Сцена

Денес се сеќаваме на еден од најголемите македонски актери Ристо Шишков

Ристо Шишков е роден на 23 март 1940 година, во селото Мрсна, Серско, Егејска Македонија, во ситуирано трговско семејство. Татко му Васил и најстариот вујко лежеле 4 години затвор на Крит. Во 1942 година Ристо ја доживува трагичната судбина на децата-бегалци. Преку Бугарија во 1945 година неговото семејство доаѓа во …

Повеќе »

Македонските писатели Марковски, Стојчевски и Мијаковска учествуваат во одбележувањето на Денот на европските автори

Македонските писатели и поети Стефан Марковски, Санде Стојчевски и Марина Мијаковска ќе учествуваат во првото одбележување на Денот на европските автори на 25-ти март, кое годинава ќе се случи во 40 земји кои се дел од програмата „Креативна Европа“. Денот на европските автори го организира најголемата европска писателска федерација – …

Повеќе »

БОБИ АНДОНОВ СО ПРОМОЦИЈА НА НОВ СИНГЛ И СПОТ ЗА – “BETWEEN THE LINES”

Боби Андонов е македонски пејач, текстописец и продуцент, роден во Мелбурн  Австралија, по потекло од Струмица, а живее и работи во Лос Анџелес (САД). Македонската публика го памети по настапот на детската евровизија во далечната 2008 ма година во Кипар, каде на негови 14 год. ја претставуваше Македонија. Во конкуренција …

Повеќе »

СЕ Е ПОДГОТВЕНО ЗА КОНЦЕРТОТ НА БРЕГА!

23 март (сабота) е датумот кога „оној што нема да полуди, не е нормален”… како што вели Горан Бреговиќ, а кој во Скопје доаѓа на големиот славенички концерт закажан во СЦ „Јане Сандански”. Бреговиќ во Скопје, како што најави неодамна, ќе свири добар концерт со неговиот Оркестар за свадби и …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден пред една година не напушти нашиот истакнат актер Димче Мешковски

Димче Мешковски е роден е на 31 октомври 1945 година во Скопје. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски актер и хуморист. Исто така тој е татко на познатата македонска пливачка, Наташа Мешковска. Матична сцена на Мешковски била Драмски театар – Скопје. Остварил улоги во многу театарски претстави („Диво месо“, …

Повеќе »

Проекција на францускиот филм „Дивертименто“ утревечер во Кинотека

Утревечер во Кинотека на Македонија, со почеток во 20:00 часот ќе биде прикажан извонредниот француски филм, „Дивертименто“, на Мари-Кастиј Мантијон-Шар (2023, 1h55), сo Улаја Амамра, Лина Ел Араби и Ниелс Ареструп. Филмот се прикажува во рамките на Неделата на франкофонски филм, по повод одбележувањето на Месецот на Франкофонијата. Филмот е …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот актер Салаетин Билал

Салаетин Билал е роден во Скопје на 19 март 1942 година. Тој беше истакнат театарски, филмски и телевизиски глумец од турска националност. Салаетин Билал студирал на Театарскиот конзерваториум во Истанбул, Турција. Во 1964 година станал член на ансамблот на Турски театар – Скопје. Како глумец гостувал и во проекти изведувани …

Повеќе »

TDFU Presents: 10 Years For The Culture – Деценија на трап забави во Македонија

На 23 март, сабота, во Лабораториум (Скопје) се случува настанот TDFU Presents: 10 Years For The Culture. Настанот е организиран од пионерите на трап сцената во Македонија – Trap Da Fuck Up (TDFU) и е посветен на сите љубители на оваа музика, кои во последните десет години беа дел од растот и развојот на оваа култура. …

Повеќе »

На 6 и 7 април во Хотел Мериот ќе се одржи меѓународен танцов натпревар DIAMOND

  На 6 и 7 април во Хотел Мериот ќе се одржи меѓународен танцов натпревар DIAMOND, а Скопје ќе ги собере најдобрите танчери од регионот и пошироко, натпревар на кој ќе настапат над 1500 танчери од Македонија, Унгарија, Полска, Србија, Босна и Херцеговина, Грција, Романија и од Хрватска. DIAMOND има …

Повеќе »