Актуелно

Вмрежување за промена

Денес во Галерија Матица, со почеток во 18:00 часот, во организација на Волонтерски Центар – Скопје, ќе се одржи настанот за вмрежување F.O.R.Z.A Настанот има за цел да ги собере локалните младински организации и младите луѓе воопшто за да разговараат за можностите во нашиот град. Настанот ќе се одржи во …

Повеќе »

Сеќавање: две години без нашиот истакнат поет, преведувач и професор Драги Михајловски

Драги Михајловски е роден на 16 октомври 1951 година во Битола, каде го поминал и своето детство. Основно и средно образование завршува во Битола, а дипломирал англиски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Магистрирал на Филолошкиот факултет („Книжевниот лик на Скендербеј кај Прличев и во делата …

Повеќе »

НАЈНОВА МЕТЕО ВЕСТ: Следната седмица многу турбулентна на Балканот и во Македонија, температури до 25 степени?!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Следната седмица доста турбулентна на Балканот, од Африка ни следува продор на уште потопол воздух кој во некои делови ќе донесе температури дури и до 25 степени, сепак ќе има чести врнежи и тоа поради влијание на циклон со центар над Џенова… Заследете ја мојата …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата актерка Маја Вељковиќ-Пановска

Маја Вељковиќ Пановска е родена на 21 февруари 1971 година во Скопје. Таа е македонска театарскa, филмскa и телевизискa актерка. Димпломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на Проф. Владимир Милчин. Во 1999 се вработила во Драмски театар – Скопје. Од тогаш …

Повеќе »

Од отпад, до уметничко дело! Започнува TrashForArt 2024

Собирај амбалажен и електронски отпад, и отпадни батерии, направи уметничко дело и стани дел од иницијативата за почиста и поздрава средина на Пакомак, Нула Отпад и Прилепска Пиварница. За делата направени само со електронски отпад следува специјална награда од Нула Отпад ДОО Скопје, додека за делата изработени од амбалажен отпад …

Повеќе »

Како еден тинејџер да дојде до почиста и посјајна кожа ослободена од акни

Топлите денови знаат да “нѐ излажат” дека воздухот е чист, сонцето не е силно и дека немаме потреба од никаква нега на кожата или заштита. Честопати средношколците немаат време (особено наутро) да се погрижат за својата кожа пред да заминат на училиште и да се изложат на надворешните влијанија додека …

Повеќе »

Самостојна изложба на уметницата Лара Ташковска во НУЦК Трајко Прокопиев во Куманово

Современата македонска сликарка, уметницата Лара Ташковска во четврток, на 22 февруари 2024 година со почеток во 19:00 часот во изложбениот салон на Центарот за култура Трајко Прокопиев, пред кумановската ликовна публика ќе се претстави со дваесетина дела – слики во техника масло, акрил и акварел. Ова е нејзина прва самостојна …

Повеќе »

Комеморативен концерт по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски со соработниците на 26 февруари 2024 во 20.30 часот во Националната опера и балет

На 26 февруари со почеток во 20.30 часот во Националната опера и балет ќе се одржи Комеморативен концерт по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски со соработниците, под покровителство на Владата на Р. Северна Македонија. Диригент на концертот е Иван Еминовиќ, режисер на настанот е Љупка Јакимовска, хор-мајстор: …

Повеќе »

Во МНТ започнаа пробите за најновата претставата „Хенгинг Араунд“

Во Македонскиот народен театар започнаа подготовките за претставата „Хенгинг Араунд“ во режија и адаптација на Бојан Трифуновски, по текст на Љупчо Јованов. Главните ликови 0 (Хенгинг) и 1 (Араунд) во оваа приказна се изгубени во светот на бајките и не се знае како влегле во овој свет, но главна цел …

Повеќе »