Актуелно

Потврдено! Оваа активност е најголем виновник за ширење на короната!

Времето поминато во барови или ресторани убедливо најмногу го зголемува ризикот од инфекција со коронавирус, објавија француските научници, а веднаш до тоа е поканување на пријатели или семејство на гости за ручек или вечера. Најновото истражување е дополнителен доказ дека дружењето и одењето во ресторани се многу поопасни од другите …

Повеќе »

На Домот на градежници, во центарот на градот – СЕ ПРАВИ ВТОРИОТ ЗЕЛЕН ПОКРИВ ВО СКОПЈЕ

Градот Скопје во соработка со УНДП почна со уредување на вториот зелен покрив во центарот на градот – покривот на Домот на градежници. Според проектот, на површина од речиси 400 квадратни метри ќе бидат засадени повеќе од 30 различни видови садници – дрвја, средно и ниско зеленило кое ќе биде …

Повеќе »

Какво време не очекува до 10. јануари? Ќе има ли снежни снегулки во новогодишната ноќ и за празниците?

За неколку дена зимата и официјално ќе ни пристигне а се чини дека ќе донесе и малку снег, барем според прогнозата на Акуаветер. Од фотографиите може да се види дека во Скопје од денес до 10. јануари температурите полека ќе опаѓаат па е можно новогодишната ноќ да ја минеме со …

Повеќе »

Упс! ЕУ политичарка по грешка ги открила цените на вакцините

Белгиски политичар по грешка ги објавила цените на вакцините за коронавирус. Најевтина е онаа произведена од Универзитетот во Оксфорд и компанијата АстраЗенека. Со денови Европската комисија одбиваше да ги објави цените на вакцините за коронавирус, кои ги нарачува во име на земјите-членки и кои се плаќаат со парите на даночните …

Повеќе »

Денеска е спомен на Свети Сава Осветен: Претрпел многу напасти од ближните но сите ги победил со благост и попустливост, православно исповедање и со крсниот знак

Според календарот на МПЦ , кој се води по стар стил , 18-ти декември е 5-ти декември,ден посветен на Свети Сава Осветен Незначајното село Муталаск во Кападокија стана славно поради ова големо светило на Црквата. Овде Сава се роди од татко Јован и мајка Софија. Родителскиот дом го напушти кога …

Повеќе »

ПРОДОЛЖУВА ЦРНИОТ ТРЕНД И БЕЗ ПОДАТОЦИ ЗА СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ – Во Македoнија денеска се регистрирани 657. нови случаи на Ковид 19: Починаа 31. лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2347 тестирања, а регистрирани се 657 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-323, Куманово-23, Штип-8, Прилеп-38, Тетово-19, Струга-15, Велес-22, Битола-36, Охрид-28, Кавадарци-25, Гостивар-17, Гевгелија-6, Струмица-13, Крива Паланка-6, Радовиш-10, Кочани-12, Пробиштип-4, Македонски Брод-4, Пехчево –1, Берово-7, Валандово-5, Виница-2, Делчево-7, Кратово-1, Свети …

Повеќе »

Филипче: По 30. илјади денари за 7.600 вработени во здравствените установи кои работат со ковид пациенти

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, при денешната посета на Клиничката болница во Штип, во изјава за медиумите информираше дека 7.600 вработени во јавното здравство кои работат со ковид пациенти ќе добијат еднократна награда од 30 илјади денари. „Инвестираме во инфраструктура, медицинска опрема, во здравствените работници со зголемувањето на платите. …

Повеќе »

Филипче: „Се поставува модуларната болница во Штип, одлично оди динамиката со поставувањето на модуларните болници насекаде низ државата“

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово беше во посета на Клиничката болница во Штип, каде почна да се поставува монтажната болница за третман на пациенти со ковид-19. „Одлично оди динамиката со поставувањето на модуларните болници насекаде низ државата, онаму кадешто дефиниравме дека е приоритет. Штип е еден од градовите …

Повеќе »

И’ Емануел Макрон позитивен на корона

Францускиот претседател Емануел Макрон е позитивен на коронавирус Макрон е последниот во низата светски лидери кој има ковид 19. Пред него корона имаа британскиот премиер Борис Џонсон и претседателот на САД, Доналд Трамп. Елисејската палата објави дека Макрон бил тестиран веднаш штом кај него се појавиле првите симптоми. Францускиот претседател …

Повеќе »