домашни звезди

ИН МЕМОРИАМ: Марина Пухариќ – нашата „Шеќерна“ – замина во вечноста!

На 66. годишна возраст вчера почина пејачката Марина Пухариќ. Друго добро познато и почитувано музичко име не замина одеднаш. Постои збор за познатата интерпретаторка на македонските староградски песни Марина Пухариќ, која публиката особено ја препозна преку популарната песна „Бело лице што го сакам“ или „Шеќерна“ како што ја нарекуваа. Македонските …

Повеќе »

КОРОНА НЕ ГО ЗАОБИКОЛИ – Млад македонски пејач е во изолација и откри како се чувствува!

Млад, стар, женско, машко, богати, сиромашни, познати, непознати…да не набројуваме – корона вирусот никого не го поштедува…Мапаѓа каде ќе стаса и ќе види слабост… Една од жртвите е и младиот македонски пејач Гоце Бошковски кој беше учесник во „Ѕвездите на Гранд“ каде стаса до четвртиот круг. Короната владее од март …

Повеќе »

(ФОТО) МАКЕДОНСКАТА ПЕЈАЧКА, ИВАНА ЈО, РЕШИ ДА БИДЕ СВОЈА: „Буквално цел живот сум учена дека дебелите девојки носат само широка облека“

Младата кумановка која пред неколку години имавме можност да ја запознаеме на „Ѕвездите на Гранд“ каде доби многу комплименти за својот глас, во меѓувреме не престана да пее но ниту да ги следи трендовите според кои девојките мораат да бидат тенки, скоро на работ на анорексија. Ивана во својот живот …

Повеќе »

НОВ ГОЛЕМ УСПЕХ: Сашко Коцев со награда за најдобар актер на филмскиот фестивал во Бејрут

Ова е една од многубројните награди кој Сашко Коцев ги има освоено. Награда за најдобар актер на фестивалот за кратки филмови во Бејрут – „Beirut Shorts International Film Festival“ ја доби нашиот актер Сашко Коцев. Актерот Коцев, со потекло од Куманово, наградата ја освои по заслуга на неговата улога во …

Повеќе »

(ФОТО) Елена Велевска искрено проговорила за принципите при изборот на нов партнер!

„Сите работи треба да ги заслужиме во животот, се надевам дека ќе се појави таков што ќе ме заслужи мене“ Фолк пејачката Елена Велевска по вторпат беше гостинка во модното жири на емисијата „Живот со стил“ на Елена Стефановска, каде меѓу дргото проговори за својот љубовен живот, искуствата од пропаднатиот …

Повеќе »

Тажна вест: Почина Станислав Длака – Станче, гитаристот на „Бис Без“, основоположник на македонскиот рокенрол

„Синоќа (29.01.2021), тивко си замина уште еден „илинденец”. Уште еден Македонски рокенрол херој…..херој на некои многу поубави времиња….. Станислав Длака – Станче Пријателе, ти благодарам за твоето бесценето камче кое го вметна во создавањето на оваа наша Македонска држава……Ние, барем оние кои со гордост се сеќаваат на своите музички корени, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искрено со актерот Игор Ангелов: „Се заљубив на час по математика, а сега со сопругата уживаме во доброто вино“

Цветко во детската серија „Пет плус“, Цобе во филмот „Година на мајмунот“, многубројни театарски улоги и, конечно, актуелниот Коста во телевизиската серија „Преспав“, е актерот Игор Ангелов, кој сè повеќе ja бранува јавноста со својата трансформација од улога во улога. Игор беше гостин во студиото на „Репортер“, па со него …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како да е родена во Македонија: Русинката Маша пее на македонски јазик

Македонската музичка сцена и тоа како има потреба од нови имиња кои ќе ја освежат и ќе создадат нешто ново и поинакво од она што сме навикнати да слушаме и гледаме веќе со години. Факт е дека на поп-сцената во нашата земја и недостигаат млади артисти кои ќе донесат еден …

Повеќе »

Нова жртва на корона: Почина актерот Љупчо Тодоровски – Упа

Со непребол колегите се простуваат од својот колега Љупчо Тодоровски – Упа кој на 65. години, поради компликации со ковид – 19 не напушти и вплови во нови актерски предизвици Тодоровски-Упа беше актер и кастинг директор, еден од основачите на аматерскиот театар „Чекори“. Во 1983 дипломира актерска игра на Факултетот …

Повеќе »