25, Битола-10, Охрид-19, Кавадарци-22, Гостивар-11, Гевгелија-8, Струмица-13, Радовиш-3, Крушево-4, Кочани-14, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-3, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-1, Кичево-4, …

Повеќе »

(ФОТО) Здравствените пасоши не се новост – ги имало и до сега!

Прашањето за здравствени пасоши стана особено актуелно со пандемијата на коронавирусот, но не е ништо ново. Секој што патувал во Африка, на пример, знае како изгледа „жолт картон“, а во некои земји ваквиот документ е сосема нормална работа. „Гледам дека многу се зборува за здравствени пасоши, без кои нема да …

Повеќе »

Јак земјотрес во централна Хрватска – се тресел и Загреб!

ЕМСЦ известува дека ова е 26. земјотрес што се почувствувал во Хрватска во изминатите 72. часа Нов земјотрес го погоди подрачјето на Сисачко-мословачка жупанија. Според сеизмолошкиот центар EMSC, бил со јачина од 4,1 степени и длабочина од 10 километри. Епицентарот бил на 17. километри од Петриња. M3.7 #earthquake (#potres) strikes …

Повеќе »

ПО ПРИМАЊЕТО НА ФАЈЗЕР-БИОНТЕК ВАКЦИНАТА ПОЧИНАЛЕ 23 ЛИЦА: Норвешкиот Институт за здравје ги променил препораките за имунизација

Во Норвешка 23. лица починале откако ја примиле вакцината од американската компанија „Фајзер“ и германскиот стартап „Бионтек“, објавила Норвешката агенција за лекови. Според извештајот на Норвешката агенција, сите смртни случаи биле забележани кај лица постари од 80 години и со послаб имунитет. „Овие случаи не треба да предизвикуваат тревога, јасно …

Повеќе »

Денеска е спомен на Свети Силвестер, eпископ Римски: Светец кој го укина постот секоја сабота и ги поправаше обичаите на христијаните!

Роден е во Рим. Светската мудрост и верата во Христа ги прими во младоста. Секогаш живееше според евангелските заповеди. Многу се ползуваше од поуките на свештеникот Тимотеј, на чие погубување заради верата и самиот присуствуваше, па гледајќи го примерот на својот храбар и пожртвуван учител се задои со тој дух …

Повеќе »

Во Македонија денеска се регистрирани 396. нови случаи на Ковид 19: Починаа 15. лицa – Еве податоци по градови!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-198, Куманово-12, Штип-12, Прилеп-14, Тетово-18, Струга-9, Велес-13, Битола-14, Охрид-11, Кавадарци-13, Гостивар-7, Гевгелија-4, Струмица-13, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Крушево-3, Кочани-6, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Пехчево-1, Делчево-10, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-11, Ресен-8, …

Повеќе »