НАЈНОВО

Денес роденден слави нашата актерка Драгана Костадиновска

Драгана Костадиновска е родена на 10 декември 1983 година во Скопје. Таа е македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за глумечка игра во класата на Кирил Ристоски и Зоја Бузалковска во 2006 година. Вработена е во …

Повеќе »

Концерт на ЗЏМ Биг Бенд – “ЗЏМ свири Леб и сол”

На 9 декември 2023 година, со почеток од 20:00 часот, во салата на Национаната опера и балет, ќе се одржи концертот на ЗЏМ Биг Бендот насловен “ЗЏМ свири Леб и сол.” На целовечерниот концерт ќе бидат изведени дел од композициите на легендарните “Леб и сол,” со аранжмани адаптирани за биг …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на основоположникот на музикологијата во Македонија, Драгослав Ортаков, кој почина на денешен ден во 2007 година

Проф. д-р Драгослав Ортаков беше роден во Гевгелија на 22 април 1928 година. Македонски музиколог и композитор, основоположник на музикологијата и на музичката византологија во Македонија. Се категоризира во третата генерација македонски повоени композитори. Еден е од основачите и долгогодишен професор на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Како прв …

Повеќе »

Промоција на спотот за песната „Темна Гора” од бендот „Авелина“

Утре, 9 декември 2023 година, во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 20:30 часот ќе биде промовиран спотот за песната  „Темна Гора” од бендот „Авелина“. Авелина го објавува долго очекуваниот спот за песната “Темна Гора” кој го подготвуваат веќе една година, спотот е најава за Албумот “Воинот на Големата Мајка”. Ве …

Повеќе »

Новогодишна верзија на едукативната претстава за деца ,,Мобиленд”

Во сабота, 9 декември 2023 година во Public Room во Скопје, најмладите ќе можат да ја погледната едукативната претстава ,,Мобиленд”, а овојпат ќе биде изведена нејзината новогодишна верзија. Претставата ,,Мобиленд” е детска интерактивна претстава за деца и млади (4-14 години) која ја обработува темата за дигитализација. Оваа претстава има за …

Повеќе »

Концерт на „Николов-Ивановиќ Ундектет“ во Филхармонија

Во вторник, со почеток во 20 часот во големата сала на Македонската филхармонија концерт ќе одржи ансамблот „Николов- Ивановиќ Ундектет”. Врската помеѓу традицијата и модерното, „старите добри” времиња и современиот пристап кон музиката, е пресвртница на целата сегашна и идна џез-сцена. Дали постои златна средина, основа на која се среќаваат …

Повеќе »

Претставување на македонската визуелна сцена, разговор во живо со визуелен уметник Роберт Јанкулоски

Вечерва во КСП Центар-Јадро со почеток во 20.00 часот, ќе продолжи серијата разговори во живо со македонски визуелни уметници, овојпат со визуелниот уметник Роберт Јанкулоски. Разговорот го води Ана Франговска, кураторка и историчарка на уметност. Со цел да се оствари континуитет во претставувањето на македонската визуелна сцена, КСП Центар-Јадро продолжува …

Повеќе »

Денес започнува седмото издание на Скопскиот вински салон -Винодонија 2023

На 8-ми и 9-ти Декември (петок и сабота) во хотелот Мериот во Скопје, ќе биде одржано седмото издание на Скопскиот вински салон -Винодонија 2023 кој има мисија и пат кон славење и промоција на виното во Македонија.. Работното време на салонот во двата дена ќе биде од 15.00 до 21.00 …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат писател Ермис Лафазановски

Ермис Лафазановски е роден на 8 декември 1961 година во Клуж, Романија. Тој e современ македонски раскажувач, романописец, историчар и теоретичар на литературата. Лафазановски е доктор по филолошки науки и работи во Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ во Скопје при што бил и негов директор. Член е на Друштвото на …

Повеќе »