Денес се сеќаваме на нашиот истакнат фолк пејач Секула Пупиновски

Секула Пупиновски е роден на 11 јули 1955 година во Охрид. Тој бил познат македонски естраден уметник, пејач на народни песни. Неговиот брат Ефто Пупиновски, исто така е познат фолк пејач. Негов син Владо Пупиновски е исто така музичар, саксафонист.

Тој важел за еден од најпознатите исполнители на македонската музика, чии многу хитови станале евергрини. Пупиновски е познат по песните: Врати се бела Марија, За една Кристина, Моја Наде, После долги години и други.


Пупиновски починал ненадејно на 18 март 2011 година во Охрид, каде што и почива.

 


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …