Актуелно

И’ Емануел Макрон позитивен на корона

Францускиот претседател Емануел Макрон е позитивен на коронавирус Макрон е последниот во низата светски лидери кој има ковид 19. Пред него корона имаа британскиот премиер Борис Џонсон и претседателот на САД, Доналд Трамп. Елисејската палата објави дека Макрон бил тестиран веднаш штом кај него се појавиле првите симптоми. Францускиот претседател …

Повеќе »

Каде е Македонија според европските мерила за благосостојба

Луксембург е, според вредноста на она што нивната земја го создава за една година, но исто така и според тоа што трошат нејзините жители – на самиот врв на официјалната европска статистика. Иако сè уште не е членка на ЕУ, според мерките на европска потрошувачка, тој се наоѓа на дното …

Повеќе »

(ВИДЕО) Здравствените работници порачуваат: „Претстојните празници да ги прославиме во кругот на најблиските!“

Ако нешто нѐ научи оваа 2020 година тоа е сигурно дека најважни се нашите семејства и нашите најблиски. Па така, и во тој дух да ги прославиме претстојните новогодишни празници во кругот на најблиските. Поминавме една исклучително тешка година и да се потсетиме дека не смееме да се откажеме, посебно …

Повеќе »

Денес е спомен на Светата великомаченичка Варвара: Кој прв ќе ве „полази“ таква ќе ви биде годината

Православните верници денеска го одбележуваат споменот посветен на Светата великомаченичка Варвара Таткото на оваа славна Христова следбеничка, којашто на млади години му се посвети на Христа, се викаше Диоскор и беше познат според положбата и богатството во градот Илиопол Мисирски, а во верата беше незнабожец. Својата ќерка единица, мудра во …

Повеќе »

Уставниот суд на РСМ ја поништи одлуката за „мораториум на градби“ во Општина Центар

На 34-та седница на Уставниот суд на РСМ за преглед на иницијативи за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за начинот на применување на деталните урбанистички планови донесена од Советот на Општина Центар на 27.3.2019-тагодина. Уставните судии одлучија да ја прифатат иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на …

Повеќе »

Макстил, во вредност од 35 илјади евра, комплетно го реновира Одделот за неонатологија при Универзитетската Клиника за детски болести

Како покровител на Одделот за неонатологија при Универзитетската Клиника за Детски болести во Скопје, компанијата Макстил заедно со волонтерите од компанијата целосно помогна во реновирањетои набавката на потребната пропратна опрема и апарати. Станува збор за донација во вредност од 35 илјади евра, а реновирањето опфати градежни активности и целосна реконструкција …

Повеќе »

Во Македонија денеска се регистрирани 865 нови случаи на Ковид 19: Починати се 25 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2889 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-330, Куманово-28, Дебар-12, Штип-22, Прилеп-47, Тетово-42, Струга-24, Велес-35, Битола-42, Охрид-36, Кавадарци-38, Гостивар-29, Гевгелија-33, Струмица-25, Крива Паланка-3, Радовиш-14, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево –2, Берово-4, Валандово-3, …

Повеќе »

Прв црвен дрворед во Скопје на булеварот „8. септември“

Нов дрворед со околу 100 листопадни дрвја и 1.100 нискостеблести растенија со црвени листови деновиве е формиран по должината на булеварот 8.Септември, во есенската акција на Град Скопје за раззеленување на јавните површини. Со големо задоволство на Скопје и на скопјани им го претставувам најдолгиот дрворед кој што го засадивме …

Повеќе »

Кој ќе оди во самоизолација добива 550 евра

Англискиот систем за тестирање и следење на вирусот корона овозможува исплата на поддршка од 500 фунти (околу 550 евра) на луѓе кои се изолираат откако добиле известување преку апликацијата. Парите веќе им биле достапни на луѓето на кои им било наредено да се изолираат преку програма за следење контакти преку …

Повеќе »