Актуелно

ДА БИДЕМЕ ОДГОВОРНИ – Во Македонија денеска се регистрирани 536. нови случаи на Ковид 19: Починаа 15. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-213, Куманово-18,  Дебар-13, Штип-13, Прилеп-37, Тетово-30, Струга-23, Велес-17, Битола-29, Охрид-18, Кавадарци-23, Гостивар-13, Гевгелија-7, Струмица-8, Крива Паланка-9, Радовиш-10, Крушево-3, Кочани-6, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-4, Виница-2, Делчево-6, Свети …

Повеќе »

(ВИДЕО) НОВА ГОДИНА И КОРОНА – ДОЧЕК ВО ЕК НА ПАНДЕМИЈА: 2021. стасала во Јапонија, Сиднеј прославил со голем огномет но од дома!

Поради пандемијата што го погоди целиот свет во текот на 2020 година, оваа година беше веројатно најтешката година во животот на многумина. Затоа целиот свет со нетрпение го чека заминувањето на старата, и доаѓањето на новата 2021 година. Некои земји на планетата веќе го прославија доаѓањето на 2021 година. Јапонија …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филипче: „Во новата 2021 година посакувам здравје и спокој за сите, многу повеќе среќни моменти и успех на сите полиња!“

Поминавме исклучително тешка година. Секој од нас носи своја жртва и свое бреме. Семејствата кои загубија близок, оние кои ја добија битката со вирусот, здравствените работници кои не подклекнаа под притисокот и продолжија неуморно да се борат за секој човечки живот, граѓаните, компаниите. Оваа година, колку и да сакаме, не …

Повеќе »

(ВИДЕО) Одрон во близина на Осло „проголтал“ неколку куќи – Се трага по 20 лица

Повеќе од 20. лица се водат за исчезнати, десет се повредени, а околу 700 се евакуирани во средата откако започнале одрони во мал норвешки град северно од Осло, соопшти полицијата, пренесуваат локалните медиуми. Во градот Гјердрум, со околу 5.000 жители и оддалечен 25 километри од Осло, неколку куќи исчезнале кога …

Повеќе »

(ФОТО) Во текот на ноќта во Петриња неколку земјотреси – најсилниот 3,8 по Рихтер

Во Петриња утрово после четири часот е регистриран умерен земјотрес, а се почувствувал и во Загреб. За разлика од вчера утро, ова се малку послаби земјотреси. Ноќеска, на 31. декември 2020. година, во 04 часот и 43 минути, сеизмолозите од Сеизмолошката служба забележаа умерен земјотрес со епицентар кај Петриња. Јачината …

Повеќе »

Денес е спомен на Светиот маченик Севастијан и другите со него

Светиот маченик Севастијан и другите со него Овој славен Христов маченик се роди во Италија, а беше воспитан во градот Милано. Во младоста се предаде на војничка служба и изгледа му стана миленик на царот Диоклецијан, којшто го постави за началник на својата дворска гарда. Потајно ја исповедаше христијанската вера …

Повеќе »

Во Македонија денеска се регистрирани 493. нови случаи на Ковид 19: Починаа 15. лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-210, Куманово-28,  Штип-14, Прилеп-14, Тетово-7, Струга-6, Велес-34, Битола-15, Охрид-24, Кавадарци-32, Гостивар-10, Гевгелија-17, Струмица-17, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Демир Хисар-1, Пехчево-5, Берово-6, Валандово-5, Виница-1, Свети …

Повеќе »

ГРАД СКОПЈЕ СО ПОМОШ ЗА НАСТРАДАНИТЕ ВО КАТАСТРОФАЛНИТЕ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО РЕПУБЛИКА ХРВАТСКА

Советот на Град Скопје на денешната итна  вонредна седница, донесе Одлука за давање помош на настраданите од катастрофалните земјотреси во Петриње и во Загреб, во кои има човечки жртви и  се повредени повеќе лица. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во износ од …

Повеќе »

Mozzart со донација на кревети за интензивна нега во ГОБ „8-ми Септември“ Скопје

Компанија Mozzart продолжува со своите општествено одговорни активности, а овој пат донираше најсовремени кревети за интензивна нега, наменети за Градската општа болница „8-ми Септември“ во Скопје. Изминатата недела Mozzart донираа кревети во ЈЗУ Клиника за пулмологија и алергологија во Скопје, распределени во болницата и ковид центрите каде што има најмногу …

Повеќе »