кина

Објавен трејлерот за македонскиот филм „Преекспонирано“ кој наскоро ќе се најде во кината

Македонскиот филм „Преекспонирано” на Елеонора Венинова наскоро ќе се најде во македонските кина, а сега може и да се погледне возбудливиот трејлер кој остава многу неодговорени прашања. Преекспонирано. Во кината од 27 април.Светската премиера на филмот „Преекспонирано” се случи на А фестивал во официјална конкуренција на Меѓународниот филмски фестивал во …

Повеќе »

„Семи, Џо и јас“ со швајцарската актерка со македонско потекло Јана Секуловска истовремено се прикажува онлајн и во кината

Швајцарската драма „Семи, Џо и јас“ во режија на Карин Хеберлајн, во која едната од главните улоги ја толкува 19-годишната актерка од Швајцарија со македонско потекло, Јана Секуловска, од денеска е достапна онлајн на платформата cinesquare.net. Филмот, истовремено, продолжува да се прикажува на репертоарот на киното „Милениум“ во Скопје во …

Повеќе »

Недела на франкофонски филм

Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје, Амбасадата на Романија и Романскиот културен институт, Амбасадата на Швајцарија, Амбасадата на Белгија во Софија и Валони-Брисел Интернационал, Амбасадата на Луксембург и Кинотеката на Северна Македонија, во рамките на месецот на Франкофонијата, организираат Недела на франкофонски филм во Кинотеката на Северна Македонија. …

Повеќе »

Биографската комедија „Ларс и баронот“ во домашните киносали

Шведската комедија „Ларс и баронот“, во режија на Џон Торнблад, од денеска игра во повеќе киносали низ републиката. Проекциите почнуваат во Кинотеката од 19 часот и во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар. На 21-ви месецов, пак, „Ларс и баронот“ ќе се прикажува во Центар за култура „Ацо Ѓорчев“ во …

Повеќе »

Француска гала филмска вечер со проекција на филмот „Изгубени илузии“, добитник на 7-та награда Цезар 2022 година

Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција во Северна Македонија, со поддршка на Зегин, Публицис и Младинскиот културен центар, имаат чест да Ве известат и да Ве поканат на гала француска филмска вечер, со проекција на филмот „Изгубени илузии”. Филмот е екранизација на истоимениот роман на Балзак и е …

Повеќе »

Вечерва завршува 21-от Меѓународен фестивал на европски филм „Синадејс“

Со доделување на наградите и проекцијата на филмот „Нема да си сама“ на македонско – австралискиот режисер Горан Столевски, во 21 часот во МКЦ Парк, вечерва завршува 21-от Меѓународен фестивал на европски филм „Синадејс“. Изминатите осум дена на различни локации низ Скопје беа проектирани 50 филмови во повеќе селекции, од …

Повеќе »

ФИЛМОТ „СЛОБОДЕН СТИЛ ДО ЦРНА ГОРА” ДЕНЕС НА БИТ ФЕСТ

На програмата на битолското културно лето, продолжуваат деновите на SEE film festival, со проекција на документарниот филм „Слободен стил до Црна Гора” во режија на Ардит Садику (Албанија). Филмот беше награден за најдобар документарен филм од Европското и Американското жири 2022, на фестивалот на кинематограферите од Југоисточна Европа во Париз, …

Повеќе »

Европски филмови за деца и млади на „Недела на детски филмови“ во Битола

Пет филмови за деца и млади од поновата европска продукција од денеска ќе се прикажуваат во киното „Манаки“ во Битола во рамките на „Неделата на детски филмови“. Програмата почнува денеска во 11 часот со проекција на филмот „Неверојатната приказна за џиновската круша“, синхронизиран на македонскијазик и продолжува до 8 јули …

Повеќе »

Отворање на СИНЕДЕЈС 2022 со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Нѝ причинува големо задоволство да го најавиме отворањето на 21 издание на фестивалот на европски филм „Синедејс“ со македонската премиера на долгометражниот игран филм „Мими“ во режија на Даријан Пејовски, на 7-ми јули, четврток, на кровот на ГТЦ. Под слоганот „Од високо подобро се гледа“ од 7 – 14 јули …

Повеќе »