Tag Archives: вкусно

(ВИДЕО) Брзи крофнички со сирење

Пробајте, сугурно нема да се покаете! Состојки: 2 јајца, 40 г сончоглед (чистен), 140 г солено сирење, 1 лажичка куркума, 2 лажички црвен ким, 1 лажичка прашок за печиво, 200 мл јогурт, 200 г брашно. Подготовка: изронете го сирењето па додајте ги сите зачини и семки, јајцата и јогуртот и …

Повеќе »

(ФОТО) „Пица леб“: Убав деликатес кој го обожуваат и’ малечките и големите гурмани

Ова е всушност леб кој има вкус на пица бидејќи во него се наоѓаат сите состојки. Одличен е за вечера, но и практичен – секој со рака го кине своето парче така што нема валкани чинии Состојки: 350 г брашно 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 5 г сув квасец …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ефтин колач со наполитанки

Доколку од празниците ви останале наполитанки или ви здодеале ви донесуваме предлог за колач кој ќе ве изненади со вкусот… Потребно е: 3 јајца 100 г шеќер 100 г чоколадни наполитанки 1 кесичка ванилин шеќер рендана коричка од 1 портокал 200 г кисело млеко 100 г брашно 1 кесичка прашок …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шпанска пита на баба

Одлична е со кисело млеко или јогурт или како додаток на јадење… Потребно е: 3 јајца 200 мл јогурт 100 г бело брашно 100 г пченкарно брашно 150 г шунка 200 г сирење 4 кисели краставички 1 кисела пиперка 1 кесичка прашок за печиво 50 мл масло Подготовка: изматете ги …

Повеќе »

(ФОТО) Банана коцки

Бананите се едно од омилените зимски овошја но ние ви предлагаме со нив да подготвите едноставен но многу вкусен колач. Состојки: Бисквит: 4 јајца 4 лажици шеќер 4 лажици брашно 1 прашок за печиво 2 лажица какао 3 лажици масло Прелив: 150 г шеќер малку вода Крем: 2 кесички пудинг …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО Галерија) Посна погача полнета со зеленчук

Доколку се подготвувате за слава а сакате нешто да промените во стандардното мени тогаш оваа посна погача може да биде дел од тие новитети… Потребно е: 400 мл вода 30 г квасец околу 1 кг брашно маско, сол, зачини 1 лажица шеќер 1 морков 1 главичка кромид 1 зелена пиперка …

Повеќе »

(ВИДЕО) Едноставен и брз ручек

Доколку имате искористете го останатото тесто и филувајте со вашите омилени состојки… Ќе добиете сочна, богато со вкусови и мириси брза пита-пица… Не е потребна прецизност, не можете да згрешите… Состојки: универзално тесто (рецептот можете да го најдете на следниот ЛИНК 350 г мелено месо 1 главичка кромид 250 г …

Повеќе »

(ФОТО) Пет едноставни сендвичи, направени дома, кои ќе ви отворат апетит!

Сендвичите се совршено јадење. Така едноставен концепт, а толку широк поим што нема лице на светот кое не сака барем еден вид сендвич. И’ ние ги сакаме. Откријте нови рецепти, секако и испробајте ги, пробајте ги резултатите. Затоа одлучивме да земеме два вида салами кои скоро секој ги користи во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солена пита од компири, јајца и сланина

Состојки за подлогата: 450 г компири 3 лажици маслиново масло 2 лажички сол (по вкус) 1/2 лажичка црн пипер 1 лажица рендан пармезан Состојки за филот: 5 јајца 200 мл млеко 1 домат 50 г млад кромид 100 г сланина 100 г сирење кое се топи како чедар 1 лажичка …

Повеќе »