Tag Archives: вкусно

(ВИДЕО) Светот полудел по ПИТА на турска домаќинка: Пробајте РЕЦЕПТ кој има повеќе од 10. милиони прегледи

Совршено за појадок, со чаша јогурт Кога ви се брза и ви треба практичен и брз рецепт, секогаш можете да се свртите кон питите. Освен што се вкусни, познато е дека се лесни за правење. Овој пат ви носиме рецепт за малку поинаква пита од онаа на која сте навикнати. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домаќинката споделила лесен и брз РЕЦЕПТ за домашен мајонез со млеко но без јајца – „Повеќе не го купувам во продавница“

Се што се прави дома е сто пати повкусно, сите се согласуваме со тоа, а мајонезот не е исклучок Една, очигледно искусна, домаќинка споделила рецепт за домашен мајонез на нејзиниот канал на Јутјуб и луѓето се воодушевени. Со повеќе од девет милиони прегледи, овој домашен мајонез е вистински деликатес. Совршена …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рецепт за едноставен и фантастичен ручек за МАЛКУ ПАРИ

Кога еднаш ќе пробате ваков ручек, постојано ќе го подготвувате. Денеска во кујната на баба се подготвува фантастичен и лесен, но едноставен и многу вкусен ручек. Состојки: – 300 грама тестенини – 200 грама спанаќ – 200 мл јогурт – 300 мл млеко – 2-4 јајца – 50 грама кашкавал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најбрза торта со банани – не се пече, а вкусот е фантастичен

Еве ја најбрзата торта! Состојки: 600 гр бисквити 400 мл млеко 400 гр чоколадо за готвење 1 рум шеќер (или ванила – по избор) 3-4 банани 2-3 шлага Подготовка: скршете ги бисквитот на мали парчиња. Растопете го чоколадото со млекото, па соединете го со бисквитите. Промешајте и префрлете во калап. …

Повеќе »

(ВИДЕО+РЕЦЕПТ) ЕКЛЕР ТОРТА КОЈА НЕ СЕ ПЕЧЕ: Никогаш не сте пробале покремаст и посочен десерт!

Правењето еклер изгледа како тешка работа, особено за помалку искусните домаќинки, но сега можете да направите еклер торта што не се пече. Тоа е исто толку кремасто како и обичните еклери, само ќе го направите многу побрзо. Состојки: 500 мл млеко 1 кесичка прашок за пудинг со вкус на ванила …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЧОКОЛАДНА ТОРТА КОЈА НЕ СЕ ПЕЧЕ: Бомба на вкусови во комбинација со ореви и бисквити

Кој уште може да одолее на чоколадна торта или колач? Уште кога ќе додете бисквити, нема подобро уживање. Она што го сака секоја домаќинка е да направи вкусна торта без многу напор и труд. Па, ова е идеален рецепт затоа што не се пече, само комбинирајте ги состојките и изладете …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Старински посен колач: ЕФТИН за правење а вкусот ќе ве воодушеви!

Посно, и вкусно. Богородичниот пост започна вчера, па затоа сега е идеално време за посни рецепти. Од кујната на баба доаѓа одлична идеја за старински колач што ќе им се допадне на сите. Рецепт за посен колач Потребно е: 100 гр суво грозје 12 лажици шеќер 15 лажици брашно 5 …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) МУСАКА ОД ЗЕЛЕНЧУК  И СИРЕЊЕ Е ЛЕТНО ЈАДЕЊЕ! Толку вкусна и лесна што цело лето ќе ја подготвувате!

Изгледа фантастично а и вкусот ќе ве освои! Состојки: 300 г модар патлиџан 300 г тиквички 300 г домати 350 г старо сирење 3 јајца 1 чаша кисела павлака сол, зачини по вкус Подготовка: Измијте ги модрите модри патлиџани и тиквички, извадете ги стебленцата и исечете ги на кругови или …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најсочен колач од чоколадо кој се подготвува многу брзо!

Бидејќи обожавам колачи од чоколадо, често ги правам а овој рецепт го споделувам со вас затоа што моментално ми е омилен чоколаден колач. Сочно, меко и многу вкусно и се издвојува вкусот на чоколадото. Прекрасен, а сепак многу едноставен чоколаден колач, кој изгледа како торта, ќе ги воодушеви сите љубители …

Повеќе »