Tag Archives: вкусно

(ВИДЕО+ФОТО) 20. десерти за сите пригоди: Брзи, лесни, печени, непечени но вкусни колачи, колачиња и торти

1.Колач од чесна сестра Состојки: Бисквитни кори: 5 жолчки 200 г шеќер 200 г ореви 5 белки – снег 4 малечки обланди Фил: 200 г путер 150 г шеќер во прав 2 жолчки 200 мл млеко 2 – 3 лажици сварено кафе 2 лажици брашно Плус: мелени ореви за наросување …

Повеќе »

(ВИДЕО) Евтин колач со кокос

Овој колач е превкусен, бргу се подготвува. Тоа е колач кој не бара ниту посебни состојки а многу излегува. Тесто: 200 г брашно 2 лажици какао 100 г шеќер 2 јајца 100 мл масло 100 мл млеко 1 кесичка прашок за печиво Фил: 1 литар млеко 5 лажици шеќер 7 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полиен посен колач: Најдобар сочен десерт!

Иако не остана многу до крајот на постите сепак е убаво да се има еден рецепт плус за слатко. А, со оглед на тоа дека ќе бидеме дома цел викенд убаво е на домашните да им се принесе нешто слатко што „ќе им ја разгали душата“…Домашното е секогаш подобро од …

Повеќе »

Брза пита од јаболки: Тестото не се меси, сите состојки (сигурно) ги имате дома, и секогаш успева

Генијален колач кој со брзина на светлината ќе стане ваш омилен десерт, а кој на бара никакво кулинарско предзнаење и се крие под името – истурена пита од јаболки. Состојки: 2 чаши гриз 2 чаши брашно 1 чаша шеќер 1 кесичка прашок за печиво Фил: 1,5 кг јаболки 1 кесичка …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадни коцки на баба: Најбрз колач за секој ден!

Мек и миризлив колач кој ќе го обожувате… Состојки:2 јајца, 100 г чоколадо, 100 г шеќер, 80 г брашно, 1/2 кесичка прашок за печиво, малку цимет, 50 г путер Прелив: 100 г чоколадо, 1 лажица млеко, 100 г шеќер, 2 лажици масло, џем по избор, бисквити Подготовка: изматете ги јајцата …

Повеќе »

(ФОТО) Брза и едноставна, непечена, торта со бисквити

Потребно е: 400 г бисквити 100 г путер 2 кесички пудинг од чоколадо 2 кесички пудинг од слатка павлака 2 лажици шеќер во прав 1 литар млеко 4 лажици шеќер 2 кесички ванилин шеќер Подготовка:во 500 мл млеко со по еден ванилин шеќер и 2 лажици шеќер сварете ги пудинзите. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торта од бисквити и чоколадо: Брз посен десерт што не се одбива!

Посен колач кој ќе ве освежи и заслади… Потребно е: 300 г посни бисквити 100 г чоколадо 100 г сечкани ореви 150 г сечкани желе бомбони 150 г посен маргарин 2 лажици мед 100 мл сок по ваш избор Прелив: 100 г чоколадо 2 лажици масло Подготовка: во соодветен сад …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вечера за утеха која лекува од напорниот ден: Лазања од леб готова за 15. минути!

Утешна вечера со која се завршува стресен и напорен ден… Потребно е: 3 јајца, 300 г ситно сирење, 30 мл масло, 200 мл јогурт, 1/2 кесичка прашок за печиво, малку сол, кришки тост леб, 200 г кашкавал, оригано, шунка Подготовка: изматете ги јајцата, сирењето маслото, печивото, јогуртот и малку сол. …

Повеќе »

(Рецепт) Леб со сланина: Едноставен рецепт за вистинско уживање!

Без оглед дали ќе го подготвите за ручек или вечера, лебот со сланина е одличен избор. Може да биде и прилог а може да се послужи и како главно јадење. Ќе уживате во комбинацијата на вкусови… Состојки: 200 г сланина 170 г чедар или гауда 5 кришки стоен леб 2 …

Повеќе »