Актуелно

Денес е Свети Јован Крстител: Слават-Јован, Јована, Јана, Јоана…За многу години!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 јануари.Православните Христијани денеска го одбележуваат празникот Собор на Св. Јован Крстител. Именден прославуваат Јовановци. Овој ден се вика уште и Женски Водици поради што главен збор во изведувањето на обичаите имаат жените. Покрај другото на овој ден жените одат по коледица, …

Повеќе »

Во Македонија денеска се регистрирани 400. нови случаи на Ковид 19: Починале 11 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-198, Куманово-28, Тетово-16, Прилеп-14, Гостивар-9, Штип-8, Битола-7, Велес-14, Охрид-12, Струмица-7, Кавадарци-19, Струга-7, Кочани-5, Кичево-8, Гевгелија-1, Неготино-2, Дебар-10, Ресен-4, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Берово-3, Делчево-8, Пробиштип-6, Македонски Брод-2, Крушево-2, Македонска …

Повеќе »

(ВИДЕО) Богојавление – Охрид: Бог се јави! Навистина се јави!!

„Живи,здрави,бериќетни!! За многу години!! Традиција,вера,надеж и македонски непокор!! Браво момчиња!!“, е еден од коментарите за видеото во кое се прикажува фрлањето по крстот во охридското езеро… – На Богојавление, 2021 година, на Сараиште во Охрид повеќе луѓе се искапија во водите на Охридско Езеро продолжувајќи ја вековната Христијанска традиција на …

Повеќе »

Филипче: „Веднаш почнавме разговори со Лончар околу техничките детали и времето на испорака на вакцините од Србија!“

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во денешното гостување во вестите на телевизија Канал 5 информираше дека по разговорот на премиерот Заев со претседателот на Србија, Вучиќ во кој е договорено Србија да и даде 8.000 Фајзер вакцини на нашата земја, веднаш започнал разговори со српскиот колега Златибор Лочнар во …

Повеќе »

Исповед на татко чија ќерка го посетувала училиштето каде биле злоставувани ученичките: „Да слушнав дека го допрел моето дете, ќе го најдев пред полицијата“

„Станав тој ден и видов порака на телефон, нешто како ‘Тато, ќе читаш за Мики, не грижи се, не ми е важно, во ред е’. Никогаш не ми падна на памет за што станува збор“, вели таткото на една од девојките што ја посетувала познатата школа за глума „Работа на …

Повеќе »

СКАНДАЛ ВО СРБИЈА: Уапсен професор по глума кој ги силувал малолетните ученички!

СОПСТВЕНИКОТ на белградската школа за глума „Работа на срцето“, Мирослав Мика Алексиќ (68), во понеделникот на рочиштето во Вишото јавно обвинителство негирал дека од 2008. година до минатата година извршил полов напад врз тогашната малолетна актерка Милена Радуловиќ и уште пет други ученички кои досега се јавиле во полиција. Тој …

Повеќе »

Денес се слави Богојавление (Водици) – Крштение на Господа Исуса Христа: Денот кога водите стануваат лековити

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 јануари. Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера. Конкретно е поврзан со крштевањето на Исус Христос од свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. …

Повеќе »

Калифорнија бара повлекување на вакцината Модерна

Одделот за јавно здравје во Калифорнија бара вакцините на „Модерна“ за коронавирус да бидат повлечени од пазарот поради голем број на несакани ефекти. „Современите“ вакцини од серијата „041L20A“ предизвикуваат „повеќе несакани ефекти од вообичаеното“ и затоа треба да се отстранат од употреба додека не завршат сите тестови, се наведува во …

Повеќе »

МАЛИ БРОЈКИ ОД МАЛКУ ТЕСТОВИ – Во Македонија денеска се регистрирани 63 нови случаи на Ковид 19: Починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 529 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-3, Тетово-2, Прилеп-2, Гостивар-1, Штип-1, Битола-1, Велес-2, Охрид-1, Струмица-2, Кавадарци-1, Неготино-1, Виница-1, Пробиштип-2, Крушево-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од: Скопје-101, Штип-7, Битола-4, …

Повеќе »