театар

Вечерва во ТДМ премиера на „Едвард раце ножици“: Современата бајка која се занимава со третманот на различностите

Вечерва, на 22 октомври во 20 часот е закажана премиерата на младинската претстава „Едвард раце ножици“ во Театарот за деца и младинци во режија на Нела Витошевиќ, а по сценарио на Тим Бартон и Каролајн Томпсо. Нашата претстава зборува за тоа дека треба да ги прифаќаме различните од нас и …

Повеќе »

Репертоар на Театар за деца и младинци од 16. до 20. октомври

16. октомври (среда) „Еднаш свет изградив“ Текстот „Еднаш свет изградив“ е пишуван по мотиви на романот „Сидарта“ од Херман Хесе. Преку семејна приказна за татко и син кои се среќаваат после долги години, авторот на претставата Јане Спасиќ се обидува да согледа неколку поважни животни фази и да ги разгледа …

Повеќе »

Театар „Комедија“ со „Вардарски пастуви“ вечерва во НУЦК „Марко Цепенков“ Прилеп

Денеска, 2 октомври 2019/среда/ од 20.00 часот во ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде прикажана претставата „Вардарски пастуви“ на Театар Комедија. Претставата е за скопска маалска банда која седи и не прави ништо. Нивното нефункционирање во средината не се должи на нивната неспособност, туку на нивната инертност и на тоа што …

Повеќе »

Во петок во МНТ гостува јапонскиот театар „Но“, стар 650. години

Во петок, на 4 октомври, во 20 часот во Македонскиот народен театар (МНТ) првпат ќе гостува традиционална уметност од Но Театарот Јамамото со 21 учесник вклучувајќи и тројца носители на сертификат за нематеријално културно добро доделен од страна на Владата на Јапонија, соопштија од Амбасадата на Јапонија во Македонија. На …

Повеќе »

Во четврток во Турски театар премиера на „Зад затворени врати“ од Сартр

НУ Турски Театар премиерно ќе ја изведе претставата „Зад затворени врати“ од Жан Пол Сартр во режија на Џабир Доко. Премиерата е закажана за 03.10.2019 година (четврток) со почеток во 20.00 часот. Сценографијата е на : Медина Гициќ, костимографија: Инес Гоља, музика : Бојан Матоски, а улогите ги толкуваат: ИНЕС: …

Повеќе »

Нова награда за Театар за деца и младинци!

Одличен почеток на новата сезона за Н.У. Театар за деца и младинци. Во периодот помеѓу 11 .09 – 14.09.2019 година , Н.У. Театар за деца и младинци  учествуваше на Бугојнско куклено бионале во Бугојно, со претставата ,, ТОБИ “ , во Режија на Драгослав Тодоровиќ . Претставата ТОБИ се врати …

Повеќе »

Вечерва, премиерно, во Драмски ќе биде изведена „Чудесна терапија“:Претстава за нарушената комуникација меѓу мажот и жената

Вечерва, сабота, од 20 часот во Драмски театар Скопје на малата сцена премиерно ќе биде изведена камерната претстава „Чудесна терапија“ по текст на австрискиот автор Даниел Глатауер и во режија на Димче Николовски. Осумдесетминутната претстава со тројца актери (Соња Стамболџиоска во ликот на психотерапевт и Маја Вељковиќ-Пановска и Предраг Павловски …

Повеќе »

Владимир Милчин и Бајруш Мјаку наградени за животно дело на „Војдан Чернодрински“

Синоќа беше отворено 54-тото издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ на кое ќе има осум претстави во официјалната конкуренција. Награди за животно дело годинава добија режисерот Владимир Милчин и актерот Бајруш Мјаку. Наградите се секогаш пријатно изненадување доколку не ги сфатиме како нешто што треба да не промени. Наградата е …

Повеќе »

Во недела ТДМ со „Грдото пајче“ на фестивалот „„СИЛЈАН ШТРКОТ” во Прилеп

Театарот за деца и младинци, во недела на 2. јуни, ќе биде гостин на театарскиот фестивал „СИЛЈАН ШТРКОТ” што се одржува во Прилеп.  Со претставата „Грдото пајче”, во Режија на Деан Дамјановски,  Театарот за деца и младинци  ќе биде гостин на првото издание на овој театарски викенд, посветен на детскиот театар. …

Повеќе »