НАЈНОВО

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Четири лица го загубија животот, денеска се регистрирани 389. нови случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 140, Прилеп – 34, Кавадарци – 33, Куманово – 21, Велес – 20, Охрид – 15, Делчево – 14, Битола …

Повеќе »

ВНИМАВАЈТЕ КАДЕ ПАРКИРАТЕ – Голема акција за подигнување на непрописно паркирани возила од јавните површини на Чаир

Во последниве 3 месеци екипите на ЈП „Градски паркинг“ имаат санкционирано и подигнато 172 возила од територијата на Чаир и Бит-пазар. Градот Скопје во континуитет спроведува акции во сите скопски општини за санкционирање на сите несовесни возачи кои непрописно ги паркираат нивните  возила на јавните површини и прават прекршоци по …

Повеќе »

(ВИДЕО) Слеп човек, со специјални очила, прв пат ги видел сопругата и синот: Неговата реакција нема да ве остави рамнодушни!

На Џин Пурди пред 16. години му била дијагностицирана Старгарт болест од која не можел да види ништо друго освен силуети и форми. Потоа ја запознал љубовта на својот живот и наскоро се венчале и добиле син. Сепак, тој никогаш не можел да ги види синот и сопругата. Набргу потоа, …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНА ТРАНСФОРМАЦИЈА – ЖИВЕЕЛА СО АМИШИТЕ И НИКОГАШ НЕ БИЛА НА ФРИЗЕР: Била а потоа никој не можел да ја препознае!

Сара пораснала во заедницата на Амиши и била изолирана од сè што носи современиот живот, дури и од фризерите. За Амишите се знае дека живеат на многу традиционален начин, што вклучува негување на семејни вредности и унифициран изглед и стил. Сепак, на некои од нив им е дозволено да експериментираат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Уште еден голем хит на Лозано, овојпат во соработка со другарите од „Дајте музика“ – донесува нешто што НА СИТЕ НИ ТРЕБА!

Ако на нашите радио станици го слушнавте последниот хит на Влатко Лозаноски – Лозано, тогаш сигурно знаете за неговата соработка со детскиот серијал „Дајте музика“. Песната „Другар“ е веќе хит на радио станиците и на каналот Јутуб. Весела разиграна и забавна, песната „Другар“ највеќе од се‘ допре до децата. Во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) МАЈКА УБИЛА ПЕТ ДЕЦА, ГИ ЗАПАЛИЛА, ПА ИЗВРШИЛА САМОУБИСТВО: Злосторството ги шокирало САД, а Инстаграмот на мртвата жена открил мрачна тајна!

Жена од Западна Вирџинија која ги застрелала своите три деца и двете на кои им била маќеа, пред да ги запали сите во семејната куќа, вежбала вештерство, објавувајќи некои ритуали и тегли со мртви пеперутки на нејзините социјални мрежи. Ореана Мејерс (25) потоа се застрелала и се самоубила откако на …

Повеќе »

Извештај на ИЈЗ од 1. до 7. февруари, 2021г: Зголемен бројот на оздравени, како и нови случаи – но и 66. починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 1 до 7 февруари, тестирани се вкупно 14.398 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 4,8% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.120 нови позитивни случаи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најстарата Европејка преболела корона: „Не ни знаев дека сум болна!“

Калуѓерката од Франција, Лусиле Рандон е најстарата Европејка која преболела ковид-19 само неколку дена пред нејзиниот 117 роденден, пишува Би-Би-Си. Рандон го земала името Сестра Андре во 1944 .година, а на 16. јануари оваа година, тестирањето покажало дека е позитивна на коронавирус. Таа пред новинарите изјавила дека нема никакви симптоми …

Повеќе »

(ФОТО) МАКЕДОНСКАТА ПЕЈАЧКА, ИВАНА ЈО, РЕШИ ДА БИДЕ СВОЈА: „Буквално цел живот сум учена дека дебелите девојки носат само широка облека“

Младата кумановка која пред неколку години имавме можност да ја запознаеме на „Ѕвездите на Гранд“ каде доби многу комплименти за својот глас, во меѓувреме не престана да пее но ниту да ги следи трендовите според кои девојките мораат да бидат тенки, скоро на работ на анорексија. Ивана во својот живот …

Повеќе »