НАЈНОВО

Во Хрватска пристигнал и њујоршкиот сој: „Една од новите варијанти што се шири побрзо“

„Знаеме малку за њујоршкиот сој на коронавирус. Првите информации започнаа да се појавуваат на крајот на минатата недела“, рекол Крунослав Чапак, директор на ХЗЈЗ, на прес-конференција на Хрватскиот штаб за цивилна заштита. „Тоа е една од новите варијанти што се шири побрзо. Уделот на тој њујоршки вид во градот Њујорк …

Повеќе »

(ФОТО) Меган Маркл и принцот Хари го направиле интервјуто со Опра Винфри: Војвотката во сиот свој труднички сјај!

Веќе со недели се говори за интервјуто на одбегнатите членови на кралското семејство – Меган Маркле и принцот Хари – и најпознатата тв водителка Опра Винфи. Особено затоа што беше најавено дека ништо нема да изостават и дека конечно „ќе ги отворат“ картите и’ за нивното заминување од најпознатото кралско …

Повеќе »

(ФОТО) ОВОЈ ЕВРОПСКИ ОСТРОВ Е ОАЗА БЕЗ КОРОНА: Сардинија од денес се враќа во нормала

Додека во северна Италија се зголемува бројот на нови случаи на ковид 19, островот Сардинија го доби посакуваниот статус на „бела зона“, што значи дека ќе биде дозволено повторно да се седи во ресторани и кафулиња во текот на вечерта, како и повторно да се отворат спортски сали, кина и …

Повеќе »

ГЕРМАНЦИТЕ ОДАЛЕ ПРИЗНАНИЕ: „Спутник V“ една од најпопуларните вакцини во светот

Германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЗ) во новото истражување пишува за популарноста на руската вакцина Спутник V, која од недела во недела станува дел од програмата за вакцинација во се повеќе земји во светот. ФАЗ наведува дека досега, 38 земји ја регистрирале руската вакцина. Од земјите на Европската унија, Унгарија …

Повеќе »

Филипче: „Авансот за вакцината Синофарм го повлековме за наша сигурност, кинеските вакцини пристигаат многу брзо, се финализираат деталите“

Авансот за вакцината Синофарм го повелковме за наша сигурност, но тоа не значи дека вакцините нема да стигнат, истакна министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вечерашното гостување во Дневникот на Канал 5 телевизија. -Со оглед на тоа што самиот процес траеше подолго време од тоа што сите ние на …

Повеќе »

Стручњаците зборуваат за уште еден скриен симптом на ковид: Почест е кај жените!

Се’ повеќе се зборува за новиот симптом на ковид, но лекарите предупредуваат дека пред сомневање за корона вирус, треба да се исклучи поопасна причина – срцев удар или нешто поштетно – воспаление на рскавицата. Некои истражувања велат дека еден од скриените симптоми на ковид 19 е костохондритис. Д-р Ентони Фаучи …

Повеќе »

Совладајте го прикриениот стрес – ТОЈ Е БРОЈ ЕДЕН ПРИЧИНА ЗА БОЛЕСТИ НА СРЦЕТО, ДЕПРЕСИЈА И ДЕБЕЛИНА: 5. навики кои прикриено предивикуваат стрес и како да се ослободите од нив!

Подигнете два прста ако се чувствувате целосно исцрпено по работниот ден. Додека се обидувате да ги завршите сите обврски, честопати не знаејќи како да кажете „не“ на разни вознемирувања, вашата енергија паѓа на минимум. Сигурно е дека сите ние се стремиме кон порелаксиран и помирен начин на живот, ослободен од …

Повеќе »

(Вознемирувачко видео) СО ГОЛИ РАЦЕ УБИЛ ЛЕОПАРД: Ѕверот му ги нападнал сопругата и детето – го направил невозможното за да ги заштити!

Индиецот Раџагопал Наик, по кратка борба, го убил леопардот што го нападнал. Сè се случило во областа Хасан, кога со мотор се враќал дома со сопругата и детето. Животното скокнало од грмушките и ги нападнало. Леопардот започнал да ја гризе ногата на детето, а потоа се обидел да ја нападне …

Повеќе »

(ФОТО) ДРАМА НА ШПАНСКИОТ ТЕНИСЕР! Надал сериозно го мачи МИСТЕРИОЗНА БОЛЕСТ: Се’ потешко се движи и трпи СТРАШНИ БОЛКИ!

Легендарниот шпански тенисер Рафаел Надал со години страда од исклучително ретката Милер-Вајсова болест која ги напаѓа коските на стапалата и предизвикува силна болка при движење. Уште во 2005 година, Надал дознал дека страда од Милер-Вајсова болест. Лекарите го утврдиле тоа кога претрпел незгодна повреда на стапалото пред повеќе од 15. …

Повеќе »