кина

Берлинале: Подлабоко за дебатата ’И јас’ а не црн тепих

„Би сакале подлабоко да нурнеме во дебатата ’И јас’, отколку што тоа би го овозможил тепих“, изјавил директорот на фестивалот. Организаторите на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин го одбија барањето филмските ѕвезди на фестивалот да чекорат по црн, наместо по црвен тепих, во знак на поддршка за кампањата против сексуално …

Повеќе »

„Исцелител“ ја освои наградата за најдобар филм на фестивалот во Санта Барбара

Дебитантското остварување на македонскиот режисер Ѓорче Ставрески, „Исцелител“, ја освои наградата за најдобар филм во меѓународната селекција на фестивалот во Санта Барбара, Калифорнија. Ова е е трета фестивалска награда за филмот на Ставрески. Претходно, „Исцелител“, на премиерното прикажување на фестивалот во Солун доби награда од публиката во Солун. Потоа во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Европска премиера на филмот на Милчо Манчевски „Бикини Мун“ во Белград и во Порто

Филмот ја имаше светската премиера на фестивалот во Сао Паоло каде ја освои бразилската критика („Брилијантен авторски филм.“ „Милчо, провокативен како и секогаш, прави особено оригинален и силен коментар за информатичкото општество)“ „Бикини Мун“ петтиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски, овој месец доаѓа и во Европа, на фестивалите во …

Повеќе »

Од понеделник во Кинотека на Македонија ќе се одржи „Недела на иранскиот филм“

Во Кинотеката на Македонија од 22. до 27. јануари ќе се одржи филмскиот циклус посветен на современиот ирански филм. Програмата се реализира со помош на Амбасадата на Исламска Република Иран во Скопје, во чија селекција се и филмовите. Проекциите се со почеток во 20. часот, а влезот е бесплатен. Во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Репертоар на кино Милениум од 30. ноември до 6. декември

Само сабота и недела: 11:00 „Коко и големата тајна“ – анимиран, комедија, авантура, 2017 Содржина:И покрај постојаната семејна забрана за музика, која веќе трае со генерации, Мигуел сонува за тоа како да постане извонреден музичар како неговиот идол Ернесто Де Ла Круз. Во очајнички обид да го докаже својот талент, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Репертоар на Синеплекс, од 29. ноември до 5. декември

„Божок кај лошите мајки“ – комедија, 2017 (Сала 9 – 19:00, Сала 1 – 21:45) Содржина: „Божиќ кај лошите мајки“ ги следи трите потценети и преоптеретени жени додека се спротиставуваат на предизвиците и очекувањата за Супер Купот за мајки: Божиќ. И доколку создавање на совршен викенд за Божиќ за нивното …

Повеќе »

„Генерација Милениум“ – урбана бајка со документарна жичка во кината низ Македонија

„Генерација Милениум“ во режија на Јана Биргелин, филмот што ја имаше својата светска премиера на годинашното Берлинале, од денеска се прикажува во киносалите низ Македонија. Филмот ги следи двата протагонисти Ен и Лео како нивна придружба. Двајцата се во раните 30.ти години, тие се блиски пријатели, но не и пар. …

Повеќе »

(ФОТО) Нова награда за „Џган“:Мартин Ѓорѓоски најдобар глумец во Лесковац

Филмот „Џган“ на Вардан Тозија не запира со наградите. Филмот едноставно, каде и да се појави освојува награди. Последната е на фестивалот за филмска режија, „Златен лешник“ во Лесковац, Србија, каде Мартин Ѓорѓоски доби награда за најдобра машка улога.

Повеќе »

(ВИДЕО) „Енигмата наречена Петер Хандке“ во кината низ Македонија

Овој документарен филмски портрет бил снимен во период од повеќе од три години, а ја имаше својата премиера на филмскиот фестивал во Локарно во август 2016 година Документарниот филм „Петер Хандке“ (2016 година), во режија на Корин Белц, го истражува животот и делото на австрискиот писател Питер Хандке во светлината …

Повеќе »