кина

Украинскиот детски филм „Бобот” ги затвора Џифони филмските денови

Украинскиот детски филм „Бобот” во режија на Макс Ксјонда, ќе биде последниот наслов од програмата „Џифони филмски денови”, што ќе заврши в сабота (11 јуни) во 10 часот во Кинотеката. По филмот ќе следува дискусија. Влад многу сака да им раскажува фантастични приказни на своите другари во летниот камп, иако …

Повеќе »

Проекција на украинскиот филм „Кога дрвјата паѓаат“ и дискусија за перспективите на младите во Europe House Скопје

Украинскиот филм „Кога дрвјата паѓаат“ од Марисја Никитук ќе биде прикажан во Europe House Скопје в сабота во 17 часот. Проекцијата е во рамките на програмата „Џифони филмски денови“, што ја организира фестивалот „Џифони Македонија“. Филмот е наменет за деца над 16 години, а по проекцијата ќе следува и дискусија …

Повеќе »

Македонски филмови снимени лани ќе бидат прикажани на четвртото издание на „Златна рамка”

Годинашното издание на „Златна рамка” е проширено и со дополнителна работна програма со интернационални гости, која ќе биде одржана во хотелот „Александар Палас” Од 9 до 12 јуни, во организација на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) ќе се одржи четвртото издание на „Златна рамка”, филмската ревија на македонската …

Повеќе »

Францускиот анимиран филм „Детето фантом“ на „Џифони филмски денови“

Фестивалот „Џифони Македонија“ на седмата серија од „Џифони филмски денови“ ќе го прикаже анимираниот француски филм за деца „Детето фантом“ в сабота (21 мај) во 10 часот во Кинотеката. Филмот е синхронизиран на македонски јазик, продукцијата е од 2015 година во режија на Жан-Луп Фелисиоли и Алан Гањол. Детето фантом …

Повеќе »

ОТВОРАЊЕ НА РЕТРОСПЕКТИВА БУЊУЕЛ (12. ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ)

Филозофскиот филмски фестивал, вечерва (19 мај), со почеток во 21 часот во летното кино „Мирно лето“ во Кинотеката на С. Македонија ја отвора Ретроспективата Буњуел. На првата ретроспективна вечер ќе се одржи проекција на три краткометражните филмови на Луис Буњуел: АНДАЛУЗИСКИ ПЕС (1929), ЗЕМЈА БЕЗ ЛЕБ (1932) и СИМОН ПУСТИНИКОТ …

Повеќе »

XXII НЕДЕЛА НА ИТАЛИЈАНСКАТА КИНЕМАТОГРАФИЈА – „Херои и антихерои во италијанскиот филм”

Од 16 до 23 мај 2022 година – по трагите на успехот на претходните изданија – во „Кинотеката на Република Северна Македонија” во Скопје ќе се одржи XXII „Недела на италијанската кинематографија”, филмска ревија на италијански филмови, оваа година посветена на хероите и антихероите во италијанскиот филм. Настанот во организација …

Повеќе »

ФФФ@МСУ: „ГЕНЕРАЦИЈА: БУЊУЕЛ, ЛОРКА, ДАЛИ“ (Најава на 12. ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ)

Под мотото „Будење на сонот“, годинешното 12. издание на Филозофскиот филмски фестивал (ФФФ) ќе биде обележано во знакот на надреализамот и шпанскиот генијален автор и режисер, Луис Буњуел. Веќе втора година, во соработка со Музејот на современата уметност, Фестивалот ја организира ФФФ@МСУ проекцијата на документарен филм – вопросториите на Музејот, …

Повеќе »

Италијанскиот филм „Стаклено момче“ на „Џифони филмски денови“

Фестивалот „Џифони Македонија“ на шестата серија од „Џифони филмски денови“ ќе го прикаже италијанскиот филм за деца „Стаклено момче“ во режија на Самуеле Роси. Филмот ќе биде прикажан в сабота (14 мај) во 10 часот во Кинотеката. Стакленото момче Пино Гамбаси е дете што страда од хемофилија и гори од …

Повеќе »

Трилерот „Смената“ во кината во Скопје – Закана за бомба во амбулантно возило

Италијанско-белгиската трилер драма „Смената“ во режија на Алесандро Тонда од денеска во терминот од 15 часот се прикажува во киното „Милениум“ во Скопје и Кинотеката на Северна Македонија. Со својот дебитантски филм, фокусиран на терористички напад во Брисел, режисерот се справува со едно горливо актуелно прашање. Брисел. Еден и Абдел, …

Повеќе »