Сцена

МТЕЛ Ви претставува едно поинакво музичко доживување: Mузичката дива Јасмин Леви за прв пат во Скопје

Неповторливата музичка дива Јасмин Леви, кој ги освојува срцата на публиката со својата емотивна музика, на 7 април за прв пат ќе одржи концерт во Скопје, под покровителство на телекомуникацискиот оператор МТЕЛ. По неверојатно успешните концерти во Белград, Нови Сад, Бања Лука и Сараево, во продолжение на нејзината балканска турнеја …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата актерка Маја Вељковиќ-Пановска

Маја Вељковиќ Пановска е родена на 21 февруари 1971 година во Скопје. Таа е македонска театарскa, филмскa и телевизискa актерка. Димпломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на Проф. Владимир Милчин. Во 1999 се вработила во Драмски театар – Скопје. Од тогаш …

Повеќе »

Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски: Јас секогаш верував дека она што имам да го кажам има вистинска вредност, само е прашање на време и на труд за тоа да биде потврдено

Нема доволно зборови за да се опише големината на нашиот Милчо Манчевски. Всушност за него едноставно можеме да оставиме неговите дела да зборуваат. „Пред Дождот“ е вброен од „Њујорк тајмс“ во 1000 најдобри филмови на сите времиња, преку 30 други награди, познат и признат од најголемите имиња во светската филмска …

Повеќе »

Закажан втор концерт на Петар Грашо во Скопје

Петар Грашо го распродаде првиот и ќе одржи втор концерт во „Македонска филхармонија”. Вториот концерт е закажан за 27-ми април од 21 часот. Првиот концерт на Грашо е ден претходно, односно на 26-ти април. Човекот кој во моментов претставува хрватска институција, ќе имате можност да го гледате и слушате во …

Повеќе »

На денешен ден е роден познатиот музичар Момчило Бајагиќ-Бајага

Момчило Бајагиќ Бајага  е роден на 19 февруари 1960 година во Бјеловар. Тој е познат српски рок-музичар. Основнo училиште завршил во Земун, а средно училиште завршил во Втората белградска гимназија. Се оженил во 1989 година и со сопругата Емилија имаат син Марко и ќерка Ангела. Својата музичка кариера Бајага ја …

Повеќе »

На денешен ден е родена актерката Јана Стојановска

Јана Стојановска е родена на 18 февруари 1985 година во Скопје. Таа е македонска глумица. Јана Стојановска потекнува од глумечко семејство. Нејзините родители се глумците Ненад Стојановски и Силвија Стојановска, а нејзина помала сестра е Ана Стојановска, исто така глумица. Дипломира на актерска игра на Факултетот за драмски уметности (2013). …

Повеќе »

На само еден ден пред 74. роденден – Горан Бреговиќ, најголемата рок легенда на балканските простори, ќе одржи концерт во Скопје

Во годината кога се одбележуваат јубилејни 50 години од основањето на легендарните Бијело дугме и на само еден ден пред 74. роденден – Горан Бреговиќ, најголемата рок легенда на балканските простори, ќе одржи концерт во Скопје. Славеничкиот концерт е закажан на 23 март во спортскиот центар „Јане Сандански”. Бреговиќ во …

Повеќе »

„Д Фестивал“ започна со акцијата „Ран корморан“

Од вчера започна промотивната акција „Ран корморан“ со 300 билети за овогодинешното, четиринаесетто издание на „Д Фестивал“, кој ќе се одржува од 28 до 30 јуни. „Најповолната цена на фестивалските билети е секогаш резервирана за верните фанови на Д Фестивал, спремни први да се впуштат во акција: 1200 денари – …

Повеќе »

Фестивал на современа македонска поп музика – ПОП КУЛТУРА, наскоро и винил издание

Оваа сабота, на 17 февруари, во 20:30 часот во едукативниот културен центар „Лабораториум“ ќе се одржи фестивал на современа македонска поп музика „ПОП КУЛТУРА“. На ПОП КУЛТУРА со концерти во живо ќе се престават „Young Dadi“, „Zee“, „Matej Foltz“ и „Vanski“, а атмосферата ќе ја загрее со диџеј сет „Dimchuga“. …

Повеќе »