Tag Archives: вкусно

(ВИДЕО) „Пита со леб“ која има скоро 5. милиони прегледи – проверете зошто

Потребно е: леб за сендвичи моцарела (мек кашкавал по желба) шунка, пршута, сланина рендан пармезан маслиново масло 2 јајца 150 мл. млеко Подготовка: изматете ги јајцта со млекото и во смесата натопете четири големи кришки мек леб, или повеќе правоаголни, според големината на калапот. Една кришка леб натопете во смесата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брзо и вкусно: Колач од кокос без печење

Доволно е да се лади еден час, а кој сака може да го остави и преку ноќ во фрижидер. Состојки за подлога: 300 г мелени бисквити 200 г рендано чоколадо за готвење 100 мл млеко Фил: 500 мл млеко 1 кесичка ванилин шеќер 80 г гриз 50 г шеќер 200 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Летна посна мусака: Здрав оброк за целото семејство!

Ако сте на диета оваа мусака е вистински избор за ручек Потребно е: 600 гр млади компири 4-5 зелени пиперки 1 праз 1 морков 50 гр ориз буковец 1 поголем домат малку зачинска сол лук во гранули масло Подготовка: испржете го ситно исечканиот праз на масло и додадете ги исецканите …

Повеќе »

Проја со тиквички – сочна и вкусна: Рецепт кој ќе го сакаат сите домашни!

Пројата со млади тиквички и со уште нешто ќе ве воодушеви. Идеална за појадок, ужина и вечера! Потребни состојки: 140 грама пченкарно брашно 140 грама обично брашно 2 г прашок за пециво 3 г сода бикарбона 4 г сол 150 мл јогурт 2 јајца 10 грама шеќер 60 мл масло …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мусака со тестенини: Брз ручек кога „не ви е до готвење“!

Денеска едноставно не е ден за готвење. Времето е идеално за проештки, па поради тоа ви донесуваме еден прекрасен рецепт за вкусна мусака која бргу се подготвува… Потребно е: 200 г тестенини, 200 – 300 г. мелено месо, 1 главичка кромид, 2 чена лук, масло, зачини по вкус, 2 јајца, …

Повеќе »

(Рецепт) Колач со Орео од само три состојки

Времето на карантинот за време на короната многумина натера да ги искомбинираат омилените состојки, а на една инфлуецерка и успеало да направи прекрасен колач од само три состојки… Потребно е: 750 мл слатка павлака 50 г шеќер во прав околу 60 орео кекси View this post on Instagram 3-INGREDIENT OREO …

Повеќе »

(ВИДЕО) Евтин колач со кокос

Овој колач е превкусен, бргу се подготвува. Тоа е колач кој не бара ниту посебни состојки а многу излегува. Тесто: 200 г брашно 2 лажици какао 100 г шеќер 2 јајца 100 мл масло 100 мл млеко 1 кесичка прашок за печиво Фил: 1 литар млеко 5 лажици шеќер 7 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадни коцки на баба: Најбрз колач за секој ден!

Мек и миризлив колач кој ќе го обожувате… Состојки:2 јајца, 100 г чоколадо, 100 г шеќер, 80 г брашно, 1/2 кесичка прашок за печиво, малку цимет, 50 г путер Прелив: 100 г чоколадо, 1 лажица млеко, 100 г шеќер, 2 лажици масло, џем по избор, бисквити Подготовка: изматете ги јајцата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вечера за утеха која лекува од напорниот ден: Лазања од леб готова за 15. минути!

Утешна вечера со која се завршува стресен и напорен ден… Потребно е: 3 јајца, 300 г ситно сирење, 30 мл масло, 200 мл јогурт, 1/2 кесичка прашок за печиво, малку сол, кришки тост леб, 200 г кашкавал, оригано, шунка Подготовка: изматете ги јајцата, сирењето маслото, печивото, јогуртот и малку сол. …

Повеќе »