театар

(ФОТО) Култната „Викенд на мртовци“ премиерно на сцената на Театар Комедија

Режисерот Ѓорѓи Ризески денеска на прес-конференција рече дека направиле оригинална верзија на текстот, различна од претставата во Драмски затоа што, рече, никогаш копијата не може да биде подобра од оригиналот Театар „Комедија“ вечер премиерно ја поставува претставата „Викенд на мртовци“ по текстот на Миле Попоски, која пред повеќе од 20 …

Повеќе »

(ФОТО) Во петок во Драмски театар премиера на „Фестен“

Во петок, на 16. ноември, во Драмски театар Скопје премиерно ќе се прикаже претставата „Фестен“ од Дејвид Елдриџ, во режија на Зоја Бузалковска. Актерската екипа на претставата ја сочинуваат: Александар Степанулески, Дејан Лилиќ, Соња Стамболџиоска, Диме Илиев, Лилјана Велјанова, Емилија Мицевска, Дениз Абдула, Димитрија Доксевски, Лазе Манасковски, Ѓорги Тодоровски, Предраг …

Повеќе »

Во Гостивар отворено второто издание на Tеатaрскиот фестивал „Отело“

Министерот за култура Асаф Адеми синоќа во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар присуствуваше и се обрати на отворањето на второто издание на Интернационалниот театарски фестивал „Отело“. Во своето обраќање Адеми истакна дека постоењето на Фестивалот, кој се реализира со поддршка од Министерството за култура, отвора нови перспективи во развојот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Репертоар на Драмски театар

30. октомври „Како да се ограби банка“ Парите го вртат светот. А што би правеле кога тие не би биле дел од нашиот живот и нашето секојдневие? Што би правеле кога ќе го допрете дното во општеството и кога единствената мисла со која ќе се будите наутро е “како да …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Театар комедија

30. октомври „Не сега драга“ Комедијата „Не сега драга“ (од современиот англиски автор и актер Реј Куни) е комедија на забуни, смешни ситуации и интересни карактери. Дејството се одвива во хотел, за време на едно пролетно попладне. Приказната е за еден парламентарец од Куманово кој доаѓа во Скопје на состанок …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Македонски народен театар

30. октомври „Дух“ „Принцот Хамлет има знаење што му смета во конфликтите нафеудалниот свет. Пред неразбирливата стварност неговиот ум енепрактичен. И сега седи со парализирана волја, во стазис, во длабокавнатрешна дилема. Паѓа како трагична жртва на спротивноста насвоето резонерство и својот чин. И сега? И сега што да правам јас …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на театар за деца и младинци од 1. до 4. ноември

ТДМ за најмладите оваа недела ги подготвки следните претстави: 1.ноември „Лакомата Меца“ Оваа претстава е наменета за најмалите деца. Во неа се зборува за основните бон-тон правила во јадењето на оброците. Низ интеракција со децата Лакомата Меца е предупредена дека не треба да биде стрвна кога јаде и дека секој …

Повеќе »

Претставата „Татко ми го сакаше Адолф “ на театарот од Гњилане го отвори 12. издание на Театарскиот фестивал „Скупи“

Во Младинскиот културен центар синоќа во присуство на голем број посетители меѓу кои и претседателот на Владата Зоран Заев и министерот за култура Асаф Адеми, беше отворен 12. Интернационален театарски фестивал „Скупи“. Министерот Адеми, во своето обраќање на отворањето на Фестивалот нагласи дека оваа манифестација е вистински пример за тоа …

Повеќе »

МНТ со „Кец на десетка“ гостува на фестивалот „Ин Виница веритас“

Комедијата „Кец на десетка“ во продукција на Македонскиот народен театар на 24. октомври ќе биде изведена на меѓународниот фестивал на хуморот и сатирата „Ин Виница веритас“, кој се одржува во Домот на културата „Тошо Арсов“ во Виница. Во комедијата „Кец на десетка“ играат: Александар Микиќ (Таткото Доксе), Тања Кочовска (Мајката …

Повеќе »