Актуелно

На денешен ден е роден нашиот кошаркар Тони Грнчаров

Тони Грнчаров е роден на 8 февруари 1980 во Скопје. Тој е поранешен македонски кошаркар и репрезентативец. Тој играл на позицијата бек и целата своја кариера како играч ја одиграл во Првата македонска кошаркарска лига. Брат му е на поранешниот фудбалер Бобан Грнчаров. За сезоната 2008/09, Грнчаров потпишал за Фершпед …

Повеќе »

БАЗАР НА ЉУБОВ И ВИНО ИЛИ МИСТИЧЕН ТАРОТ ВАЛЕНТАЈН? ОДБЕРЕТЕ САМИ ВО „СКОПЈЕ СИТИ МОЛ“

Во потрага сте по нови доживувања и совршен подарок за таа посебна личност во вашиот живот? Оваа зима, на едно место ќе можете да пронајдете сѐ што посакувате и замислувате. Во пресрет на денот на вљубените и денот на виното и лозјето, во „Скопје Сити Мол“ од 9 до 14 …

Повеќе »

„Заедно“ – концерт на македонската филхармонија со маестро Конрад Ван Алфен и солистите Софи Хајнрих, Mихе Рио и Марија Вршкова

Во четврток, на 8 февруари 2024 година во големата сала на Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот, ќе може да го проследите концертот со наслов „Заедно“. Диригент: Конрад Ван Алфен (Холандија) Солисти: Софи Хајнрих – виолина (Австрија) Mихе Рио – виолончело (Кореа) Марија Вршкова – пијано Програма: Л.В.Бетовен: Концерт …

Повеќе »

Со проекција на филмот „Персона“ од денес во Кинотека започнува ретроспективата на филмовите од досегашните лауреати на „Браќа Манаки“.

Во пресрет на 45-ото издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ , во наредните неколку месеци фестивалот, Кинотеката и Центарот за култура Битола ќе организираат ретроспектива на култни филмови чии кинематографери се некои од досегашните лауреати на „Браќа Манаки“. Во Кинотека филмовите од ретроспективата „Великаните на Браќа Манаки“ …

Повеќе »

Театарската претстава „Ако останеш дома“ вечерва во Народен Театар Битола

Вечерва, со почеток во 20:00 часот, во Народниот Театар во Битола, ќе биде изведена претставата „Ако останеш дома“ во режија на Јован Ристовски. „Ако останеш дома“ драма во еден чин по мотивите на оригиналот на Карој Сакони. Станува збор за трагикомедија со елементи на психолошка драма. Инспирацијата за оваа претстава …

Повеќе »

Дискусија на тема „Книгите во служба на менталното здравје“

На 08 февруари 2024 година (четврток), во 19 часот, во Café Literatura во Скопје сити мол, а во рамки на „Денови на литературата“, ќе се реализира настан посветен на менталното здравје. На тема „Книгите во служба на менталното здравје“ ќе дискутираат Христина Стефановска („Железница на чувствата“), Билјана Велковска („Психосоматика“, „Умешноста …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден почина основоположникот на современата македонска уметност Никола Мартиноски

Никола Мартиноски е роден во Крушево на 18 август 1903 година. Тој беше истакнат македонски уметник и академик и една од најважните личности за развојот на македонската култура во XX век. Дипломирал на Школата за убави уметности во Букурешт, Романија во 1927 година како најдобар студент за таа година. Во …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат пантомимичар, режисер и актер Војо Цветановски

Војо Цветановски е роден во Скопје на 7 февруари 1981 година. Тој е познат македонски пантомимичар, режисер и актер. Во 1999 година се запишува на Национална академија за театарска и филмска уметност „Крсто Сарафов“ во Софија, а во 2003 година дипломирал на истата. Од 2002 година Цветановски работи во „Театар …

Повеќе »

Ѓоко Таневски: „Пострашно нешто од жена што сама пие во кафана нема”

Во новата емисија на „Нешто конкретно” ни гостуваа девојките од групата „Фрајле”, а друштво им правеше нашиот Ѓоко Таневски. Темата на разговор беше за успесите во животот, односно што треба да се сторите за да ви тргне во животот? Нашите гости очигледно добро ја знаат вистинската формула судејќи според нивните …

Повеќе »