театар

Во среда повторно хуманитарна акција на Театар Комедија

Со собраните средства ќе се помогне во лекувањето на оштетени вид… Театар Комедија ја продолжува својата општествено одговорна и хуманитарна акција, продажбата од билетите од последната претстава секој месец да ја донира за хуманитарни цели. Од театарот ве покануваат в среда во 20. часот да ја проследите изведбата на „Мечка“ …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Драмски театар од 23. до 25. ноември

23.11. „Вера, љубов, надеж“ “Вера, љубов, надеж” е приказната на младата жена Елизабета, која ја живее етиката на своите принципи против еден свет кој се правда со закони. Етиката пред правниот систем. “Вера, љубов, надеж” е тоа што ги прави луѓето луѓе, во еден свет каде што нема ни вера, …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Македонски народен театар, од 22. до 26. ноември

22.11. „Животот е прекрасен“ Драмскиот текст „Самоубиец“ на Николај Ердман е еден од најконтроверзните писателски остварувања на дваесеттиот век. Напишан е во 1928 година, а за првпат во СССР е поставен во 1987 година. Зошто? Зошто повеќе од 60 години една пиеса може да биде забранета, и покрај силните залагања …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Театар за деца и младинци од 23. до 26. ноември

23.11. „Мачорот во чизми“ Неуморниот патник, бистриот и брлив мачор Макс, почнува нова животна авантура. Во моментот кога неговиот газда, стариот воденичар, го напушта овој свет, тој една вечер сосема случајно ќе ги спаси волшебните чизми Енесија и Акајсија од мрачната пештера на злобниот вештер Ужвекс. Ѕверот волшебник поради тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Блиски во несреќа:Харисон Форд помогнал на настрадана жена

Заедно со останатите учесници во сообраќајот успеал од уништениот автомобил да ја извлече жената и почекал да дојде брза помош. Жената минала со помали повреди рекле од болницата Една жена која во неделата наутро ја загубила контролата над автомобилот и слетала од автопат во Калифорнија, блиску местото Санта Пол многу …

Повеќе »

Утре премиера на „Кец на десетка“ во МНТ

Македонски народен театар,  викендов , ќе има премиера на  комедија. На малата сцена премиерно ќе биде изведена „Кец на десетка“ од струмичкиот писател и драматург Митко Бојаџиски. Работена како претпоследна премиера од програмата за тековната 2017 година, во петок, на 17 ноември, во 20 часот, на Малата сцена на Македонски …

Повеќе »

Премиера на мјузиклот „Мама миа“ на 24. декември во МНТ

Преку хитовите на АББА се раскажува смешната приказна за тинејџерка која е во потрага по нејзиниот вистински татко на еден грчки островски рај. Фактот што над 54. милиони луѓе ширум светот се вљубени во ликовите, приказната и музика ја чини MAMMA MIA! претстава за врвно уживање! Мајка. Ќерка. Тројца потенцијални …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Репертоар на Театар Комедија од 1. до 15. ноември

1.11. (среда) „Вардарски пастуви“ „Вардарски пастуви“ е пиеса работена според сценариото на Симон Буве (се сеќавате на филмот „Фул Монти“?) и според пиесата „Дамите бираат“ од Ентони Мекартен и Стивен Синклер, но овој пат станува збор за сосема наш производ, пред сѐ затоа што е сопствена продукција на Театар Комедија …

Повеќе »

Репертоар на Македонски народен театар од 2. до 7. ноември

1/2.11. (среда и четврток) „Ничија земја“ Претставата „Ничија земја“ е работена по сценариото за истоимениот филм на Данис Тановиќ за војната во поранешна Југославија, награден со Оскар во 2001 година.Тоа е сатира против војната и медиумите кои се подигруваат за сензација и рејтинг, во свет измачуван од тероризам и војни. …

Повеќе »