НАЈНОВО

(ФОТО) Кејт Мидлтон му го предала пехарот на Ѓоковиќ но воодушевила со елеганцијата и штедливост!

Новак Ѓоковиќ триумфираше на Вимблдон а златниот пехар му го врачи Војводката од Кембриџ, Кејт Мидлтон која во финалето го привлекла вниманието, како и секогаш, со својот изглед. An honor.. @KensingtonRoyal #Wimbledon pic.twitter.com/3h37JNbjUe — Novak Djokovic (@DjokerNole) July 14, 2019 The Duke of Kent, President of The All England Lawn …

Повеќе »

(ФОТО) Љубовта на Роџер и Мирка трае 19. години: Многумина со години не ја знаеле најголемата тајна на сопругата на Федерер!

Мирка федерер (41) и оваа година на Вимблдон верно го бодрела својот сопруг Роџер федерер (37), тенисерот со најмногу ас сервиси во историјата на Вимблдон.Со оригинално име Мирка Вавринец, сопругата на тениската легенда е една од најпознатите личности во Швајцарија, а до 2002. година и самата професионално се бавела со …

Повеќе »

(ФОТО) Рекорден награден фонд: Еве колку заработи Ѓоковиќ на Вимблдон!

НОВАК ЃОКОВИЌ И РОЏЕР ФЕДЕРЕР вчера одиграа еден од најдобрите, најдраматичните и најспектакуларните мечеви во историјата на тенисот. Ѓоковиќ после пет часа чудесна игра победи со  7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12 (3) и дојде до својот 16. Грен слем, односно петтиот Вимблдон. Со оваа победа Ѓоковиќ освои и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најемотивен момент – Новак го „урнал џинот“ Федерер но паднал на колена пред синот – Прекрасна средба на тато Новак и Стефан:„Ти благодарам што ме чекаше!“

Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер одиграа еден од најдраматичните и најспектакуларни мечеви во историјата на тенисот. Ѓоковиќ после пет часови игра победи со 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12 (3) и дошол до својот 16. Грен слем трофеј, односно петти на Вимблдон. После тој долг меч камерите ја „уловиле“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ: „Морам да дојдам во Македонија и да го видам Охрид!“

Во мечот кој траеше пет часа, Новак Ѓоковиќ го победи Роџер Федерер со 3-2 во сетови и по петти пат го освои Вимблдон. Новаќ Ѓоковиќ на прес конференцијата по освојувањето на Вимблдон одговарал и на прашања поврзани со Македонија. На прес конференцијата по натпреварот Новак одговарал и на прашања поврзани …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Историски триумф на Ѓоковиќ:„Овие мечеви се она за што се живее!“

Новак Ѓоковиќ ја освои петата титула на Вимблдон! Најдобриот тенсиер на светот во финалето го совлада Роџер Федерер со 3:2 (7:6, 1:6, 7:6, 4:6, 13:12). Во најдолгото финале во историјата на Вимблдон, кое траеше 4. часа и 55. минути, Србинот дошол во 16. Грен слем титула во кариерата. Ѓоковиќ така …

Повеќе »

Денеска е спомен на Полагањето на ризата на Пресвета Богородица во Влахернската црква во Цариград

Во времето на царот Лав Велики (458–471), на царицата Верина и патријархот Генадиј, патуваа по Светата Земја двајцата цариградски благородници Галвиј и Кандид, заради поклонение на тамошните светости. Во Назарет отседнаа во куќата на една вдовица Еврејка, којашто во тајна одаја ја чуваше ризата на Пресвета Богородица. Многумина болни и …

Повеќе »

(ФОТО) ИРИНА БИЛА ВО ПРАВО: Лејди Гага се вселила кај Бредли Купер!

Холивудскиот глумец и режисер Бредли Купер и понатаму се наоѓа во центарот на вниманието откако ја прекинал долгогодишната врска со руската манекенка Ирина Шајк. Како што пишува американскиот магазин „In Touch” Бредли се подготвува на заеднички живот со пејачката Лејди Гага со која го поврзуваат уште од снимањето на филмот …

Повеќе »

(ФОТО) ЛУД ПЛАН НА ЏОРЏ КЛУНИ: Решил да ги смири 14. години после разводот

Без оглед што минале 14. години од разводот на популарните холивудски глумци, се чини дека на нивниот заеднички пријател Џорџ Клуни тоа ништо не му значи, бидејќи решил да им обезбеди нова шанса, а за тоа имал генијален план. Имено, тој бившите ги поканил на тајно патување во Рим, со …

Повеќе »