кина

Хотелскa киномагија – „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ на „Синедејс“

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан од музичката програма. Фестивалот продолжува денеска со два филма од гала-програмата во „Милениум“ – „Остров …

Повеќе »

17. „Синедејс“ со мотото „Збогати се преку ноќ“

На годинешното издание на „Сиендејс“ ќе бидат прикажани повеќе од 100 филма во неколку програми и тоа: гала, официјална, СинеБалкан, музички документарци, МК во ЕУ, ретроспектива на Милош Форман, МК кратки филмови, студентска и детска програма и СинеМјузик, беше соооштено на прес-конференција Седуманесетото издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ …

Повеќе »

Награда за најдобар странски филм за „Златна петорка“ на Тренчовски на фестивалот во Кардиф

Филмот „Златна петорка ” на режисерот Горан Тренчовски ја освои наградата за најдобар странски филм на Интернационалниот филмски фестивал што се одржа во Кардиф. По повод наградата, режисерот Тренчовски им ја честиташе на целата екипа во филмот. „Честитки до цела екипа, со надеж дека по толку фестивали, награди и неправди, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најдоброто од „Киненова 2019“, викендов (20. и 21.) повторно во Кинотека на Македонија!

Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје ги повикува љубителите на филмската уметност кои ќе имаат уште една и единствена можност да ги погледнат филмовите кои ги понесоа наградите на овогодинешното издание на фестивалот, но и филмови кои предизвикаа силен интерес кај публиката и филмофилите. Драги пријатели/љубители на Седмата уметност, Оние кои …

Повеќе »

Денеска на „Киненова”: Мастер клас на Анте Томиќ

Филмскиот фестивал КинеНова денеска (10 октомври), среда, во 12 часот во Кинотека на Македонија го најавува мастеркласот на легендарниот хрватски писател и сценарист – Анте Томиќ. Мастеркласот е на тема: „Неколку мали трикови за пишување на филмски дијалози”. Ги повикуваме сите филмаџии и филмски љубители да ја искористат оваа ретка …

Повеќе »

„Устав на Република Хрватска” и Мастер клас на Зеки Демиркубуз денеска на Киненова

ЕДУКАТИВЕН СЕГМЕНТ НА КИНЕНОВА РАБОТИЛНИЦИ „Песочна анимација” за децата со посебни потреби како партнерски проект на Киненова и Општина Центар 09 и 10 октомври, 2018, 10:00 – 15:00ч, Кино Култура “Работилница како придонес кон унапредување на свесноста за штетните поледици од насилно однесување врз децата”, партнерски проект на Киненова и …

Повеќе »

Документарецот „Со љубов“ – прв филм на неделата на македонскиот стриминг-канал „Синесквер“

Документарецот „Со љубов“ (Avec l’amour) на режисерот Илија Цветковски и продуцентот Атанас Георгиев премиерно ќе се емитува онлајн како прв „Филм на неделата“ на македонскиот стриминг-канал „Синесквер“ (Cinesquare), достапен во 13. земји од регионот. „Со љубов“ ќе може да се изнајми во секое време за 30. денари со регистрација на …

Повеќе »

Промоција на книгата „Филмски град” од Игор Анѓелков денеска на „Киненова”

Промоција на книгата „ФИЛМСКИ ГРАД” на Игор Анѓелков промотори: Стефан Сидовски и Оливера Ќорвезироска 8 октомври, 19.30, фоаје на кино „Фросина”, МКЦ „Филмски град” (ИЛИ-ИЛИ, 2018, 270 страни) „Филмски град” е втора книга од серијалот филмски четива посветени на домашната и светската филмска уметност. Излезе за време на скопскиот „Саем …

Повеќе »

Кинонова: Вечерва во „Кинотека на Македонија“ проекција на „Криза“ на Ингмар Бергман

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20 часот ќе биде прикажан дебитантскиот филм на Ингмар Бергман, „Криза”. Ова е дебитантскиот филм на Бергман како режисер. Заведувањето и разочарувањето во градскиот живот како контрапункт на провинцијалната добрина заземаат централно место во оваа морална приказна за една млада ќерка растргната …

Повеќе »