домашни звезди

(ФОТО) Наско Џорлев:„Фала ти тато за се’, тато е најдобар тато, душичке наша! За него, славете го неговото име и паметете го засекогаш, а плачете го вчерашниот ден!“

Наско Џорлев, постариот син на нашиот музички виртуоз Зоран Џорлев кој вчера ненадејно на 53. години ја загуби битката со корона вирусот, се огласи на Инстаграм, споделувајќи ја последната семејна фотографија. Неговиот статус ви го пренесуваме во целост. „Вчерашниот ден беше најтажниот ден што се има случено на мене и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ве потсетуваме на фантастичниот концерт на Зоран Џорлев по повод неговото 40. годишно дружење со виолината

Не напушти но ни остави дела за уживање… Маестро Зоран Џорлев почнал да свири виолина во 1977. година, откако претходно во музичкото училиште бил одреден да свири на пијано, зашто „немал предиспозиции за виолина“. Во 1989. дипломирал виолина на Факултетот за музичка уметност. Познат е по обработките и изведувањето на …

Повеќе »

ИН МЕМОРИАМ: Почина маестро Зоран Џорлев

Почина Зоран Џорлев, еден од најдобрите македонски виолинисти, вокален изведувач, и професор. Џорлев, според негови блиски, веќе некое време се лекувал од корона, но, за жал, неговиот организам не успеал да се избори со болеста. Џорлев е роден во Струмица на 10 јануари 1967 година, каде го поминал детството, живеејќи …

Повеќе »

ДНК полнолетството ќе го прослави со виртуелен концерт на 28. декември (понеделник): „Ќе свириме по пауза од 10 месеци и однапред сме ви преблагодарни за вашата поддршка во овој тежок период!“

Двоецот ДНК годинава го слави своето полнолетство, па затоа оваа иако тешка година реши да ја заврши со песна, односно концерт кој заради пандемијата ќе се одржи онлајн. Виртуелниот настан е закажан за во понеделник на 28 декември, а Панчо и Андреј со сите свои фанови, пријатели и драги луѓе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Васил Гарванлиев ја пее „Татковино“ со повеќе од 100. деца од Chicago’s Children Choir:„Македонијо, Татковино моја ТЕ САКАМ со сета шареноликост на овој свет!“

Велат детството на нас остава најдлабока трага, а така е и со Васил Гарванлиев кого за Чикаго и Детскиот хор го врзуваат небришливи спомени. Токму поради тоа Васил со 112. деца од Chicago’s Children Choir ја пее песната „Татковино“ на македонски... Оваа изведба Васил Гарванлиев ја постави и на својот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Алек Наумовски 30 години дел од модната сцена: „Малку фалеше да бидам со Џенифер Лопез“

 Алек Наумовски и Надица Георгиева, можеби едни од најуспешните модели во деведесеттите, и денес се синоним за македонската мода и манекенство. Пред 20 години ја формираа агенцијата „Моделс ИН“. Идејата беше да им помогнат на македонските модели да градат светска кариера. На почетокот не било лесно да се стекне довербата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ако не сте ја слушнале на радио: Премиера на необјавената „Божиќна песна“ на Влатко Илиевски

Не напушти пред две години но Влатко Илиевски, остави многу хитови зад себе, но и нови песни, кои не стигна да им ги претстави на своите многубројни обожаватели во земјата и надвор од неа. Една од нив е и „Божиќна песна“. На радиостаниците во Македонија во средата премиерно беше пуштена …

Повеќе »

HEMI MUSIC AWARDS -меѓународен повик за музички изведувачи

Селекцијата на музички изведувачи ќе биде извршена од 27 члено жири, составено од професионалци од музичкиот свет во сите 9 држави, партнери во проектот HEMI (The Hub for the Exchange of Music Innovation). Деветте држави кои се дел од проектот се: Грција, Македонија, Србија, Романија, Чешка, Полска, Унгарија, Словенија и …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОЈ САКА МОЖЕ: Владимир Блажев: „Од работа нема срам – благодарам што ме вработија и ми овозможија да го ‘испечам’ занаетот за пица мајстор!“

Старо правило е дека од работа нема срам…Особено во овие тешки времиња кои никако да запрат туку напротив се продолжуваат…На естрадните ѕвезди не им е едноставно да минуваат од први до први и да чекаат да помине пандемијата…И’, додека поголемиот дел од нив главно се жали (и покрај најавата за …

Повеќе »