домашни звезди

На денешен ден е роден нашиот познат актер Предраг Павловски

Предраг Павловски е роден на 4 февруари 1968 година во Куманово. Тој е познат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Дипломира актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1991 година). Во 1993 година се вработува во Народно позориште – Суботица. Од 1994 до 2017 година работи во Театар …

Повеќе »

Денес роденден прославува нашата пејачка Тијана Дапчевиќ

Тијана Тодевска-Дапчевиќ е родена на 3 февруари 1976 година во Скопје. Таа е позната македонска поп-пејачка и професор по виолончело. Во 1999 година, Тијана дипломирала на Факултетот за музички уметности во Скопје. Таа е омажена за Милан Дапчевиќ со кого го има синот Вук. Нејзина сестра е пејачката Тамара Тодевска. …

Повеќе »

Александра Јанева ранета во нејзиниот нов видео запис за песната „Дождови”

Александра Јанева има нов музички проект. Вчеравечер на јавноста и ја претстави својата нова песна која го носи насловот „Дождови”, нумера која денови наназад ја најавуваше на своите социјални мрежи. Песна со моќен текст кој ја воодушеви публиката на прво слушање. „Голем предизвик е да траеш на македонската музичка сцена …

Повеќе »

„Сите светла“ е најновиот музички проект на Лара Иванова во дует со Јосиф Ристовски

Лара Иванова и Јосиф Ристовски го објавија нивниот прв дует „Сите светла“. Станува збор за трендовски хит, затоа што за само неколку дена има илјадници прегледи и лава позитивни коментари и реакции од македонската публика, но и од регионот. Автори на текстот и на музиката се Лара и Јосиф, за …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашата актерка Тодорка Кондова-Зафировска

Тодорка Кондова-Зафировска е родена на 1 февруари 1926 година во Прилеп. Таа беше истакната македонска глумица и режисерка. Тодорка завршила Театарска академија во Белград, на Отсекот за режија (1952). Член на драмата во МНТ (1945-1964) и во Драмскиот театар од 1964 година до пензионирањето. Нејзиниот творечки опус е обемен, раскошен …

Повеќе »

Среќен роденден Шенка Колозова !!!

Шенка Колозова е родена во Добрево, Пробиштипско на 1 февруари 1947 година. Таа е пензионирана македонска глумица, најпозната по улогите во Македонските народни приказни. Дипломирала на Катедрата за јужнословенска книжевност при Филозофскиот факултет во Скопје. Целиот работен век го поминала како професионална глумица во народните театри во Штип и Куманово, …

Повеќе »

Распродаден првиот, закажан втор концерт на Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски во Филхармонија!

Најавата на големиот заеднички концерт на тројцата врвни македонски музички уметници Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски, беше пресретната со огромен интерес од публиката, кој придонесе за неверојатно кратко време концертот да биде прогласен за распродаден! Барањата за влезници сѐ уште не стивнуваат, а благодарение на тоа, закажан е …

Повеќе »

Успешен почеток на платформата „СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ” со два музички настани

Викендов, Скопје беше во фокусот на младите и нивната култура преку два музички настани, кои го одбележаа почетокот на активностите на платформата СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ. Едукативниот културен центар „Лабораториум” во центарот на Скопје беше „окупиран” со млада и повозрасна публика, заинтересирана за културната содржина креирана од два исклучително млади музички …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот пејач, композитор и продуцент Александар Митевски

Александар Митевски е роден во Скопје на 27 јануари 1978 година. Тој е македонски пејач на забавна музика, композитор и продуцент. Митевски за првпат се појавува на македонската сцена како тинејџер во 1993 година кога со рап бендот “Океј Бенд” учествува на “Рап енд Рол фестивал” во организација на ревијата …

Повеќе »