кина

(ВИДЕО) „Небото над Берлин“ го отвора 9.Филозофски филмски фестивал

Филозофското друштво на Македонија и Гете-институтот организираат 9.Филозофски Филмски Фестивал. Свеченото отворање ќе се случи на 09.05.2019 во 19:00 часот во Кинотеката на Македонија со проекцијата на филмот „Небото над Берлин“ од германскиот режисер Вим Вендерс. Од 27. до 30.05. следи ретроспективата на четири други филмови од Вим Вендерс. Вим …

Повеќе »

На „Скопје Филм Фестивал“ две работилници: Средба со актерката Анастасија Евграфова

На годинешното 22. издание на Скопје филм фестивал, се одржуваат две работилници за различни аспекти на создавањето филм. Во организација на Млади активисти за промена и Женска алијанса, во соработка со Скопје филм фестивал и Денови на квир кино се одржа четириденвната работилница за правење филм што меѓу другото вклучуваше …

Повеќе »

На „Скопје Филм фестивал“ денови на Квир кино

Програмата „Денови на квир кино“ на Скопје филм фестивал е и дел од проектот Млади артивисти за промена поддржан од Министерството за надворешни работи на Кралството Холандија. Ова програма е дел и од „Stiching art. 1“ и Меѓународниот квир и мигрантски филмски фестивал од Амстердам во соработка со Скопје филм …

Повеќе »

„Узенгија“ ги носи најмладите на училишната филмска авантура „Помош, ги смалив родителите“ во кината

Од креаторите на германската детска авантура „Помош, ја смалив учителката“ доаѓа продолжението на оваа детска комедија под наслов „Помош, ги смалив родителите“ каде овој пат мајката и таткото се оние што ќе бидат смалени во џебна големина. Училиштето на Феликс повторно е опседнато, само овој пат тоа не е добронамерниот …

Повеќе »

Викендов ќе се одржи „Златна рамка“, ревија на македонски филмови снимени лани

Викендов, од 22 до 24 февруари, во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одржи „Златна рамка“, ревија на македонски филмови кои се снимени во минатата календарска година. На ревијата, која првпат се одржува ќе се прикажуваат 25 македонски филма од краткометражната, документарната, долгометражната и анимираната продукција од …

Повеќе »

„Киненова“: „Фокус на Норвешка“ во Кинотека на Македонија

Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје го продолжува прикажувањето на филмовите од ексклузивната програма Фокус на Норвешка во наредните денови. Ова е всушност прво претставување на норвешката кинематографија во Македонија и во склоп на оваа програма во Кинотеката на Македонија во недела ( 25 ноември ), понеделник ( 26 ноември ) …

Повеќе »

(ФОТО) „Третата страница“ од Зеки Демиркубуз вечерва во кино „Милениум“

Фестивалот „Киненова” ја најавува тридневната програма во која ќе бидете во можност да проследите три фантастични филмови на enfant terrible на турската кинематографија, независниот режисер Зеки Демиркубуз, кој на годинашното, трето издание на фестивалот беше специјален гостин и претседател на меѓународното жири. Од среда до петок (21-23 ноември) во централниот …

Повеќе »

„Киненова“ повторно во акција: Три фантастични филмови на Зеки Демиркубуз во „Милениум“

Зеки Демиркубуз е роден во Испарта, Турција, во 1964 година. Откако го завршил нижото средно образование, тој се преселил во Истанбул. Започнал да оди во вишо средно училиште, но се откажал по првиот семестар, одејќи да работи во фабрики и работилници. По воениот државен удар во 1980-та година, тој отслужил …

Повеќе »

Хотелскa киномагија – „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ на „Синедејс“

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан од музичката програма. Фестивалот продолжува денеска со два филма од гала-програмата во „Милениум“ – „Остров …

Повеќе »