Актуелно

Театарската комедија „Власт“ утревечер во Театар Штип

На 29 февруари 2024 година (четврток), со почеток во 20:00 часот, на сцената на штипскиот театар, ќе може да ја погледнете театарската комедија „Власт“. Автор: според Бранислав Нушиќ Режисер: Ѓорѓи Ризески Драматург: Трајче Кацаров Сценограф: Мартин Манев Костимограф: Кети Пауновска Композитор: Алмир Бајрамоски Сценски Движења: Сања Русеска Аниматор: Емил Пачковски …

Повеќе »

Почетокот на Патот на свилата – Прво од предавањата: патот на свилата помеѓу историјата и културата

Вечерва во салонот 19:19 во Културно Информативниот Центар во Скопје, со почеток во 19:15 часот, ќе се одржи првото од предавањата: патот на свилата помеѓу историјата и културата. Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија од нашата ера. …

Повеќе »

Книжевен клуб за деца во Europe House – Скопје

Денес, со почеток во 18:30 часот, во Europe House во Скопје, ќе се може да присуствувате на книжевно и игриво дружење со Ана Голејшка Џикова, овојпат на една убава, женска тема која ќе го разбуди детското љубопитство и желба за раскажување. Жената има улога на многу места, но најважна во …

Повеќе »

В петок во Europe House Skopje, „Култура Бета“ го организира второто издание на „Клинци“

В петок (1.3.2024), неформалната организација за афирмација на младинската култура, по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“ каде што ќе се претстават четворица млади автори и ќе биде поставена изложба на младиот уметник Бојан Звездаковски. На настанот ќе учествуваат младите автори Викторија Ангеловска, Драгана Стојадиновска, Дамјан Златановски и Софија …

Повеќе »

Влажен бран од Медитеранот се приближува кон Македонија: Локално ќе има обилни врнежи од дожд!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Под влијание на влажен воздушен бран од Медитеранот, особено утре попладне, во текот на ноќта кон петок и во петок во Мкедонија ќе има повремени врнежи од дожд, и истите локално ќе бидат пообилни (со што локално ќе наврнат до околу, па и над 20 …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот композитор и еден од втемелувачите на современиот македонски симфонизам Благоја Ивановски

Благоја Ивановски е роден на 28 февруари 1921 година во Скопје. Тој беше познат македонски композитор. Се категоризира во втората генерација македонски повоени композитори. Заедно со Смокварски и Македонски, бил еден од втемелувачите на современиот македонски симфонизам. По завршувањето на основното училиште, во 1936 година се запишал на Военото музичко …

Повеќе »

Среќен роденден Васил Зафирчев !!!

Васил Зафирчев е роден во Велес на 28 февруари 1980 година. Тој е познат македонски театарски и филмски актер, музичар и водител. Васил Зафирчев дипломирал во 2002 година на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Веднаш потоа, Зафирчев настапувал во повеќе театри во Македонија, како Македонскиот народен театар, Драмскиот Театар, …

Повеќе »

ЛЕБ И СОЛ и БРЕГОВИЌ на иста сцена, баш како некогаш – СВИРКА ШТО НЕ СЕ ПРОПУШТА!

Во далечната 1977 година Леб и сол и Бијело дугме прв пат застанале на иста сцена, и тоа во Скопје, но не и последен, зашто следувале уште неколку заеднички дружби ширум целата поранешна држава. Сега, после речиси 47 години следува реприза, но не како тогаш на Градски стадион, туку во …

Повеќе »

Со Одлука на Владата, Вевчанскиот карневал прогласен за нематеријално културно добро  

Вевчанскиот карневал е прогласен за културно наследство од особено значење, поткатегорија исклучително значење. Со оваа денешна одлука на Владата се овозможува зачувување и афирмација на машката василичарка поворка како дел од зимските обреди со маски, која е зачувана и се практикува во автентична и интегрална форма од локалната заедница во Општина …

Повеќе »