„Сомнително Лице“ театарска претстава од млади за млади

Денес, со почеток во 18:30 часот во Училиште за театар „Од игра до претстава“, ќе биде изведена претставата „Сомнително Лице“.

Програмската активност насловена „ОД МЛАДИ ЗА МЛАДИ“ има цел на редовните ученици од нашето училиште за театар „Од игра до претстава“, како и во тесна соработка со другите сродни училишта од Скoпје и Македонија, да овозможи на сите млади таленти соодветен креативен театарски простор, каде ќе можат да ги покажат своите вештини, пред поширока публика.


СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ
Автор: Бранислав Нушиќ
(според адаптацијата на Деан Дамјановски)

Режија: Јулијана Мирчевска
Избор на музика: Јулијана Мирчевска
Светло дизајн: Игор Мицевски


ИГРААТ:
Јеротие Пантиќ: Дарко ВЕЛКОСКИ
Анѓа: Анастасија ОГНЕНОВА
Марица: Матеа ВАСИЛЕВСКА
Виќа: Леон ДОЈЧИНОВСКИ
Живка: Веда МАВРОВСКА
Милица: Ана АНЃЕЛЕВСКА
Таса: Софија НАУМОВСКА
Ѓока: Стефан ДОНЕВСКИ
Алекса: Ана Марија КАРАНФИЛОВСКА
Миладинка: Сара РАДЕВСКА

Цена на билет 200 денари. Продажба на билети: на денот на изведбата на претставата од 15:00 часот до почетокот на истата.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …