домашни звезди

Љупка Димитровска не напушти на денешен ден пред седум години

Љупка Димитровска е родена во Скопје на 25 јули 1946 година. Нејзиниот прв албум насловен како „Љупка“ бил издаден во 1975 година, а потоа следеле уште голем број албуми и синглови. Таа била сопруга на големиот хрватски и југословенски композитор  на популарна музика Никица Калоѓера, која е автор на нејзините …

Повеќе »

Споменар: 20 кратки и интересни одговори на Антони Анев, вокал на „Преку Ред“

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени … Денес прочитајте го споменарот на …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот познат актер Зоран Љутков

Зоран Љутков е роден на денешен ден во 1977 година во Велес. Дипломирал на Факултетот за драмски Уметности во Скопје во 2001 година во класата на Владимир Милчин, а во 2002 година запишал постдипломски студии за сценографија на Универзитетот за уметности во Белград. Во 2006 година се вработил како глумец …

Повеќе »

Караванот „Македонијо во срце те носиме” во недела патува во Кочани!

По одличните концерти во Штип, Битола, Велес и Прилеп караванот „Македонијо во срце те носиме” во недела, на 1 октомври, ќе гостува во Кочани. Концертот е со почеток во 20:00 часот, а ќе се одржи во Паркот на револуцијата. Веќе ви е добро познато, на репертоарот се „Заветна”, „Налеј, налеј”, „Народе македонски”, „Едно …

Повеќе »

За оние кои прерано си заминаа – „Легендите живеат вечно” на 28-ми октомври во „Македонска Филхармонија”

Под мотото „Легендите живеат вечно”, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија” ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.   Вечер исполнета со композиции, …

Повеќе »

‘Move It’ – Нов сингл на Brass Brothers

Македонската музичка атракција Brass Brothers позната по извонредно динамичните живи настапи ви го претставува новиот сингл насловен како ‘Move It’ од нивниот прв албум  ‘Balkan Mayhem’. Оваа нумера е создадена за време на пандемијата како одговор на сите стеги и забрани со кои се соочуваше човештвото. Денес, кога конечно слободно …

Повеќе »

Среќен роденден Ноне Неделковска

Нона (Ноне) Неделковска е родена на 28.09.1986 година во Велес – Република Македонија. Својата пејачка кариера ја започнува уште како седумгодишно девојче на најпрестижниот детски фестивал во Македонија – „Златно славејче”, каде настапува со песната „Каубои смели“. Поширока афирмација доживува во 2005 година на интернационалниот музички избор за „Идол“ каде …

Повеќе »

Интервју со Луфтанза: Во моментов работиме на нов албум, а наскоро може да не гледате на 5-тото издание на Underfest (13.10), заедно со други уништувачи на уши како Peach Vice

Луфтанза се бенд со експериментален и агресивен дух, тие се предводници на новиот бран музичари на македонската алтернативна сцена. Чест ни беше да поразговараме со нив, а вие задолжително прочитајте го интервјуто. Како дојде идејата зад бендот, што ве водеше да се соберете и да оформите така енергичен и свеж …

Повеќе »

Караванот „Македонијо во срце те носиме” во среда гостува во Прилеп!

По Штип, Битола и Велес караванот „Македонијо во срце те носиме” оваа среда (27 септември) патува во Прилеп. Концертот е со почеток во 20:00 часот, а ќе се одржи на плоштадот „Методија Андонов – Ченто”. И овој пат публиката ќе ужива во стиховите на „Заветна”, „Налеј, налеј”, „Народе македонски”, „Едно …

Повеќе »